fec/ecc

Başlatan speak48, 16 Ekim 2013, 14:15:50

speak48

fec/ecc işle uğraşan veya uğraşmış olan varmı.

z

Telsizle bağlantılı TTY cihazlarda FEC modülü vardı ve biraz ucundan kıyısından ilgilenmiştim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

speak48

aslında teorisini ve gerçeklenmesini  merak etmekteyim.

z

Digital sinyalleri filitrelemede kullanılan çoğunluk oyunu kalbul etme tekniğini MCU programlamada sıkça kullanıyorum.

Örneğin klavyeden basılan tuşu oku bekle derler. Böylece debounce olayı kısmen engelenir.

Bunun yerine;

Çoğunluk fikrini alma işleminde tuşu örneğin 1 ms peryodlarla 3 kez okursun. (İstersen 5 kere oku)

Bilgi 1 ise 1 sayıcısını, 0 ise 0 sayıcısını artırırsın. 3 okuma ardından hangı sayac daha cok saydı ise o sayacın içeriği (çoğunluğun fikri) kabul edilir.

000 tus basılı değil
001 tus basılı değil
010 tus basılı değil
011 tus basılı
100 tus basılı değil
101 tus basılı
110 tus basılı
111 tus basılı

sonucuna ulasırsın.

Ben 111 okduysam tuşa basılı diyorum garanti oluyor.

Bu teknik parazitin olduğu her yerde işe yarar ve FEC algoritmalarından birisi budur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

electronious

Alıntı yapılan: z - 16 Ekim 2013, 14:42:40
Digital sinyalleri filitrelemede kullanılan çoğunluk oyunu kalbul etme tekniğini MCU programlamada sıkça kullanıyorum.

Örneğin klavyeden basılan tuşu oku bekle derler. Böylece debounce olayı kısmen engelenir.

Bunun yerine;

Çoğunluk fikrini alma işleminde tuşu örneğin 1 ms peryodlarla 3 kez okursun. (İstersen 5 kere oku)

Bilgi 1 ise 1 sayıcısını, 0 ise 0 sayıcısını artırırsın. 3 okuma ardından hangı sayac daha cok saydı ise o sayacın içeriği (çoğunluğun fikri) kabul edilir.

000 tus basılı değil
001 tus basılı değil
010 tus basılı değil
011 tus basılı
100 tus basılı değil
101 tus basılı
110 tus basılı
111 tus basılı

sonucuna ulasırsın.

Ben 111 okduysam tuşa basılı diyorum garanti oluyor.

Bu teknik parazitin olduğu her yerde işe yarar ve FEC algoritmalarından birisi budur.

Hocam sizin dediğiniz TMR oluyor. Bu linkten ulaşabilirsiniz: http://en.wikipedia.org/wiki/Triple_modular_redundancy

Ben bu konuyla ilgili biraz araştırma yaptım. Fakat daha emekleme aşamasındayım.

pic365

Information theory alanında geçmişim yok ama master tezim Fano algoritmasının FPGA imlementasyonuyla ilgiliydi ve bir makale yazmıştım. Günümüz teknolojilerinde kullanılan algoritmalar çoğunlukla convolutional code çözümü üzerine.

http://en.wikipedia.org/wiki/Convolution_code