CAN BUS HATALARINI BULMA

Başlatan F.T, 19 Kasım 2013, 20:10:04

F.T

Arkadaşlar bir canbus hattında başında sonunda 120 ohm var.hattı ölçünce 60 ohm görüyoruz.buraya kadar hat sağlam diyebiliriz heralde.ayrıca cihazın canL canH uçları arasında veya artı eksi besleme arasında kaç ohm olunca donanım sağlam diyebiliriz.canbus hatası veren bir hatta daha ne gibi ölçümler yapılabilir?
Herkesin tecrübeleri önemli.paylaşırsanız sevinirim.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

CLR

Sanırım arızalı bir cihazla uğraşıyorsun. İşlemciden Can bus Tx pininden scop ile lojik data çıkıyor mu , çıkıyorsa karşıdaki can bus Rx 'e ulaşıyor mu inceleyebilirsin. Scop'un iki kanalını birlikte kullanıp, scop external trigger 'ide kullanırsan data örtüşüyor mu inceleyebilirsin
Knowledge and Experience are Power

F.T

Hocam hata veren bir can bus hattı var.tüm cihazlar hata veriyor.cihazların içine ulaşmam zor.dıştan ölçü aleti ile ölçüm olabilir.bunun bir metodu varmı.mesela canL ve canH arasında şu kadar volt olmalı gibi.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

CLR

CanL ve CanH'a scop bağlayabilirsin, birine gnd'yi diğerine canlı ucu, scop'ta data akışı olacak ama hata veriyorsa sadece ilk açılışta veya periyodik check ediyordur. Cihazları ayırman gerekebilir, bir tane can driver IC bus'ı göçürüyor olabilir. Cihazların içini açmadan da hangi alıcı/verici sorunlu anlayamazsın.

F.T

hocam şöyle yaptım ne kadar doğrudur bilemiyorum.

cihazların hepsinin can bus hattını söküp bir tanesini taktım.canL ve canH arasında 1.2 volt civarı voltaj ölçtüm.oynar bir voltaj.A ve B canbus hatlarındada aynı volt.tüm cihazları tek olarak bağladım ve aynı voltu gördüm.1 cihazın b can bus hattında 50 mv gibi bir voltaj oluştu.sadece o hattı iptal ettim ve haberleşme o cihaz harici çalıştı.bu benim tecrübem .bu gibi bir yöntem ne kadar sağlıklıdır ne kadar değildir profesyonel arkadaşların görüşleri nelerdir.

CLR

@F.T
Bu tür sinyal haberleşmesi içeren durumlar için multimetre ancak kısadevre, açık devre, sızıntı varsa işe yarar yoksa işe yaramaz mesela can driver IC'nin CanL ve CanH fonksiyonları çalışırken, RX veya TX fonksiyonları çalışamayabilirdi işte bu gibi durumları scop ile anlayabilirsin. Veya V/I karakteristiği ölçen, can bus analyzer ile anlayabilirsin.
Ölçü aleti ile yakalayabildiğine göre şanşlısın ve cihazlar ayrık çalıştıkları içinde şanslısın mesela bir cihaz hatta yokken can bus hatası verebilirdi.

Veli B.

Sükunet durumunda CANH ve L arasında 0 volt fark olmalı ve Node sayısına ve line mesafesine göre GND ile CAN H  veya GND ile CAN L arasında 2.45<>2.60 volt olması lazım.
Arkadaşların bahsettiği gibi; Aynı anda H ve L için scop ile bakarak veya logic sniffer ile kontrol yapmak mantıklısı.
Farklı çalışma modları mevcut ve Transceiver sorunu olabileceği gibi controller sorunu da yaşanabilir.

Yaşlı kurt

Alıntı yapılan: F.T - 19 Kasım 2013, 20:10:04
Arkadaşlar bir canbus hattında başında sonunda 120 ohm var.hattı ölçünce 60 ohm görüyoruz.buraya kadar hat sağlam diyebiliriz heralde.ayrıca cihazın canL canH uçları arasında veya artı eksi besleme arasında kaç ohm olunca donanım sağlam diyebiliriz.canbus hatası veren bir hatta daha ne gibi ölçümler yapılabilir?
Herkesin tecrübeleri önemli.paylaşırsanız sevinirim.
.        Scop la ölçüm nedir bende nasıl ölçülür anlayamadım şimdiden teşekkür ederim.

alikaan

X- Ray cihazımızın kontrol panelinde "can bus failure" hatası alıyoruz.Neden olabilir?

a.zorba

Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.