Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

Olabilirlilik

Başlatan muhittin_kaplan, 30 Ekim 2013, 01:43:33

muhittin_kaplan

Dolum Bandındaki Yıkanmış ve Kurutulmuş Şişelerin içerisinde Partikül (mercimek kadar örneğin) kalıp kalmadığını nasıl tespit edebilirim.
İmage Processing (hani bu aralar onunla uğraşıyorum) ile nasıl olur, (şişenin şekli ilginç benekli felan)
yada
iki bobin arasından geçirsem bu şişeyi ve temizken kayıt etsem verileri, içinde partikül varken bu magnetizma değişecektir diye düşünüyorum, ne dersiniz ?

gumush

Goruntu isleme ile yapilabilir. Siseler ne kadar hizla geciyor. Sisenin uzerindeki sekiller homojen mi dagilmis , siseler yandan tek bir sise gorunecek sekilde goruntulenebiliyor mu ? Oncesinde yikama yapilacak mi ? Sisenin icinde kalabilecek malzeme nedir ? ( metal , gida ? )

Hikmet Gumus  izmir

kiok1

http://camea.cz/underwood/download/files/CAMEA_Katalog_en.pdf

bir dönem çalıştığım dolum tesisinde şişeler ile ilgili pdf'nin içeriğindeki şişeleme ile ilgili ürünler kullanılıyordu. bu tip cihazları ile şişe ağzındaki kırıklar da tespit ediliyor. kalibrasyon içinde bazı numune şişeler seçilip çeşitli noktalarına içeriden renkli izolasyon bantları konuyor kontrollu olarak konveyöre verilip şişenin atık bölgesine verilip verilmediği kontrol ediliyor.

arama yapılması gereken kelimeler ise visual bottle inspection system

bir başka örneğide burada

http://www.icfillingsystems.com/machinery/visual-inspection-systems/linear-empty-bottle-inspection-system/

malpaslan1979

muhittin abi bu işin eski olan otomasyon olmadan kullanılan sistem aşağıdaki resimde görülüyor.

Yoğun ışık altında kayan şişelere bakılıyor. Sizinde yapmanız gereken yoğun ışık altında görsel kontroldür.

Birçok güncel modern makine izole edilmiş bir alan içerisinde yoğun ışık ile görsel kontrol, görsel inceleme yapıyor.

camby

Bu işler için uygun , görüntü işleme sistemleri var. Keyence mesela , buna benzer uygulamalar görmüştüm.

teknikelektronikci

Muhitin Hocam sizde bir projeden diger Projeye :) Masalah
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

z

Siseleri agzi asagiya bakacak sekilde cevirir ve icine basincli hava uflersin. Partikul varmi diye bakmaktan daha kolay olur. Ustelik sise bu esnada hem kurur hem de varsa partikullerinden de temizlenmis olur.

Bir ara farkli ama mantigi benzer bir konu uzerine guzel bir cozume iliskin video vardi.

Adamlar video process vs yapacagiz diye kiclarini yarmislar fakat basarip guzel bir sey yapip isini hakkiyla yapan cihaz uretmisler. Fakat adamin birisi  bu tip yuksek teknolojiler kullanmadan son derece basit bir yontemle sorunu cozuvermis.

Neydi o konu, neydi o video neydi neydi neydi? Bu forumda konustuyduk....
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

Hocam Yenibir Konu Daha Açtım. Maşallah Bu Aralar Böyle oldum.

ayrıca cevaplar için teşekkür ederim.

ek bilgiler akmaya devam ediyor saate 3000 şişe ve dolu ama etiketsizmiş. yani yukarıdaki Boş Şişe Yanlış oldu.

yoğun ışıkta kamera baksam, yani malparslan ın cevabındaki personeli kaldırıp PC koysam aşarız sanırım problemi

@z hocam o yapılıyor zaten.

mesaj birleştirme:: 30 Ekim 2013, 11:41:28

konuyu hatırlamıyorum ama rusların kurşun kalem kullanımı var hatırımda

z

Hocam image process var image process var.

Şişe boşmu dolumu, kirlimi kirsizimi sorusuna 30 sn de karar verecek düzenek olsa anlarım da öyle bir düzenek kurmalısınki kamera önünden vızır vızır şieler akarken bu sorunlu bu sorunsuz diye çok çok kısa sürede karara varabilsin.

Böyle bir yazılımı temin edebilecek yada yazabilecekmisin?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Ersin

@muhittin ,
Hızı bilmiyorum ama sana endüstriyel ( yüksek hızlı ) kamera lazım . Şişeler  hareket ettikleri için normal kemarada alacağın snapshot bulanık çıkacaktır.
Ya yüksek hızlı endüstriel yada linescan kamera kullanman gerekecek.Bunu bu tip işlerle uğraşan 5-6 firma var o firmalarla danışırsan daha faydalı olur hangi tip ve nasıl bir kamera kullnman gerektiğini.

