Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Olabilirlilik

Başlatan muhittin_kaplan, 30 Ekim 2013, 01:43:33

rkinaci

Hocam belki fikir verir bizim fabrikada bu makinenin 2008 modeli var. Saatte 50.000 şişe kapasiteli.

http://www.youtube.com/watch?v=UWh6V3UBWys#ws
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

malpaslan1979

krones bu sektörün babalarındandır :)

muhittin_kaplan

Deneyeceğim ve başaracağıma inanıyorum. Yarın Fab. Gideceğim Bir Bakalım Arkadaşın Problemi Neymiş :D

ibo1973

Alıntı yapılan: Ersin - 31 Ekim 2013, 18:49:10
İmage proccessing var ve image proccessing var.Sizdeki program saniyede kaç örnek alır , usb kameradan mı alır , çözünürlük nedir , kamera nın mesafesi artğında hassasiyet düşer nasıl bir hassasiyet gerekli , aktarama yaptığınız obje şekli nedir , tespit edilen şekilde kaç adet pixel rgb renginden mevcut gibi sürü ,ile parametre var.Sizdeki program bir oyunda sonuçta hata olsa da sorun değil ama fabrikada akan şişelerde hata olursa komple o parti çöpe atılabilir.Adı image proccessing ama siz farklı bişeyden bahsediyosunuz gibime geliyor ben ise başka birşeyden.

@muhittin,
yorumlarım olumsuz olabilir ama bu seni vazgeçirmek anlamında değil başımdan geçenleri paylaşmak sadece.Bizdeki hız 3m/s idi ve yüksek hızlı kamera şart idi , sendeki hız da tahminim 1m/s altında değildir ki bu da yüksek bir hız.Sabit bir cismin resmini çekip işlemek ayrı , hareket eden bir cisim ( hıza bağlı ) normal bir kamerada resim çktiğinde görüntü bulanık çıkacak , bir leke veya küçük yabancı cismi ayırt edemeyebilirsin.İmkanın varsa kamerayı bandın yanına koyup arka arkaya resimler alman ve onları incelemen.

Bu iş normal kamera ile olmaz endüstriel birşey kullnmak şart gibi bir sonuca varırsan da , bu kameralarla beraberinde gelen yazılımlar var , yapacağın programda api olarak kullanabiliyorsun , hazır olara grabber karttan gelen veriler var , shape color , pixel , edge detection gibi bir sürü hazır fonksiyonlar.Boyle olunca da yaptığın proccessing kısmının bir anlamı kalmıyor. Öğrenme amacı ile yapılıyor ise diyeceğim birşey yok ama ürün olarak fabrikada kullanılacaksan başka.

linkini verdiğim fetih programım pixell konusunda acemi olduğum dönemde vb6 ile yazdığım bir program çok detaylı bi şey değil ancak dışardak kulanan anlıyabilir ne olduğunu diye bunun linkini verdim sonradan yazdığım ve sanırım son version olmuştur yada belli olmaz bir başka oyunda kulanılan terazi adlı programım 40 version terazi pro adlı programım 102 version ilerledikten sonra ki buda bir kaç senelik aralılklarla uğraşılmış bir zaman dilimde yapılmıştır dual core 2.50 işlemci ve 2 gb ramlı bir bilgisayarda saniyede 20 ekran yakalama ve 2-3 milyon üzerinde pixell işleme yapılabilir terazi pro 10.2 adlı programım hali hazırda yaklaşık saniyede 2 resim ve 3-4 milyon pixelde sorgulama yapıyor sanırım çünkü oturup hesaplamadım ilk yazdığım görüntü işleme programlarında bu sayı saniyede 10-15 pixelden ibaretti .

Teoride i7 bir makina kurulsa ve programını ben yazmış olsam saniyede 80-90 kare resim çekip 25-30 milyon pixell renk kontrol ve sorgulaması rahatlıkla yapılabilir hiçte sorun olmaz tıkır tıkır çalışır.

Yukarda yazdığım değerlerle sorgulamanın alası yapılır ve hata payıda yok gibi bir şey olur ayrıca oyun diye küçümsemeyin karakterinizi sürekli öldüren bir yazılımı kimse kulanmaz  hata yoktur demiyorum ancak yazılımın çalışması izlenip gerekli güncellemeler yapıldıktan sonra zaman içinde hatasız bir hale gelicektir

Ersin

@ ibo1973 ,
Konuda bütün yazdıklarımı okumadınız büyük ihtimal ve anlamadınız veya yanlış anladınız.Sizdeki programı küçümsemedim sadece hata olsa da bir sorun olmayacam ı söyledim ama uygulanacak yer bir oyun değil gerçek bir şey ve hata affetmez, ayrıca programınızın tam ne yaptığını ve nasıl çalıştığını anlamış değilim ama yazılarınızdan anlayabildiğim kadar kamera kullanmıyor ekranı captıure ediyorsunuz.

