çok basit bi soru yardım bekliyorum

Başlatan ido2323, 10 Kasım 2013, 20:42:59

ido2323

pic ile birçok çalışma ve alıştırma yaptım ama şunu bi anlayamadım;
pic sensörden okuduğu veriyi ekranda gösteriyor ben okunan verinin bir değere atanıp bellekte saklanmasını daha sonra bu veriyi çağırıp işlem yapmayı istiyorum acaba bunu nasıl yapabilirim bi yolu yordamı varmıdır?

selimkoc

PIC vb mikrodenetleyici/işlemci vb programlanabilir cihazlarda bilgi hafızada değişken (veya register) olarak saklanır. Sensörden okuduğun veriyi zaten bir değişkene aktarıp kullanırız. Bu değişkenin değerini EEProm gibi elektrik kesildiğinde veya kapatıp açtığında tekrar yüklemekse o zaman mikroc'nin EEProm kütüphanesini kullanarak yapabilirsin.

erpay

Bir program üzerinde daha anlaşılır şekilde anlatılabilir çalıştığınız bir kod varsa.

fgokcegoz

Alıntı yapılan: ido2323 - 10 Kasım 2013, 20:42:59
pic ile birçok çalışma ve alıştırma yaptım ama şunu bi anlayamadım;
pic sensörden okuduğu veriyi ekranda gösteriyor ben okunan verinin bir değere atanıp bellekte saklanmasını daha sonra bu veriyi çağırıp işlem yapmayı istiyorum acaba bunu nasıl yapabilirim bi yolu yordamı varmıdır?

Bu soruyu soruyorsan demektir ki, pic üzerinde hiçbir çalışma ve alıştırma yapmamışsın... Sensörden okunan veri zaten ram üzerinde bir adreste saklanılır. Ram de saklanan bu değişken üzerinden veriyi okuyup istediğin işlemi yapabilirsin... Bu işin yolu yordamı ilk önce adam gibi öğrenmekten geçer...
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

Recep METE

float tempe1;// değişken tanımlanıyor
  tempe1 = ds1820_read1();// sensördeki bilgi değikene aktarılıyor.

Bu şekilde değişkene sensördeki bilgi yüklendikten sonra değişkene başka işlerde yaptırılabilir.Bellekte saklamak için EEPROM  konularına biraz bakmalısın.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

RaMu

Bu arkadaş
"pic ile birçok çalışma ve alıştırma yaptım ama şunu bi anlayamadım;

diyorsa
bende pic ile mevcut omayan çalışma ve alıştırmaları dahi yaptım diyebilirim o zaman
ve böyle sözleri nasıl söylüyor arkadaşlar anlayamıyorum da diyebilirim.

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Okan AKÇA

mazur görmek lazım bilmiyormuş diyelim
eger "c" de yazıyorsanız global tanımladıgınız  int lang herhangi bir degişken regis.  belirli bir bellek adresinden okuma yazma yapıldıgı icin bütün kodda kullanabilirsiniz .
lokal tanımlama yapıyorsanız ozaman türkcesi herhalde yönlendirmesi  gerekmektedir. siz şimdilik  bütün degişkenleri global tanımlayınız.