Daha önce benzer şeylerle uğraşmış biri olarak hazır bir sistem almanı tavsiye ederim.Sonuçta bu bir fabrika amatör bir proje değil (  değildir herhalde  :) ) .
Kameraları alırken de genelde grabber kartı da gerekecektir , komple sistem olarak ta satanlar var , yazılımı ayrı olarak satanlar var , bunları sorarken hepsini sor , daha sonra şu bukadardı bu bukadar gibi fiyatlar verebiliyorlar.

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: z - 30 Ekim 2013, 12:36:43
Hocam image process var image process var.

Şişe boşmu dolumu, kirlimi kirsizimi sorusuna 30 sn de karar verecek düzenek olsa anlarım da öyle bir düzenek kurmalısınki kamera önünden vızır vızır şieler akarken bu sorunlu bu sorunsuz diye çok çok kısa sürede karara varabilsin.

Böyle bir yazılımı temin edebilecek yada yazabilecekmisin?
Hocam Altından Kalkacağımı Düşünüyorum. Olmazsa kimse "Niye Olmadı Diyemez"

trgtylcnky

Hocam eğer şişelerin özdeşliğine güveniyorsanız bence tartım yapmak manyetizmadan daha mantıklı.
Ya da;
Şişeleri sallayan bir sistem kurarsınız, içinde partikül varsa titreşim yapar, onu algılayacak bir şey varsa onu kullanırsınız. Bu fikri sadece fantastik olduğu için önerdim, titreşim algılamak ne kadar zordur bilmiyorum.

malpaslan1979

Alıntı yapılan: trgtylcnky - 30 Ekim 2013, 14:41:12
Hocam eğer şişelerin özdeşliğine güveniyorsanız bence tartım yapmak manyetizmadan daha mantıklı.
Ya da;
Şişeleri sallayan bir sistem kurarsınız, içinde partikül varsa titreşim yapar, onu algılayacak bir şey varsa onu kullanırsınız. Bu fikri sadece fantastik olduğu için önerdim, titreşim algılamak ne kadar zordur bilmiyorum.

daha önceden uygulanmış sistemlerden örnek almak varken onu geliştirmek varken bu fantastik yöntemin çok sağlıklı olmadığını düşünüyorum. cam şişelerin ağırlıkları ile ilgili sınırlar çok geniş bir yelpazede doğru rakamlara ulaşamayız. yani örnek verelim bir şişe 325 gram diğeri 328 gramdır peki bu aralıkta nasıl hareket edeceğiz? bahsettiğimiz rakamlar virgülden sonraki değerler değil.

muhittin abi izmir'de yaşadığınızı hatırlıyorum. cam şişe dolumu yapan bir tesise teknik bir gezi yaparsanız birçok ip ucu yakalarsınız diye düşünüyorum birçok içecek tesisi var.

RaMu

Benimde aklımda olan bir konu ama henüz incelemeye fırsatım olmadı,
mercimekten taş ayıklayan image processing sistemler var,
bu varsa şişe içinde vardır, halihazırdaki sistemler ne kullanıyor bakmak lazım,
heleki görüntü işleme yükü pcye yüklenecekse bence çokta zor olmaz,
kamera olayıda aşılabilecek birşey,
örneğin şişeleri gözleyen dairesel bir platform olsun,
daire üzerinde 3-5 tane kamera olsun
daire şişe konveyörünü takip edecek hızda dönsün
(daire olmak zorundada değilde)
bu sayede saatte 3000 şişe olur 1000 şişe.

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

fractal

ben daha farklı ama benzer bir konuda araştırma yapmıştım.parlak yüzeylerdeki saydam lekelerin tespiti  üzerine.bence bu senin işine cok yarar.tabi şise baskısız bildiğimiz saydam şise ise. olay şu

bu şiseyi uvsensör ile kontrol edebilirsin.çünkü uv ışık altında cisimlerin yansımaları çok farklı oluyormuş.parlak yüzeylerde saydam lekeleri algılamada kullanılan bir cihaz vardı ordan biliyorum.dolasıyla bu partiküllerde yansıyamayı ışık yoğunluğunu etkileyecektir.bilmiyorum ama sanki bir kontras sesnsörü gibi yansıyan ışığın yada uv durumunu yorumlayabilirsin.bence  görüntüişlemekten cok daha basit ve maliyetli olur.

bu arada parlak yüzeyden kastım metel levha idi.cam üzerindeki su damlasıda algılanabilir bu sensör ile.
bahsettiğim cihaz fikir vermesi açısından
http://www.langhansinnotec.ch/index.php?id=117&L=1
Restantum cogniscutur Quantum deligutur