Alıntı Yap20 ekran yakalama ve 2-3 milyon üzerinde pixell işleme yapılabilir terazi pro 10.2 adlı programım hali hazırda yaklaşık saniyede 2 resim ve 3-4 milyon pixelde sorgulama yapıyor sanırım çünkü oturup hesaplamadım ilk yazdığım görüntü işleme programlarında bu sayı saniyede 10-15 pixelden ibaretti .
Size 20 frame yetrli olabilir peki ordaki sisteme en az kaç frame gerektiğini biliyormusunuz ? Hayır bilmiyorsunuz.

Alıntı YapTeoride i7 bir makina kurulsa ve programını ben yazmış olsam saniyede 80-90 kare resim çekip 25-30 milyon pixell renk kontrol ve sorgulaması rahatlıkla yapılabilir hiçte sorun olmaz tıkır tıkır çalışır.
80-90 kare yi ne ile alacaksınız?CPU % kaç ta çalışacak , teoride mouse u bile hareket ettirdiğinizde bu cpu oranı nasıl etkileyecek , reject sistemi olacak bu bir hardware ile haberleşecek bu nasıl etkileyecek, sürü ile etken mevcut.Teoride mümükün ise neden fabrikalarda basit bir kamera ve güçlü bir pc koyup  işi çözmüyorlar.

Alıntı YapYukarda yazdığım değerlerle sorgulamanın alası yapılır ve hata payıda yok gibi bir şey olur ayrıca oyun diye küçümsemeyin karakterinizi sürekli öldüren bir yazılımı kimse kulanmaz  hata yoktur demiyorum ancak yazılımın çalışması izlenip gerekli güncellemeler yapıldıktan sonra zaman içinde hatasız bir hale gelicektir
Bu tip makinalar oldukça pahalı  , madem bu işi çok iyi biliyorsunuz  pc+ camera yapıp satarsınız , köşe olursunuz.

Konuya komple sistem olarak yorum yapmaya çalıştım sadece image proccessing olarak değil, sizin yazılarınız dan anladığım tek şey image proccessing mümkün ve yazdığınız programlar, bana daha çok reklam gibi geldi belki de ben de sizi anlayamamışımdır.Tek bir konuda hemfikiriz : image proccessing yapıılır.

Ben daha fazla yazmak istemiyorum arkadaşın açtığı konu dışı çıkıp tartışmaya dönüşecek , eğer yardım etmek istiyorsanız tecrübe edinmiş biri olarak Muhittin e kodlarda  yardımcı olabilirsiniz.

1nsane

Dar açılı uygun optik yakınlaştırmalı bir kamera, pattern match yapıp boş şişe ile doluyu karşılaştırmak.

Matlab ve Image Processing Toolbox'ı işi sanki sanki çözer. Arge yapmak lazım...

muhittin_kaplan

Hocam 720 yada 1080p kamera ile EmguCv ile Denemelere başlayacağım. UV yi sonraki aşamada deneyeceğim. Bu arada Şişeler Dolu geliyor- Su değil, saydam-
Hız pek problem değil çünki şişeler okadar hızlı geçmiyor. Şu an Gözle Kontrol ediliyor.
Korkum Şu, Şişe yapısında benekler var. bunları nasıl bertaraf edeceğim.

ibo1973

Alıntı yapılan: Ersin - 01 Kasım 2013, 21:37:27
@ ibo1973 ,
Konuda bütün yazdıklarımı okumadınız büyük ihtimal ve anlamadınız veya yanlış anladınız.Sizdeki programı küçümsemedim sadece hata olsa da bir sorun olmayacam ı söyledim ama uygulanacak yer bir oyun değil gerçek bir şey ve hata affetmez, ayrıca programınızın tam ne yaptığını ve nasıl çalıştığını anlamış değilim ama yazılarınızdan anlayabildiğim kadar kamera kullanmıyor ekranı captıure ediyorsunuz.
Size 20 frame yetrli olabilir peki ordaki sisteme en az kaç frame gerektiğini biliyormusunuz ? Hayır bilmiyorsunuz.
80-90 kare yi ne ile alacaksınız?CPU % kaç ta çalışacak , teoride mouse u bile hareket ettirdiğinizde bu cpu oranı nasıl etkileyecek , reject sistemi olacak bu bir hardware ile haberleşecek bu nasıl etkileyecek, sürü ile etken mevcut.Teoride mümükün ise neden fabrikalarda basit bir kamera ve güçlü bir pc koyup  işi çözmüyorlar.
Bu tip makinalar oldukça pahalı  , madem bu işi çok iyi biliyorsunuz  pc+ camera yapıp satarsınız , köşe olursunuz.

