3.3v islemci ile 2x16 Alfanumerik LCD kullanan varmi

Başlatan z, 17 Kasım 2013, 15:57:40

z

3.3v ile calistirdiginiz islemciye 5v ile beslediginiz Text LCD yi 4 bit modunda ve data akisi sadece islemciden LCD'ye olacak sekilde (sadece write islemi) kullanan varmi?

Sonuc nasil oldu?

(Islemci ile LCD arasinda herhangi bir seviye uygunlastirici ara eleman kullanmadan dogrudan baglamak istiyorum. Denemeye usendim.)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Ramiz

Ben kullanmıştım. Direk bağla sıkıntı yok diyeceğim ama şimdi x model lcd çalışır, y model lcd çalışmaz.. Sonra kızarsınız bana :)
Kullandığınız lcd modulün, datasheetini inceleyin en iyisi. Orada yazar.
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

z

Ozel LCD arayisina girmeyecegim. Saticidan 2x16 LCD kac para versene bir tane diyecegim sonucta.

Piyasada HD44100 haricinde (yada uyumlu) cip barindiran  Text LCD varmi?

serdararikan

ben kullandım.yazılar siilik çıkıyor açılı bakınca görünüyor.lcd nin çalışmasında bun  haricinde bi anormallik yok

Ramiz

https://www.google.com.tr/search?q=2x16+lcd&safe=off&client=opera&hs=OFP&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=X82IUvSdDcOptAavs4GQCw&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1600&bih=792#q=2x16+lcd+module&safe=off&tbm=isch

Görüleceği üzere birçok lcd modulü var. X olanı çalışır, Y olanı çalışmayabilir. Benim kullandıklarım şu modeldendi.

Tasarımınızı negatif yönde etkilemek istemem. Ben bu modelden adetli alıp, kullanmıştım. Tasarım esnasındada datasheetine baktım. Sorun yoktu.
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

z

@Serdararikan

LCD yi 3.3v ile mi besledin?

Benim niyetim LCD yi 5v ile islemciyi ise 3.3v ile beslemek.

M_B

@z Hocam;
Stm32F407 kitle 2x16 Lcd yi calıstırdım. Yalnız Lcd yi 5V besledim. ( Kitin üzerinden )
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Pir-O

Stm32f4 Discovery bord ile denedim sorunsuz çalıştı. Lcd beslemesi 5V işlemci tarafı 3.3V i/o lar doğrudan bağlı 4 wire iletişim r/w ucu şaseye bağlı sorunsuz çalıştı. Ayrıca 128x64 winstar marka grafik lcd de aynı şekilde çalıştı.

Kolay gelsin.

fahri-

Lpc xpresso1768 kiti ile denedim. LCD yi 5 volt ile besledim. Problemsiz çalıştı.

z

Bu kadar deneme yapildiysa bu habere sevindim. O zaman LCD'den hic data okumayacaksak LCD yi dogrudan islemcimize baglayip gecebiliriz.

magnetron

Z hocam ,

LCD den busy biti okunması gerekiyordu diye hatırlıyorum

AsHeS

Alıntı yapılan: magnetron - 17 Kasım 2013, 17:40:03
Z hocam ,

LCD den busy biti okunması gerekiyordu diye hatırlıyorum
Onu fix beklemelerle atlayabiliyorsunuz. Komutların işletim süresini datasheette veriyor onun üzerine %10 koyup  vereceğiniz gecikmede yeni fonksiyon çağırabilir veya sadece bekleyebilirsiniz.

CLR

Bazı LCD'lerin kabul ettiği logic 1 eşik değerleri VDD*0.7 yani 3.5V, her LCD çalışmaz. Ama pull-up tekniği ile sürebilirsin. Veya LCD beslemesini 4.5V'a çekersen 0.7si 3V2 olacaktır buda bir çözüm ama pek güvenilir değil, hem besleme hemde lojik seviye en dipte olmuş olacak.

örneğin:
http://www.mikroe.com/download/eng/documents/development-tools/components/lcd_2x16_spec.pdf

Ayrıca piyasada HD44780 haricinde driver içerenler var, hatta en ucuzları onlar oluyor
Knowledge and Experience are Power

mistek

hd44780 olan LCD'leri denedim.

LCD'yi 5v ile beslemek şartıyla data pinleri 3.3v  olduğunda sorunsuz çalışıyor.
Bazı modelleri 3.3volt ile beslediğimde yazıları silikte olsa çalışıyordu bazıları hiç çalışmadı.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

esensoy

18f452 işlemci 3.3V, LCD16x02 5V ile besleniyor,
okuma yapmıyorum, sıkıntısız çalışıyor
En tehlikeli an "zafer" anıdır.