Zero cross - gate turn off - komutasyon

Başlatan robomaster, 12 Ekim 2013, 22:48:16

robomaster

Değerli Arkadaşlar
Mikro denetleyici ile 3kw lık bir resistansı  kontrol etmek istiyorum.
dimmer gibi çalışan bir sistem düşündüm. Araştırma sonucu sıfır geçiş olması gerektiğini anladım.
Ancak kafam karıştı. Önerilerinizi rica ediyorum

1.  zero croossing var ise neden gate turn off GTO ya ihtiyaç var
2. 220 volt ac yi doğrultmadan (risk var diye) sıfır geçiş anlağılamazmı
3. 3-4kw resistansı piyasada bulunan ve izolasyonlu hangi triyak ile kontrol ederim.
4. zero crossing olsa bile triyak sıfır noktalarında kesime gitmeyebilir mi

selamlar

muhittin_kaplan

robomaster

evet 3 kilo watt 220 volt yaklaşık 15 amper

F.T

triac bozuk değilse sıfır noktasında kesimdedir.
zero crossing alternans başlarını bulmak için kullanılıyor.alternansın başlangıcını bulup hangi açıdan tetikleyeceksen o anda triacı tetiklersin.
bu şekil kullanacak isen moc 3021 izolasyon ve sürme için fena değil.
ama ayar yapmak istemiyorum direk iletime sokup kesime götürmek istiyorum diyorsan moc 3041 olabilir.bunda zaten sıfır algılaması var sen sadece girişi uyar gerisini kendi yapar.
220 voltu doğrultmadanda sıfırı algılarsın.tabi işlemci giriş seviyesine uygun hale getirmelisin.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

robomaster

Sayın F.T
Sadece açma kapama yapacaksam o zaman neden zero cross ihtiyaç olsunki ? zaten triyak 0 noktasında kendiliğinden yalıtımda değil mi?

z

Rezistif yukleri surerken en az seviyede parazit olusumuna neden olmak icin zero crossing kullaniyoruz.

Sifir noktasi civarinda Triac tetiklendiginde sebeke voltaji en dusuk degerde olacagi icin akim da en dusuk degerde olur ve parazit seviyesi de dusuk olur. Eger voltaj yuksekken triaci tetikleseydik akim akmazken birden bire yuksek akim akmaya baslayaak bu da buyuk parazit olusumuna neden olacakti.

GTO farkli bir cihaz. O DC voltaj altinda akim akarken anahtari acmamiza yariyor. AC de zaten sebeke voltaji sifira gittiginde rezistif yuk akimi da sifira gittigi icin triac kendiliginden kesime gitmis oluyor.

Bu arada zero crossing tetikleme triaci kesime sokmak icin degil iletime sokmak icin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

robomaster

Çok güzel açıklamışsınız çok teşekkür ederim.