24volt-12volt konvertörler

Başlatan kesmez, 19 Ocak 2005, 18:53:48

kesmez

24 volt dc gerilim kullanan araçlarda genellikle aynı amperaja sahip 2 adet 12 volt akü seri bağlanarak 24 volt elde edilmektedir..
Akülerin şarzı ise 24 voltluk şarz sistemi ile sağlanmaktadır...

Ancak bu tür araçlarda çoğu zaman 12 volt ile çalışan teyp, telsiz , tepe lambası vs.. kullanılmaktadır..

Eğer 24 volt 12 volt dc/dc konvertör kullanılmadan bu yükler şase (-) ile 12 volt arasına  bağlanırsa artı ucu 24 volt değerinde olan akü uzun zamanda zarar görmektedir.. Sebebi ise 0-12 volta arasına bağlanan yükün bu aküyü deşarz etmesi buna bağlı olarak toplam voltajın(24v.) düşmesi dolayısıyla şarzın başlaması ve bu esnada aşırı şarz olan üstteki akünün (12-24 arasındaki) bozulmasıdır..

Eğer 24 volt 12 volt konvertör kullanılarak 24 voltluk sistemden 12 volt elde edilip Yük beslenirse sorun halledilmiş olmaktadır...

Bildiğim kadarıyla 2 türlü 24 volt 12 volt konvertör uygulaması var..

1- Lineer pozitif regulatör.. Yani 7812 ve birkaç tane 2n3055 türü elemanla yapılan kocaman soğutuculu adi tip..

2- Switch mode regulatörler ile yapılan..
İş yerinde 2. tip regulatör ile yaptığımız konvertörleri (stepdown) kullanıyoruz..

Bu konuda sormak istediğiniz veya  eklemek istediğiniz bir şey varsa buyrun...
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

Erol YILMAZ

Merhaba;
24V -> 12V ihtiyaci zaman zaman karsima cikmakta.
Lineer regulatorleri zaten pek tartismaya gerek yok.
Switch mod olarak kullandiginizda ne tur bir entegre kullaniyorsunuz?
Verim ne duzeyde? Calisma frekansi nedir?

Tesekkurler...

kesmez

yahoo Picprojeup grubunda kesmez klasörünün içinde 24-12-1 dosyaları var .  Hazır projeyi kullanabilirsin.. Denenmiştir..
Devre mc33063 veya mc33064 entegresiyle çalışıyor.  mosfet p kanal...
verimi %80 civarı ölçmüştüm.. Basit ve kullanışlı bir devre... Çalışma frekansı 30khz civarıydı..

Ancak bu başlığı açmamdaki gaye daha başkaydı..

salim ALTIN

merhaba.
benzer bir devre yapmıştım. uc3844 ile. 16,5 voltta çalışmaya başlıyor ve çıkış voltajını da sens ediyor. Basit bir devre idi ama verim ölçmedim.
Burada amaçladığın neydi. Biraz açarmısın.
mc33167 bu iş için iyi gibi görünüyor. birtek fiyatı 2 dolar.
Buraya baktınızmı. ben indiremedim birşey hata veriyor login olamadım. deneyen olursa yorum yapabilirmisiniz. http://www.onsemi.com/site/support/models
Artık devreyi modelleyerek bilgisayar üzerinde çalıştırmak çok güzel bir şey. Baksanıza modellemek için dosyaları vermeye başladılar. Bir tanıdığım var Pspice kullanıyor. Yaptıklarını görüyorum arasırada artık ögrenmek şart oldu diye düşünmeye başladım. Orcad ile birlikte gelen pspice programını anlatan türkçe bir kitap veya döküman bilen varmı. hemen ödeme yapabilirim.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

kesmez

Araçlarında 24-12 konvertör olmadan 12 voltluk yüklerini direk bağlayan şoförler arasıra iki akünün yerini değişririrler.. Yani aşırı şarz olan akü ile şarzı azalan akünün yerlerini değiştirirler.. Bu pek iyi bir yöntem olmasada sıkça kullanılıyor..

Aslında 24-12 konvertörler sadece akü korumak için kullanılıyor...
Yoksa 12 volt elde etmek için değil 12 volt zaten var...

:idea:  :idea:  :idea:

İşte alternatif çözüm için püf noktası bu...

salim ALTIN

merhaba.
:D  :D  :D  zeki şöförlerden bize ekmek yok yani. :D
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Erol YILMAZ

Evet benimde sormak istediklerimin girisiydi bunlar.
Ben daha profesyonel birsey ariyorum.
N Kanal mosfet surebilen en az %85 verimli KD ve yuksek akim korumali
vs. 3843 ile yaptigim bazi denemelerde stabilite denen olayi yakalayamadim. IRFZ 44 mosfetini Gate trafosu ile suruyorum. giris ve
cikis enduktanslari 1 mH. Izolesiz kullandigim icin guc bobini var. Degeri
50 uH. Calisma frekansi 80 kHz civarinda. Kullandigim entegrelere gore
degisik calisma yapiyor. Isindigi zaman daha farkli calisiyor. vs...
Sogukken normal calisiyor gorunuyor.
Bu arada cikis akimim icin surekli akim 10 Amper.

00001

Mosfetler frekans yükseldikçe  daha fazla ısınır ancak Isındıkça rds düştüğü için ısınma biraz azalır gibi görünüyor.  Bu olayların optimal halde bulunduğu noktada çalıştırmak yararlı olabilir. grafiğe vs. bakmak lazım.

Ucuz mosfet ile yapmak isterseniz, büyük bir feritli trafo (veya bobin) kullanılır ve frekans da 80kHz yerine 20kHz civarında tutulabilir. Sanılanın aksine Çoğu kişi 20Khze kadar ses duymaz.