Dört tekerden motorlu araç motor kontrolü

Başlatan timselsit, 03 Kasım 2013, 16:32:18

timselsit

Merhaba,

Dört tekerden motorlu bir araç yapıcam bu motorlar için 90rpm redüktörlü dc motor kullanıcam bu motorların hız kontrolünü pwm ile kontrol etmek istiyorum. Daha önce böyle bir kontrol yapmadım. Dolayısıyla yapanlar varsa deneyimlerini paylaşırmısınız ?

Not: Motor iki kanal olarak sürülecek yani bir kanal iki motoru kontrol edecek.Tanklardaki gibi.

blacklogic

Bende iki tekerli iki motorlu bir araba yapacağım çizgi izleyen için, diferansiyel sürüş diye geçiyor bu sürüş tarzı. Bu sürüş tarzının hesabı kitabı  nasıl olur ? Yani arabanın 1cm yana kaymasını istiyorsam bir motor diğerinden %kaç hız kesmeli? Bu gibi hesapları nasıl yapabiliriz ?

z

Bulundugun konumdan itibaren ne kadar yol gittiginde 1 cm yana kaymak istiyorsun bu da onemli. Araba bir yay parcasi uzerinde ilerliyor. Ucgen ve daire hesabi yeterli gorunuyor.

https://www.picproje.org/index.php/topic,33433.msg234616.html#msg234616

Burada baslamisiz bir seylere de yarim kalmis.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

timselsit

Ana konu yani benim konu hakkında da bir şeyler söyleseniz  :o

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: blacklogic - 03 Kasım 2013, 17:03:36
Bende iki tekerli iki motorlu bir araba yapacağım çizgi izleyen için, diferansiyel sürüş diye geçiyor bu sürüş tarzı. Bu sürüş tarzının hesabı kitabı  nasıl olur ? Yani arabanın 1cm yana kaymasını istiyorsam bir motor diğerinden %kaç hız kesmeli? Bu gibi hesapları nasıl yapabiliriz ?

dakikadaki devir sayın, tekerlek çapın bu soruya kolayca cevap bulmanı sağlar.

iş gerçek şartlara bindiğinde tekerleğin yol ile yaptığı sürtünme katsayısı bile gereklidir.

bu araç hep asfaltta yada toprakta gitmeyeceğine göre bu hesap pratikte yapılamaz.

ivme sensöründen aldığın bilgiyle bişeyler yapabilirsin belki..

timselsit