Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Mini Minnacık CNC!

Başlatan Elektroemre, 18 Kasım 2013, 22:38:47

z

Bu lazerleri biz ne zaman alabilecegiz? Kim satar kac paradir?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Elektroemre

Hocam size kaç watt ve hangi dalga boyunda lazım?
Böyle bir projeye niyetiniz varsa lazer sorun değil  :)

z

Laser nasil sorun degil ayarlayabilirmisin yoksa?  Guc konusunda en ufak fikrim yok.

Bir seyleri yakip iz biraksa yada daha iyisi ince karton, tahta, plastik vs levhalari kesebilecegim bir laserim olsun istiyorum. Buradaki laser boyut olarak da cok hosuma gitti. Elimdeki mini cnclerle yeni oyuncaklar yapmayi cok istiyorum.

Elektroemre

Siz türüne, gücüne ve kullanacağınız projeye karar verirseniz temini konusunda seve seve yardımcı olurum hocam.

z

Bu cihazda kullanilan laseri almak isterim.

Daha once bu tip uygulamalar yapmadigim icin ne guc degeri ne de bir baska parametre veremiyorum.

Analyzer

Üşeniyorum, öyleyse yarın!

z

engerex

Alıntı yapılan: Elektroemre - 19 Kasım 2013, 00:09:16
Siz türüne, gücüne ve kullanacağınız projeye karar verirseniz temini konusunda seve seve yardımcı olurum hocam.
Kaç W ile neler yapılır? Örneğin 5 mm akrilik, 2 mm alüminyum, 1 mm bakır kesmek için kaç W gerekli? Türleri neler?
Bunların kullanımı nasıl? Fotoğraflarda 1-2 W lazer için bile 2-3 fan ile soğutma, güç kaynağı bi sürü zımbırtı görülüyor. Bunlar neden gerekli?
1 W laser kaç W elektrik harcar? Türleri neler?
dalga boyu kullanımda neyi etkiliyor? Kesme, markalama, yakma, eritme gibi işlerde hangi türler kullanılır?
Biliyorum çok soru sordum. :) Cevaplarsan çok sevinirim.

Bu ürünlerin gerçekten 1W, 2W olduğunu nasıl anlarız. Adam bir fotoğraflar çeşit çeşit ürün listelemiş.

z

Elektroemre

@engerex sorduğun birçok sorunun cevabını bende bilmiyorum,
Sürücüsüyle hazır lazer'in TTL girişine MCU'dan sinyali veriyorum çalışıyor. Sadece watt'ı ve dalga boyu önemli oluyor.
Normal mavi-kırmızı-yeşil lazerlerle açık renkli nesnelere pek işleme yapılamıyor. Siyah renge bir çoğu etki ediyor.
Infrared'ler ise biraz daha ucuz oluyorlar. Daha güçlü lazerleri aynı fiyata alabiliyorsunuz.

@z hocam, lazer temin eden bir tanıdığım var banada denemem için 1-2 tane lazer vermişti. 1Watt infrared ile bile çok şey yapılabilir.
Fakat çok tehlikeli. Dikkatli olmakta fayda var. 1-2 watt civarı lazerleri ebaydan temin etmek sıkıntı olmaz. Satıcının çinli olmamasına özen göstermeli.
Tek başına diode ucuzu olabilir ama pek bir işe yaramaz. İlk etapta diode, kasası, lensi, sürücüsü hazır ürün almak mantıklı.
Yoksa 5 saniyede 100$-150$'lık lazer elinizde kalır :)

Icarus

@Z: Abi laserdeki olay ne kadar ufak bir noktada odaklayabildiğin. Bu diyotların hepsinin beam form'u doğuştan astigmattır. Merceklerle düzeltilmeleri gerekiyor. Bir diğer olay ise beam'in dağılmadan ne kadar yol kat ettiği.
Mesela 2007-08 civarında okulda 1W (2W ?) yeşil, pasif pompalanmış laser modülü vardı. beam'in çapı 1um civarı. Dondurmaların içinden çıkan tahta çubukları anında deliyor diyebilirim. Fakat böyle modüller o tarihte $3k-5k civarı idi.

Abi laser alırken mutlaka beam çapına bak, bir laser en fazla dalga boyu kadar odaklanabilir ama bu teorik bir değer. Bu değer büyükse yakmak için büyük wattlı laser'ler gerekir. Ufaksa minik laserler bile iş görür.

gumush

Cikis fikri su sanirim ,hareket mekanizmasini cozebilecegimiz icin bize kesici olarak kullanilabilecek alternatifler lazim. Lazer'de bunlardan biri , ancak ben biraz arastirdigimda metal kesmek icin ( 1mm alu'da olsa ) mutlaka co2 laser gerektigini okumustum. Bu nedenle alan disina cikarmistim.

Ancak bakir icin kazima yapabilecek ( bakiniz lkfp laser ) yada en azindan 2-4mm kontrplak kesebilecek bir lazer olursa bende bir sekilde denemek isterim.

Degisik laserlere ulasmis arkadaslar hangi malzemeleri kesebildiklerini soylerlerde ( w , dalgaboyu ) bizim icinde fikir verici olabilir.
Hikmet Gumus  izmir

Elektroemre

Online;

CNC için vidalı mil, rulman, paslanmaz çubuk vb sipariş edebileceğimiz bir yer var mı?

Yada 1000$ altı şunun gibi CNC var mı Türkiyede?

Ersin

134mm x 46mm gibi bir işleme alanı işinizi görüyorsa Proxxon MF70 modife edip kullanabilirsiniz