phy chipleri hakkında..

Başlatan brlesc, 05 Kasım 2013, 18:26:53

brlesc

kolay gelsin arkadaşlar
stm32f407 nin kendi mac katmanını kullanmak istiyorum.. fakat burada merak ettiğim bir durum var. bu mcu ya fiziksel katman çipi bağlamam gerek ama hangi marka hangi kodlu phy çipi? st kendi ethernet örnek uygulamalarında dp83848 çipini kullanmıs ben realtek in rtl8201 phy sini kullansam örnek ugulamalardaki kodlarda hiç bir değişiklik yapmadan etherneti kullanabilirmiyim? yardımcı olabilirseniz cok sevinirim pcb çizimini bu duruma göre değiştirmem gerekebilir
cevaplarınız için teşekkür ederim.
edeb ya hu...

brlesc

yardımcı olabilecek kimse yok mu ?
edeb ya hu...

Burak B

Sürücüyü kullanacağın chipe göre yazman gerekiyor.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

brlesc

cevabınız için cok teşekkürler hocam.. örnek kodları inceledim phy ile ilgili sadece phy read ve phy write fonksiyonu var bunlar içindede sabit olarak  sadece phy nin adresleri belirtilmiş bunları başka bir çipe göre değiştirsem sanırım işimi görmez ? chip içindeki register adresleri falan farkli bunlara göre kod yazmam gerekecek anlaşılan..çok teşekkür ederim
edeb ya hu...

Ersin

TFT LCD sordun , Ethernet sordun , konu ile ilgili pek bir bilgin olmadığını tahmin ediyorum.Bence hazır bir kart al tft li ve ethernetli li , üzerinde hazır kodlarda vardır.PHY aldın devren düzgün değilse , hardware mı software mi sorunu tespit edemezsin bayağı uğraşırsın.Yeni bir konu açıp tft+ethernet +stm32 li board  ( ebay veya aliexpressten )  ne almalıyım gibi bir soru sorsan daha faydalı olur bence.

brlesc

Nasıl yani hocam, ben tft ile ilgili Bi şey  sormadim yanlışınız olmasın stm32 ile bir proje üzerinde çalışıyorum büyük çoğunluğu bitti Ethernet kısmı kaldı onun için size danışayım dedim
edeb ya hu...

Ersin

https://www.picproje.org/index.php/topic,49606.msg372774.html#msg372774
Burdaki arkadaşla karıştırmışım onun da logo su mavi.

Program ı keil de yazıyosan , keil in mevcut bordlarında kullandıkları phy lardan birini  kullan , en azından orda hazır örnek  vardır.

brlesc

Örnek kodlar dp83848 ile yapılmış hocam ama elimde deneme için de olsa o chipden yok açıkçası o chiplerin gelmesini bekleyecek kadar da zamanım yok sanırım turkiyede de bulunmaz o yüzden elimde bulunan rtl ile olurmu diye düşünmüştüm ama bu chiplerden sipariş edeceğim,anlasılan
edeb ya hu...

yldzelektronik

Alıntı yapılan: brlesc - 06 Kasım 2013, 00:42:35
Örnek kodlar dp83848 ile yapılmış hocam ama elimde deneme için de olsa o chipden yok açıkçası o chiplerin gelmesini bekleyecek kadar da zamanım yok sanırım turkiyede de bulunmaz o yüzden elimde bulunan rtl ile olurmu diye düşünmüştüm ama bu chiplerden sipariş edeceğim,anlasılan

Konuya hakim değilim.Ayrıca elinizdeki phy chipin modelini de bilmiyorum.Ancak CCS driver klasöründe rtl8019 için bir dosya var.işinizi görür mü?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

brlesc

Keil de yazıyorum hocam ama önerinizi Bi inceleyeyim  belki işime yarar Bi şeyler bulabilirim cevaplarınız için teşekkurler
edeb ya hu...