Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Mac air de verileri kurtarmak.

Başlatan blacklogic, 29 Ekim 2013, 15:03:16

blacklogic

Merhaba arkadaşımın bugün bana getireceği bir mac air var, içerisinde lion işletim sistemi bulunuyormuş. Açılışta res atıyor dedi. Şİmdi command r ile kurtarma sayfasına girdikten sonra içerisindeki verilerin silinmemesi için hangi seçeneği seçmem gerekiyor ?
İyi çalışmalar.

blacklogic

lionu yeniden yükle dersem içerisindeki veriler silinir mi ?

fatih6761

Baştan söyleyeyim hiç Mac kullanmadım. Ancak silinme ihtimali var. İmkan varsa verileri yedeklemek en garanti çözüm. Harici bir depolama alanına yedekleyerek yeniden yükleyebilirsiniz belki...

blacklogic

fatih6761

Alıntı YapAçılışta res atıyor dedi
Ben buradan boot edebildiğini anlıyorum. Çalışan bir Mac bulabildiğiniz takdirde kolaylıkla Mac ile çalışabilen Live Linux USB oluşturabilirsiniz. Hatta VirtualBox'a kuracağınız bir iATKOS Mac OS (mesela iATKOS ML2) ile yapabilirsiniz...
http://www.makeuseof.com/tag/how-to-boot-a-linux-live-usb-stick-on-your-mac/

blacklogic

Command r ile yapınca önüme revovery seçenekleri geliyor. Yani işleşim sistemi başlamıyor.

fatih6761

Hocam işletim sistemi başlamıyor diyorsunuz, reset atıyor diyorsunuz ama ayrıntı vermiyorsunuz bir türlü :)
Reset atıyor ama, hangi aşamada atıyor? Hiç boot etmeden POST aşamasında mı resetleniyor, yoksa boot aşamasında mı, yoksa işletim sistemi yüklenirken mi? en azından bir videosu olsa...

blacklogic

Elma dolma ekranı geliyor xp dolma ekranı gibi. Doluyor sonda reset atıyor. Şimdi command r yaparak kurtarma ekranına girdim oradan lionu internetten indir kur dedim bu seferde yüklenecek diski görmüyor.

fatih6761

dhan000

yanılmıyorsam mac osx 10.5 idi kurulu sistemin üzeerine siztem kurmuştum kurulumdan sonra eski dosyalarımın diskten silinmediğini görmüştüm...
bir başka durumsa mac os x kurulum esnasında sıkıştır ve yedekle seçeneği olması lazım... lion kurulumu esnasında siz diski formatla seçeneğini işaretlemezseniz vey disk utiliesle diski formatlamıyorsanız kurulum  diski formatlamıyor...

teknikelektronikci

yeni os kurarsaniz silinmez ama disk manager ile müdahale edip sil derseniz silinir
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!