akış sensörü lazım

Başlatan kursadalp, 28 Ocak 2005, 07:09:19

kursadalp

Serum hortumundan geçen sıvının akışının durup durmadığını kontrol edebileceğim bir akış sensörü lazım nerde bulabiliriz acaba.Bir bilen var mı? arkadaşların verdikleri linklere baktım. "Voltam Elektronik" sitesindeki sensörler işimi görür mü anlayamadım?

kursadalp

arkadaşlar, soruyu sorma tarzımda mı bir problem oldu? Hiç yardım alamadım,

serum hortumu kalınlığında bir hortum içinden bir pompa ile mürekkep transferi yapan bir projem var ve bir tıkanıklık olduğunda akışın durduğunu tesbit etmek için bir analog veya özellikle  anahtar olarak çalışan  bir  sensör lazım. daha önce böyle birşeye ihtiyaç duymuş, araştırmış ve bilgisi olan bir arkadaş varsa diye sormuştum....

pruva

Biraz daha açıklaman gerekiyor.

1. Bu serum hortumundan ne kadar zamanda, kaç mililitre mürekkep geçecek?

2. Pompa ile mürekkep transferi yapıyorsun. Pompa basıncın ne?

3. Mürekkebi atmosfere açık bir kaba mı aktarıyorsun yada kapalı bir kaba basınçlamı dolduruyorsun?

serdarkaradeniz

Akış switchi diye sorarson otomasyon işi ile ilgilenenlerden temin edebilirsin, Bu anahtarın akan sıvıya göre ayarlıyorsun bir nevi kaşık . senin mürekkep bunu ittirince kontak veriyor. Borun tıkanırsada kontak açılır. Tam sana göre tahminen 30 milyon civarındada fiyatı olması lazım.

kursadalp

öncelikle, serdarkaradeniz kardeşime teşekkürler. Söylediğin şekilde araştıracağım.

elimde sıvı akışı ile ilgili tek sayısal veri; 25 ml mürekkebin açık hava altındaki kaba 25 saniye civarında basıldığı. inşallah bu şekildeki bir sıvı akışından etkilenerek kontak kapatan veya açan bir sensör bulabilirim.

pruva

Akış sensörlerinin en hassası yaklaşık 0.5 GPM (gallon per munite)hassasiyetinde. 25 ml. 25 sn. çok küçük bir değer. Bu akışı kontrol edecek sensor zor bulunur gibi. Şöyle bir çözüm olabilirmi. serum hortumunun ucuna kesit daraltıcı bir orifis tak. hortuma bir basınç denetleyici bağla. hortum tıkanırsa basınç yükselecek ve basınç denetleyici çıkış verecek. 50mBar hassasiyetinde basınç sensörleri bulunmakta.

kursadalp

Sevgili pruva, ilgilendiğin için teşekkürler. Söylediğin şeyi duymak istiyordum.
Bu işi iki kişi yapıyoruz. bu şartlarda bir tıkanmayı algılamak için diğer arkadaşın önerdiği yol biraz fazla dolambaçlı. mürekkep önce uzun ince bir hazneye alınıp orada da seviye değişiminin durup durmadığı sıvı üzerinde yüzen bir ağırlık ve sabit bir yay arasına bağlı mouse çarkının dönüşü sayılarak algılanacak. Ekstra motor ve valf gerektiren bir çözüm. Bu işin daha kolay bir yolu olmalı...

Tıkanıklık esnasında pompa motorunun zorlanarak çektiği akımı artıracağını kabul ederek kartın tasarımını yaptım. Motor cihaza monte edilmeden, serbest iken o şekilde çalışıyordu. Fakat kasaya monte edilip hortumların bağlantısı yapıldıktan sonra cihaz çalıştırıldığında motorun çektiği akımın değişmediğini gördük. hortumu elle tıkadığımızda da motor aynı akımı çekiyor hatta akım 0,05 Amperlik bir aralıkta tıkanıklık yokken de dalgalanıyor.
güç kaynağı olarak bilgisayar power'ı kullandık.

tıkanma esnasında zorlanarak ölçülebilir bir akım değişimi oluşturacak kararlı çalışan bir pompa motoru bu işi kesinlikle çözer.

pruva

Peki şöyle olurmu? Mürekkebi uzun ince kaba alıyorsun. Sıvı üzerinde yüzen bir ağırlık, ağırlığın üzerinde yansıtıcı yüzey bulunsun. Seviyeyi optik olarak denetle. (Örneğin CNY70 ) Devreye bir timer ekle. Belirlenen süre sonunda seviye istenen seviyeye ulaşmazsa motoru durdursun, ikaz versin, alarm çalsın v.s.

z

Serum hortumuna, bir taraftan cap dogrultusunda ultrasonic ses yolla.
Karşıdan da sesi algıla.

