mil hızı ölçümü

Başlatan kriptolojix, 12 Ekim 2013, 02:09:26

kriptolojix

Merhaba üstadlar ,
Doğru yeremi konuyu açtım tam olarak bilmiyorum ama bir elektrik motoru mili üzerinde gyro ve ivmeölçer kullanacağımızı düşünün yada önerdiğiniz herhangi bir sensörde olabilir.Bu 2 sensörden gerekli bilgileri alıp işleyeceğiz.Bu proje için ;
1) Clock Speed 16 MHz olan bir mikro işlemci kullanıp bu motor için örnekleme zamanını 400-500ns gibi bir süreye indirebilirmiyim ? Böyle bir hızda ne gibi problemlerle karşılaşırım ? Minimum kaç sn/örnekleme alabilirim ?
2)Haberleşmede çok büyük hızlara çıkmak gerektiğinden SPI,I2C,UART (sensörlerin UART desteği olmadığını zannediyorum) yada farklı bir haberleşme olarak neyi önerirsiniz ?
3)Sensör çıkışları mutlaka dijital mi olmalı ?
4) Önerdiğiniz malzemeler var mi ?
Bu konu hakkında tüm fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.:))
Teşekkürler..

Klein

Neden gyro ya da acc gibi aktif bir sensör koymak istiyorsunuz?
Hem veri almak , hem bu verileri işlemek , hem dönen mil üzerindeki devreye besleme ve data bağlantısı yapmak oldukça çetrefilli işler.

Mile mıknatıs yerleştirip hall-effect sensör ile devir ölçümü yapılabilir.
veya mil üzerinde parlak ve mat şeritler yapıştırılıp optik ölçüm yapılabilir.

kriptolojix

hocam , rpm bilgisinide alacağız ve bir grafik (parametrelere bağlı olarak,zamana karşı çizilecek) olarak çıktı alınmasını düşünüyoruz.(kısacası anlık bilgiye ihtiyacımız var).Tüm diğer detaylar tamam ama sadece bu mikroda problemimiz var.
Bu arada cevap için tekrar teşekkürler..

z

Bu amacla cok yuksek cozunurluklu shaft encoder kullanabilirsin. Biraz pahali olur ama temiz olur. Yuksek frekansli resolver da yakisir.

Pozisyondan hiza, hizdan da ivmeye kolayca gecersin. Tek sart yuksek cozunurluk.

mesaj birleştirme:: 12 Ekim 2013, 02:50:04

Hatta bu kadar teferruata da gerek yok. Kaliteli bir DC takoya ihtiyacin var senin. Pahali olur dersen AC tako. (Biraz sinyal isleme gerektir.)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kriptolojix

hocam peki mikronun saat hızını ve haberleşmeyi (1. ve 2. soru) nasıl ayarlayamamız gerekir ?

z

400..500ns iddiali degerler. 16Mhz islemci kac cycleda islem yapiyor vs onemli.

Oncelikle kullanacagin sensore karar vermelisin. Analog bilgiden ADC ile sample almak kolay.

Eger deney duzenegi yapiyorsan bu isler icin DSP daha mantikli. TI'in DSP komut setine sahip controllerlari 250..300ns de cevrim yapan ADC ler barindiriyor. Fakat bu kadar yuksek sample almaya ihtiyacin oldugunu kesinlikle dusunmuyorum.

Sonucta ne yapacaksin ondan bahset. Ona gore oneride bulunalim.

Mesela bir zamanlar DC motorun transfer fonksiyonunu cikartmak icin motor miline shaft encoder baglamis ve motora basamak seklinde voltaj uygulayip devir sayisinin 0 dan max'a ulasmasi esnasinda acisal hizini grafige dokup daha sonra bu grafikle eslesen matematiksel fonksiyonu bulmustum.

Benzer bir calisma mi yapmak istiyorsun?

kriptolojix

Aynende öyle hocam benzer bir çalışma yapmak istiyorum.Belirli parametrelerin değerlerini almak istiyorum , açısal hızının , rpm ve tur sayısını hatta motorun durduğunda referans ile kaç derece açı yaptığı gibi değerler.Dediğiniz proje tarzında bir işlem yapacağım.

