elektronik devrelerin yüksek volttan dolayı yanma hızı nedir?

Başlatan F.T, 20 Ekim 2013, 18:34:38

F.T

arkadaşlar elektronik devrelerin yüksek voltaja dayanım süresi nedir.yada hangi parametrelere göre anlayabiliriz.ne gibi önlemlerle engelleyebiliriz.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

LukeSkywalker

Devresine ve elemanlara göre değişir. Böyle bir genelleme yapılamaz.

F.T

girişinde 33 volt tvs diyod bulunan bir devre için ne diyebiliriz.bu tip bir yapıyı ne kadar bir sürede korumamız gerekir.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Okan AKÇA

aha yandı yada duman çıkıyor :D büyük ihtimal anında yanar.

berat23

dhan000

genelleme yapmak zor olsada gelen voltajın büyüklüğüyle ters orantılı diye düşünüyorum ne kadar büyük voltaj gelirse o kadar hızlı yanar...

F.T

Bizde aha yandı dememek için çırpınıyoruz. :D öyle yada böyle ne gibi tedbirler alınabilir.

Icarus

Aradığınız standart burada
http://ieeexplore.ieee.org/xpl/articleDetails.jsp?tp=&arnumber=4134409
Okulunuz yada şirketiniz üye ise indirebilirsiniz.

gumush

Icarus link icin tesekkurler. Ben download edemeyenler icin IEEE'deki dosyayi buraya yukledim , buradan bakabilirsiniz.

http://web.deu.edu.tr/sbt/files/pp/04134409.pdf
Hikmet Gumus  izmir

F.T

muhendisbey

ic'leri esd'ye karşı testi birkaç şekilde yapılıyor. Aslında bir çeşit yüksek voltaj yanma testi denebilir. Buna göre de sınıflandırılıyorlar.
Birkaç model var:
-human body model
-machine model
-charged device model

bunlardan en çok bilinenleridir. devre yapısı ve açıklamalar linkte
http://www.esda.org/fundamentalsp5.html
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

F.T

hocam üyelik istiyor.indirme yapamıyorum.benim aradığım 24 volt ile beslenen bir yapıda çalışma üst noktasıda 33 vdc .voltaj 40 volt civarına giderken ne kadar hızlı olunmalı.minimum hız nedir?kaç nano yada mikro sn?

Yuunus

Alıcı devrenin aşırı yüklemeye ne kadar hızlı tepki gösterdiği çok önemli, bildiğim kadarıyla elektrik'in hızı ışık hızına yakın yada eşit; bu hızlarda devreyi koruyacak bir component daha üretilmedi sanırım.
Düz mantık: örneğin bir smps devresinde mosfet'i korumak için besleme girişine Vdr koyarsak ve vdr nin tepki hızı mosfetin kat ve kat üzerindeyse sorun olmasa gerek ama eşitse sanırım birkaç eleman gidecektir

muhendisbey

Alıntı yapılan: F.T - 20 Ekim 2013, 20:53:46
hocam üyelik istiyor.indirme yapamıyorum.benim aradığım 24 volt ile beslenen bir yapıda çalışma üst noktasıda 33 vdc .voltaj 40 volt civarına giderken ne kadar hızlı olunmalı.minimum hız nedir?kaç nano yada mikro sn?

IC ler için 1ns'den daha az

Alıntı Yaplthough the duration of the discharge is very short--often less than one nanosecond--the peak current can reach several tens of amperes.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

F.T

anladım.peki bir koruma devresi yapmak istersek bunun analog olarak opamplarlamı yoksa mcu adc si  ilemi yapılması hız açısından daha uygun olur.