Notebook harddiskten gelen ses

Başlatan ziyaretci, 08 Kasım 2013, 00:04:56

ziyaretci

Merhaba,
Daha bir ay olmadı, sıfır notebook aldım. Kullanmaya başladıktan 5 gün sonra ekran panelinde 1 piksel boyunda yukarıdan aşağıya bir çizgi belirdi. Büyük bir ihtimal panelin lehimlerinde sıkıntı oluştu. Gittim mağaza dedim böyle böyle açtı baktı, elime değişim kuponu verdi. Tamam dedim sıkıntı yok.   

Aynı model ile değiştirdim başladım kullanmaya bunda da ne çıksa beğenirsiniz. Hard disk 15-30 sn aralıkta hani cd romdaki okuyucu göz yukarı aşağıya giderken ses yapar ya öyle bir ses geliyor. Yani şimdilik bir sıkıntı yaratmıyor ama canımı sıkıyor bu sesin gelmesi. Sanki vites atar gibi..
Hatta şöyle diyeyim, cık sesinin parazitli bir şekilde çıkması gibi birşey. Evet evet "cık" ile "klik" karışımı bir ses.

İlk aldığım notebook'un böyle bir sıkıntısı yoktu.

Sizce bu sesin nedeni ne olabilir. Netten baktım biraz harddiskin kafa atması olarak nitelendiriliyor. Yani ömrünün az kaldığını söylüyorlar. Hafta sonu yine gideceğim mağazaya.
Sizin düşüncelerinizi öğrenmek istedim.

mistek

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

ziyaretci

mistek

Alıntı yapılan: erkantr67 - 08 Kasım 2013, 00:40:42
Casper

Forumlarda takip ediyorum harddisk sesi bazı laptop modellerinde var. Benimde yeni aldığım laptobumda vardı eski laptobumda da zaman zaman çıt çıt ses geliyor. Üzerinde gezinen mekanizmanın mıknatısa değip ayrılma sesi gibi mi? Tarif edemedim ama...
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

ziyaretci

Alıntı yapılan: mistek - 08 Kasım 2013, 00:45:49
Forumlarda takip ediyorum harddisk sesi bazı laptop modellerinde var. Benimde yeni aldığım laptobumda vardı eski laptobumda da zaman zaman çıt çıt ses geliyor. Üzerinde gezinen mekanizmanın mıknatısa değip ayrılma sesi gibi mi? Tarif edemedim ama...

Şuanda C: diskini en iyi hale getir düğmesine tıkladım, ve o klik sesi gelmedi halen. 10 dk dan fazla oldu, bitsin. Bakalım sadece Boşta olduğunda mı o ses geliyor bilgilendireceğim.

mistek

Alıntı yapılan: erkantr67 - 08 Kasım 2013, 00:48:12
Şuanda C: diskini en iyi hale getir düğmesine tıkladım, ve o klik sesi gelmedi halen. 10 dk dan fazla oldu, bitsin. Bakalım sadece Boşta olduğunda mı o ses geliyor bilgilendireceğim.

Benim gözlemim harddisk etkinliği yoksa(durum ledi kıpraşmıyorsa) okuyucu kafa sanırım beklemeye geçiyor, arka tarafa çarpıp duruyor buda çklik diye ses yapıyor. Bu sesi özellikle bilgisayarı kapatırken duyuyorum.

ziyaretci

Evet sizinkisi gibi bir ses gelse normal karşılayacağım. Şuanda halen daha ses gelmedi(Diski en iyi duruma getirme) devam ediyor. Benim karşılaştığım bilgisayar düşük fan hızında ve hard diski zorlayacak bir program olmadığında klik sesi geliyor. Misal word ile yazı yazarken, nette dolaşırken.

mistek

Alıntı yapılan: erkantr67 - 08 Kasım 2013, 00:59:13
Evet sizinkisi gibi bir ses gelse normal karşılayacağım. Şuanda halen daha ses gelmedi(Diski en iyi duruma getirme) devam ediyor. Benim karşılaştığım bilgisayar düşük fan hızında ve hard diski zorlayacak bir program olmadığında klik sesi geliyor. Misal word ile yazı yazarken, nette dolaşırken.

Durum ledi kıpraşırken mi ses yapıyor ?

ziyaretci

Ona hiç dikkat etmedim, zaten çözümlemeyi başlattığımdan beri ses gelmemeye başladı. Kıpraşırken gelmesindeki veya gelmemesindeki durum nedir?

mistek

Alıntı yapılan: erkantr67 - 08 Kasım 2013, 01:12:37
Ona hiç dikkat etmedim, zaten çözümlemeyi başlattığımdan beri ses gelmemeye başladı. Kıpraşırken gelmesindeki veya gelmemesindeki durum nedir?

Sesin o mekanızmadan mı geldiğini merak ediyorum. Şuan kullandığım bilgisayarımda led flash yaparsa çıtır çıtır ses geliyor sönük olursa ses gelmiyor.

ziyaretci

Hm.. ??? Peki şu çalıştırdığım işlem bitsin hepsini kontrol edeceğim. Ve paylaşacağım.

mesaj birleştirme:: 08 Kasım 2013, 01:30:50

İşlem bitti.
C: sürücüsü - Sağ tık - Özellikler - Araçlar sekmesi - En iyi duruma getir

5 dakika geçti ses gelmedi halen. Bir daha gelmez inşallah.

Peki yukarıdaki izlediğim adımlarda iyileştirme yapılırken, hard diskin veri adresleri arasındaki olabilecek açıklıkmı kapatılıyor?

mesaj birleştirme:: 08 Kasım 2013, 01:35:35

>:( Geldi yine. Pff!

Durum ledi sönük iken geliyor ses.  Ne yapmalıyım gidip göstersem mi mağazaya?

mesaj birleştirme:: 08 Kasım 2013, 01:41:37

Bu seferde elime kupon verirlerse gideceğim başka marka alacağım.  >:(

Ve Casper benim için bitecek 1 ayda iki sıkıntı olmaz. Daha önceden kullanmasam casper markasını hiç elimi sürmezdim zaten ama işte geldi bize çattı bu sefer.