android tablet usb

Başlatan armsistem, 13 Ekim 2013, 12:17:06

armsistem

Arkadaşlar merhaba ,tabletimi dışarıdan bir donanımla haftalardır haberleştirmeye çalışıyorum ,donanımda uart,usb çıkışları var

- Uart , çıktı alıp tablete nasıl yönlendiririm diye yola çıktım fakat tabletim çin malı bir tablet olduğu için usb to 232 çeviricileri tanımlayamadım. Profilic-Ftdi chipsetli çeviricilerimde sonuç olamadım ,datasheette verdikleri tabletler samsung gibi kaliteli tabletler.

- Tabletime harici klavye taktığımda tanıdı çalıştı acaba donanımın usb özelliğini hid olarak ayarlasam veriyi o şekilde göndersem ve daha sonra tablette yazdığım program ile istediğimi yapabilirim , gibi geliyor.

- Yol doğru mudur ?

muhendisbey

ssh kur
wifi modeme bağla
modemin verdiği ip'yi tarat
ssh ile bağlan.
Sonrasında yazacağın kodlarla yada hazır program paketleriyle haberleştirmen mumkün. Muhtemelen kernel derlemesi gerektirmez.
SSH ile driver yükleyip farklı donanımları tanımasını sağlatman da mümkün. Ancak her zaman olduğu gibi çökertme ihtimalin de var.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

armsistem

Yanıt için teşekkürler Hocam , ama o zaman proje maliyeti artıyor , donanım lpc23xx+mfrc -- > mfr kart okuyucu işin içine birde wireless girerse iyice büyür, en basitinden halletmem lazım ,  yani tablet ile donanım çift taraflı bir veri yolu kurmam lazım hızı hiç önemi olmayan.

t2

Önce windowsta çalışan standard hid aygıt yapalım.  hazır örnek projeler varsa onlardan olabilir. bu aygıt windows bilgisayarına data gönderip alabilsin.   Windows uygulamasıyla test edelim. Aygıt yöneticisinden bakalım soruişareti ve ünlem olmasın .yani aygıtı düzgün yaptığımızdan emin olalım.

Sonra hid aygıt androidle nasıl haberleşir ? aşamasına geçebiliriz

Android drives custom USB HID device

muhendisbey

Alıntı yapılan: armsistem - 13 Ekim 2013, 12:33:12
Yanıt için teşekkürler Hocam , ama o zaman proje maliyeti artıyor , donanım lpc23xx+mfrc -- > mfr kart okuyucu işin içine birde wireless girerse iyice büyür, en basitinden halletmem lazım ,  yani tablet ile donanım çift taraflı bir veri yolu kurmam lazım hızı hiç önemi olmayan.
wifi sadece programlamak, tablete erişmek için sonrasında ister kullan ister kullanma o önemli değil hocam :)
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

esensoy

ben mobee s800 tablet i mcp2200 ile haberleştirmiştim, mcp2200 ün 2 rolü var, biri USB CDC yani usb-232 olarak çalışıyor bir de ek olarak 8 GPIO var, bunlar da HID üzerinden çalışıyor,
Yanlış hatırlamıyorsam mcp2200 usb-rs232 olarak direk çalışmıştı ama hid kısmına rootlamadan ulaşamamıştım diye hatırlıyorum
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

armsistem

Alıntı yapılan: esensoy - 13 Ekim 2013, 13:48:38
ben mobee s800 tablet i mcp2200 ile haberleştirmiştim, mcp2200 ün 2 rolü var, biri USB CDC yani usb-232 olarak çalışıyor bir de ek olarak 8 GPIO var, bunlar da HID üzerinden çalışıyor,
Yanlış hatırlamıyorsam mcp2200 usb-rs232 olarak direk çalışmıştı ama hid kısmına rootlamadan ulaşamamıştım diye hatırlıyorum
hocam merhaba pc de usb cdc virtual comport olarak goruyor hic bir sikinti yok fakat android taktigimda hic bir tepki olmuyor , sizin tablette nasil bir tepki oluyor.

serdararikan

esensoy

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

armsistem

Alıntı yapılan: esensoy - 13 Ekim 2013, 19:50:10
Basic4android kullanıyorum, onunla erişmiştim,

IOIO:
http://www.aliexpress.com/item/IOIO-for-Android-PIC-Board/1149834812.html
https://www.sparkfun.com/products/11343
Yanit icin tesekkur ederim ioio tarzi bir donanimim var zati onemli olan bebim icin bu isin mantigi bu cihaz nasil haberlesiyor android nasil anliyor driver vs.

serdararikan

IOIO yu yapan adam kodları paylaşmış.oradan bakabilirsin.açık kaynak.

polleme

Bluetooth desteği varsa HC06 ile deneme yapabilirsiniz. BT modüller seri port yaratıp onun üzerinden iletişim kurabilmekteler.