Konuya komple sistem olarak yorum yapmaya çalıştım sadece image proccessing olarak değil, sizin yazılarınız dan anladığım tek şey image proccessing mümkün ve yazdığınız programlar, bana daha çok reklam gibi geldi belki de ben de sizi anlayamamışımdır.Tek bir konuda hemfikiriz : image proccessing yapıılır.

Ben daha fazla yazmak istemiyorum arkadaşın açtığı konu dışı çıkıp tartışmaya dönüşecek , eğer yardım etmek istiyorsanız tecrübe edinmiş biri olarak Muhittin e kodlarda  yardımcı olabilirsiniz.

Konuyu pek anlamadığınızı en azından benim konumu anlamadığınız net olarak anlaşılıyor burada size işin yada yazdığım kodların detaylarını vericek değilim ben şu anda alınabilicek performanslardan bahsediyorum inanmıyan kendisi bilir ben kendim bu rakamlara dediğim gibi şartlarla çok çok rahat ulaşabilirim kimseyide inandırmak gibi zorunluluğum yok.

yukardaki videoda izlediğim maikana bana şaka gibi geliyor günümüz şartlarında karar verme mekanızması bir i7 bilgisayar ve bir adet bilemedin 2 adet kamera ile çok rahat yapılabilir mekanik aksamıda mekanik kısmından anlıyan biri tarafından değerlendirilebilir benim idaalı olduğum konu karar mekanızması mekaniğe bir iddam yok.

yukardaki videoda izlediğim ve anladığım makinayı tasarlayan vatandaşın mekanik bilgisi sağlam ama karar verme mekanızması hakkında pek fikri yok çok çok kötü bir mekanızma kurmuş bence .

konuyu okuyucıklar için şöyle bir toparlarsak kanımca yapılabilicek işlem şöyle olur

1- Dış ortamdan kamera ile herhangi bir resim alınır
2- Günümüz bilgisayarları ile (2013) saniyede 70-80 kare resim üzerinde 80 milyon pixele kadar sorgulama yapılabilir
    normalde kendi kulandığım 1280x1024 pixell yani 1.310.720 piexllden oluş maktadır

Yapılabilicekler:

1- Belirli bir Şeklin algılatılması
2- Sayı harf yada plaka gibi şeylerin okunması
3- Hareket yada hareketsizlik algılatılması
4- kameradaki hareketin ekrandaki tam kordinatının alınması ( Ekran Kordinatı )

Bahsettiğim şeyler iyi bir yazılımla yapılabilir kötü yazılan yada programlanan bir yazılımla yapılması imkansızdır. Konu üzerinde 3 sene kadar belkide fazla çalışmış bir olarak   Başlamak isteyenlere Yol göstermek amacı ile şunu söyliyim

Bana Göre
1- En hızlı işlemi mfc c++ ile Program yazarsanız alırsınız
2- En hızlı işlem gücü 1000 piexell üzeri işlemlerde direk memory den yaptığınız toplu işlemler ile daha iyi netice alınır
3- Tek bir piexell rengine Bakılıcak ise 1x1 pixell resim çekmek ve gene memory den bakmak
4- Yazdığınız kodlara hız testi uygulamak

Yukardada yazdığım gibi bu yazdıklarıma inanmak isteyen inanır yapar yapmaz kendisi bilir.

mesaj birleştirme:: 02 Kasım 2013, 12:25:27

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 02 Kasım 2013, 01:06:09
Hocam 720 yada 1080p kamera ile EmguCv ile Denemelere başlayacağım. UV yi sonraki aşamada deneyeceğim. Bu arada Şişeler Dolu geliyor- Su değil, saydam-
Hız pek problem değil çünki şişeler okadar hızlı geçmiyor. Şu an Gözle Kontrol ediliyor.
Korkum Şu, Şişe yapısında benekler var. bunları nasıl bertaraf edeceğim.

Hocam korkıcağınız hiç bir şey olmasın konunun içine girip biraz kafa patlatın hal olur allahın izni ile

1nsane

Süper hassas bir termal kamera ilede yapabilirsin bu işi. Cam ve partikülün sıcaklıkları aynı ortamda olsalar bile farklı olacaktır.