Bilgisayar dan devre kontrolü

Başlatan maxel, 03 Kasım 2013, 22:09:49

maxel

s.a arkadaşlar ;
ben visual basic de şöyle bişey yapmak istiyorum şimdi form da options butonları var 1.butona basınca devrede 1. led yanacak 2. butona basınca 2. led yanacak tüm ledleri yak deyince tüm ledler yanacak. böyle bir projem var acaba bunu visual basic te nasıl yaparım ? aslında bende eski yazılımcıyım ama çok oldu ara vereli şimdi elektroni işiyle uğaşıyorum acaba yardımcı olurmusunuz ?

esensoy

Öncelikle pcnin hangi kanal ile devreyi haberleştireceğinize karar vermelisiniz,
USB mi, lpt mi, comport mu ?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

magnetron

maxel

toplam 10 tane led olacak form tasarımını yaptım ama kod kısmında tıkandım birde hangi portu kullamalıyız sizce ? lpt kullansak onuda devreye bağlarken usb lpt çevirici kullansak sıkıntı olurmu ? 

t2

Büyük sıkıntı olur. Lpt sakın kullanma!

Şimdi bu lafa inat lpt kullanacak olursan durum anlaşılır.

magnetron

ben rs232 den çalışan devre tasarlayabilirim sizin için

ilgilenirseniz özel mesaj atın

maxel

t2

esensoy

lpt gerçekten sıkıntılı olacaktır, pc açılırken lpt yi baştan sona tarıyor, çıkıştaki elemanlar, mesela röle varsa cakkada cukkada başlıyor çekip bırakmaya,
rs232 desen laptoplarda yok, yeni pclerde port olarak taşınmıyor arkaya, anakart üzerinde var,
en temizi t2 nin dediği gibi usb kullanmak,

burada ve mesela 320volt.com sitesinde bir çok örnek var, adapte etmekte zorlanacağını sanmıyorum,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

maxel

tamam anladım dediklerlnizi  dikkate alacağım ....

kudretuzuner

Amatör

maxel

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 04 Kasım 2013, 20:54:55
Merhaba,
Bir forumda paylaştığım basit bir çalışmamı paylaşayım.Belki bir fikir verir.Kolay gelsin.
https://www.dropbox.com/s/9mfbutgsh2y2e4p/ETekno_pc_pic_on_off.rar
https://www.dropbox.com/s/lfvib04uzzx0wzd/PC_to_PIC_temz.rar

ilginiz için teşekkür ederim verdiğiniz linkleri indirdim için den programlar çıktı ama pek bişey anlamadım yani visual basic  le alakası yok ..

kudretuzuner

Merhaba,
Size verdiğim dosyalar full seri iletişimi izah eden çalışmalardır.Tabii prensip olarak hazırlanmıştır.PC'den PIC'e iletişim sağlamak için gerekli olan tüm bilgiler mevcut.Sizin PC'den led kontrolu yapabilmeniz için bir PIC'li kart hazırlamanız gerekir.Şöyle ki PC'den bir data yolladığınız zaman yazdığınız program gereği o led aktif olur.Ben de size PC ve PIC arasındaki şemayı PIC programını çalışma videosunu verdim.Anlaşılmayan neresi ise tekrar yazın adım adım gidelim.Kolay gelsin.
Not:VB kodlarını da  verdim,dosyada var hepsini kontrol edin lütfen.
Amatör

maxel

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 04 Kasım 2013, 21:16:06
Merhaba,
Size verdiğim dosyalar full seri iletişimi izah eden çalışmalardır.Tabii prensip olarak hazırlanmıştır.PC'den PIC'e iletişim sağlamak için gerekli olan tüm bilgiler mevcut.Sizin PC'den led kontrolu yapabilmeniz için bir PIC'li kart hazırlamanız gerekir.Şöyle ki PC'den bir data yolladığınız zaman yazdığınız program gereği o led aktif olur.Ben de size PC ve PIC arasındaki şemayı PIC programını çalışma videosunu verdim.Anlaşılmayan neresi ise tekrar yazın adım adım gidelim.Kolay gelsin.
Not:VB kodlarını da  verdim,dosyada var hepsini kontrol edin lütfen.

visual basic kodlarını göremedim antrak ve setup dosyaları var ..

kudretuzuner

Alıntı yapılan: maxel - 04 Kasım 2013, 22:19:15

visual basic kodlarını göremedim antrak ve setup dosyaları var ..
Merhaba,

Public Class Form1

Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click
        Me.Close()
    End Sub
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Private Sub Button2_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button2.Click
        SerialPort1.Open()
        Dim gonder1 As String = "1"
        SerialPort1.Write(gonder1)
        SerialPort1.Close()
    End Sub
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Private Sub Button3_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button3.Click
        SerialPort1.Open()
        Dim gonder1 As String = "0"
        SerialPort1.Write(gonder1)
        SerialPort1.Close()
    End Sub
    Private Sub Form1_Load(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles MyBase.Load
        ComboBox1.Text = "COM1"
        SerialPort1.PortName = ComboBox1.Text
    End Sub
End Class

BUTTON 1=PROGRAMI KAPATIR(ÇIKIŞ)

BUTTON 2=SERİPORTTAN KLAVYENİN "1"DEĞERİNİ HEX 31 OLARAK YOLLAR( 00110001 )

BUTTON 3=SERİPORTTAN KLAVYENİN "0"DEĞERİNİ HEX 30 OLARAK YOLLAR( 00110000 )

Private Sub Form1_Load=COMBOBOX'a "COM1" atama yapar.Seriport COM1 olarak kabul edilir.
Amatör