24 volt bir smps i 12 volt kullanmak.

Başlatan salim ALTIN, 30 Ekim 2013, 08:47:04

salim ALTIN

Merhaba.
Meanwell 24 volt 2.7 amper smps lerim var ve bunları ihtiyaç 12 volt olduğu için 12volta çevirerek kullanmak istiyorum.  TL431 li geri besleme devresini modifiye ediyorum ve çalışıyor. orta uzun vadede ne olur. ?
Endişem daha önce böyle bir uygulama yapmadım. konuda tecrübeli arkadaşlar ne tavsiye eder!?
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Icarus

Çalışıyorsa, çalışmaya devam edecektir. Fakat öncelikle şöyle bir test yaparak çalıştığından emin olmalısınız.
Yük olarak 20-30W bir halojen lamba bağlayın ve osiloskopunuzla lambanın parallelindeki gerilimin AC kısmına bakın. Eğer anahtarlama frekansına göre yavaş bir dalgalanma varsa muhtemelen compansation loop'u bozmuşsunuzdur :( :(

HexfeT

Modifikasyondan önce ve sonra smps'nin veriminin ne olduğu fikir verebilir. 

erkan614

biraz verim düşer zannımca ve 1 sene gibi bir süre sonra arıza yapmaya başlar
başımdan geçti 36v 2 A meanweli 18v 2 A de çalıştırdım iki adet ürün 1 sene oldu olmadı  bozuldu
sonra hay aklıma deyip yükleri seri yaptım 1 adet 36v 2 A smps ile çalıştırdım :))

salim ALTIN

Merhaba.
Bazen eldekini değerlendirelim diye  böyle değişiklikler yapıyoruz ama bu sefer sıkıntılı.

Entegre uc3842 16volt iletime girme 12 volt çıkma voltajı. çıkışı tl431 den ayarlayınca bu sefer geri besleme de düşüyor.
Haydaaaa...
Şimdi işin yoksa uc3843 le değiştir bide entegresini.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

HexfeT

Detayını hatırlamıyorum ama UC38xx lerin (42,43,44,45) iki modelinde fabrikasyon duty cycle sınırlaması varken diğer ikisinde yok, ona göre.

sezgin05

Aslında duty cycle HIGH tarafını kısarak voltajı düşürmüş oluyorsunuz.Kısa vadede kondansatör ve bobinler 24 volttan fazla olan tepe değeri 12 volta almada sorun çıkarmayacaktır. Ama zamanla kondansatörler aşırı yükten dolayı kuruyacak-şişecektir. Bobinlerde ısınacaktır. Çünkü bobin kondansatör değerleri 24 volta göre hesaplanmıştır.