Sıvı akıyorsa doopler etkisi olacaktır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

salim ALTIN

merhaba.
akış kontrol etmek istiyorsan yani akış varmı yok mu yu kontrol edeceksen şöyle bir sistem yap. şeffaf bir tükenmez kalem düşün. kalemin içini çıkarıyorsun kalemin uç çıkan kısmına bir küçük demir bilye koyuyorsun.kalem içindeki yayı kullanarak bu bilye ile kalemin uç kısmını tıkaya biliyorsun. şimdi sisteminin sıvıyı bu uç noktadan içeriye bastığını düşün ne olacak bilye yayın sertliği oranında belirli basınçtan sonra akışa izin vermek için hareket edecek. Bir tane 1 mm mesafeden gören endüktif proksimiti sensör satın al. Bu bilya akış yokken durduğu noktada proksimiti görecek şekilde ayar yap. akış başladığında bilya hareket edecek ve girişi açacaktır. proksimiti swiç te bu durumda görme sınırı aşılınca sinyal verecektir. Şimdi yayı dier taraftan bir vida ile istedeiğin kadar sıkıştırabildiğini düşün. Bu sana bilyenin akış kanalını açması için uygulayacağın basıncı ayarlayabilme imkanı sağlıyacaktır. akış yolu kapanırsa basınç eşit olacağından bilye eski yerine gelir.Bunu matkap ve torna ile çok modern bir sistem olarak yapabilirsin.
Akış miktarı için ise akışkan yolu üzerinde arabaların yağ pompalarında olduğü gibi iki tane dişli düşün. bu dişlilerin diş aralığındaki boşluğun hacmini bilmen lazım. sonra kuracağın düzenek içinde bu dişlilerden birinin dönüşünü yani tur sayısını sayman gerekir. her turda geçecek sıvı miktarı belli idi ya. yine bu dişlilerin üzerine bir metal veya nıknatıs koyarak dönüş sayısını sayarsan akış miktarı ile ilgili bilgin olur.
Bu işi kestamit veya polyamit malzeme ile yaptıra bilirsin,dişliler dahil, bulamazsan tabi.. ama bulabileceğin aynı işi yapan parçalarda böyle çalışır.
başarılar.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aster

salimin anlattığı türden bir şey kullanmak istersen bunun hazırları satılıyor merkezi yağlama pompası adıyla ve kendi içinde de ayarlana bilen basınç müşürü var basılan sıvı istenilen basınca yükseldiği anda motor stop eder ikaz verir hatta motorun çalışma zamanını da ayarlarsın kendi üstünden bir parametre ayar menüsü  ve uzaktan kumandalı olanlarda var, bir not: bu tür pompalar max 30 bara kadar basınç üretirler bu yüksek bir değer, basma sırasında verdiği sıvı miktarı senin isteklerine uyacak niteliktedir 100 Cc/min veya 6 cu.inch/min gibi bir sıvı pompalarlar, adam bu aletlerde işleri pic le halletmiş
http://www.dropsa.com/main.asp?target=oillubrication%2Easp

kursadalp

arkadaşlar, hepinize teşekkürler. Verdiğiniz fikirlerden istifade edeceğim. Sonucu buraya yazarım.

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "aster"bunun hazırları satılıyor merkezi yağlama pompası adıyla ve kendi içinde de ayarlana bilen basınç müşürü var basılan sıvı istenilen basınca yükseldiği anda motor stop eder ikaz verir hatta motorun çalışma zamanını da ayarlarsın kendi üstünden bir parametre ayar menüsü  ve uzaktan kumandalı olanlarda var. adam bu aletlerde işleri pic le halletmiş
http://www.dropsa.com/main.asp?target=oillubrication%2Easp
:D
Hocam eline sağlık noktayı koydun gene. :D  bak arkadaş bile bundan sonra ne söylesem boş abi diyo :D  :D
Neyse sayın kursadalp ben imalat yapmak istediğinizi düşünerek hem olayın basit boyutunu hemde yapılabilir ucuz tarafını göstermek istemiştim.
Sanırım fikir verdi. Başarılar.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aster

Dostum, bu forumun amacı paylaşmak,
bilgilerimizle sen, ben, o katkı sağlıyabiliyorsak ne mutlu bize bundan daha güzel bir şey varmı ?  :P

ilave not: yukarıda anlattığım alet işini görecekse daha detaylı bilgi verebilirim

aster

kursadalp, ne karara vardın dostum düşüncen nedir?