Eğer elinizde bu yaptığınız çalışmanın dökümanı varsa gönderebilir misiniz ?
Siz bu deneyi nasıl yaptınız mesala ? ADC'den mi örnekleme aldınız yoksa DSP mi kullandınız ?

Bir diğer sorum cycle hakkında , ASM de bir kodun kaç cycle ile işlediği belli.mesala MVI yada MOV komutu 4 cycle bir süre aldığını biliyoruz ve buradan bir kod için ne kadar süre geçebileceğini hesaplayabiliyoruz (yada sonucun ne kadar sürede bizim ekranımıza yazılacağını) peki bu işlemi herhangi bir C ailesi içinde bulabiliyor muyuz , yada mikro üreten şirketlerin bu kodları derlediklerinde ne kadarlık bir süre içinde sonucun bize verileceğini hesaplatabiliyor muyuz ? (gerek mikro şirketlerinin kendi yazılımları olsun , gerekse 3.parti yazılımlar olsun var mi acaba bunu hesaplatabileceğimiz bir program)

z

Ben bu projede shaft encoder kullanmistim. Encoder cozunurlugu 512 puls/rev. di. x4 modunda devir basina 2048 pals aliyordum. Bunu dogrudan shaft encoder interface uzerinden okuyordum.
Dolayisiyle isin icine ADC vs hic bir sey girmiyor.

Pozisyon verisinden sabit zaman araligiyla ornekler alip RAMde depolamis ardindan da PC'ye aktarmistim.

Sirf deneyleri kolayca yapabileyim diye TMS320C50 DSP, CPLD ile encoder, PWM vs donanimlari barindiran PC ISA card tasarlamistim.

Bu deney icin tuttugum notu hala saklamisim. (Kodlar yok sadece felsefesive matematik cozumler duruyor)

b/s(s+a) seklinde modelledigim motora V/s voltaji uygulamisim.  Bu modelin bu girise verecegi cevap b/a(t-1/a(1-e^-at))

t=T,  t=2T ve t=3T de verilerden ornek degerler almisim. Sonrada bu degerlerden yararlanarak a ve b yi bulmusum.

Komut surelerinden yola cikip rutinlerin ne kadar zaman tuttugu hesaplanabilir fakat bu zahmetli bir yol olur.

Bu deneyde bu tip hamalliklara gerek yok. Son derece basit bir program parcacigi ile motora voltaj verdirecek ardindan shaft encoderdan gelen verileri (encoder sayicisini) ornekleyeceksin,

http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=3512

kriptolojix

hocam bayram nedeniyle uzun süre yazamadım kusura bakmayın..Değerli düşünceleriniz ve yönlendirmeleriniz için teşekkür ederim.Hocam merakımı mazur görün acaba lisansta mı yapmıştınız böyle bir deneyi ?
Hocam acaba daha low-cost bir kontrolör olarak ne önerirsiniz ? 106 $ biraz öğrenci cebini yakıyorda.. :))
Çok teşekkür ederim.. :))

z

Bu deneyi okulu bitirdikten sonra meraktan yapmistim.

Deney icin STM32F4 gelistirme kitini kullanabilirsin. Ram kapasitesi de iyi oldugundan tum deney boyunca aldigin samplelari ramda biriktirip daha sonra PC'ye aktarabilirsin.
PC'ye aktarma rutinlerini yazmayayim dersen Keil'in komutlari sayesinde debug menuden de ram icerigini diske kopyalayabilirsin.

Forumda ara ara elindeki bu kiti satanlar cikiyor yada Niyazi beyden alabilirsin. 15..20$ gibi bir fiyati var.

Ucuz yollu encoderi  hurdacilarda bulabilirsin. Encoderi de olan DC motorlar satiliyor. Fakat encoderin yuksek cozunurlukte olmasi sart. Bu ozellikte motorlar da Ankara'da hurdacilarda mevcut.

kriptolojix

hocam o kadar vakit ayırıp yazdınız ,  çok teşekkürler bilgilendirmeleriniz için çok sağolun :))