Uzun mesafeli Ultrasonic transducer arıyorum?

Başlatan Veli B., 23 Ekim 2013, 02:03:33

Veli B.

Hassasiyet önemli değil, 10cm dahi kabulumdur.
Olabildiğince uzun mesafeli(min 7m.) ölçüm yapmak için bulunması ve fiyatı uygun sensör arıyorum.
Önerisi olan?

mustafa_cmbz

Hocam kullanım alanı nasıl olacak? yarın iş yerinden bakarım...Hatta bende bu tarz bişiler üzerinde uğraştığım için dün iş yerinde biraz kurcaladım ambarı silolarda kullanılan sensörlerden gördüydüm nerden baksan çay bardağı ile su bardağı büyüklüklerinde :D

Veli B.

Bina içi ve dışı; yürüyen kişilerin mesafesini ölçeceğim. Bir koridor düşünün, koridorda yürüyen kişinin/ kişilerin,  kapıya yaklaşma mesafesi ve hızını bulmam gerekiyor.

mustafa_cmbz

analog çıkış istiyorsun öyleyse değilmi hocam..Hız ölçeceğim diyorsan ya kademeli olacak yada analog olacak sanırım.. ?

Veli B.

Ultrasonicle daha once calismadim. Herhangi bir cikis turunu kullanabilirim. Hiz olcme problem degil, ben hesaplattirim. Bana mesafeyi versin yeterli.

camby

Veli B.

Teşekkür ederim arkadaşlar (özellikle  Muhittin Hocam);

ZE Teknoloji isimli bir firmadan ürünü buldum. Bu gün kargoya veriyorlar.

Ersin

Ultrasonic sensor/modül sayım için uygun olmayabilir, açıları geniş olduğu için yan yana 2-3 kişiyi aynı anda algılayabilir , dolayısı ile hızları konusunda yanıltıcı bilgiler verebilir.Ürün ticari olacak ise burdaki sensörü kullanmada fayda var http://www.sharpsme.com/optoelectronics/sensors/distance-measuring-sensors/GP2Y0A700K0F  fiyatı biraz pahalı yalnız.
Klasik ucuz ultrasonic  modüller 4m den fazla bir mesafede düzgün çalışmıyorlar , pek tavsiye etmiyorum.

muhittin_kaplan

ersin hocam bu sensör max kaç mt ölçebiliyor ?

Ersin

5m yalnız fiyatı zamanında baktığımda digikey de  tek adet 27 dolar idi. Sensörü bir nokta ( lazer pointer  ) gibi düşünebilirsiniz. Kullanımı çok kolaydır direk olarak adc girişine bağlayıp kullanabilirsiniz.
3m, 1m ,30cm versiyonları da mevcut , fiyatlar da ona göre değişiyo.

Ultrasonic sensoru kapalı bir alanda pek kullanılmasını tavsiye etmem , cisimden yansıyarak tavan duvar gibi yerlerden alıcıya gelip hatalı veriler verebiliyor , ayrıca ısı ve gürültüden de etkilenir. Şoyle bir avantajı var ideal bir ortam oluşturulursa oldukça hasas ölçüm yapmakta 2m ye kadar hata payı 1cm altında.Park sensörü , hareket eden robotlar gibi yerler için uygun.