Bu Mosfet'e güvenilir mi?

Başlatan Erhan YILMAZ, 23 Kasım 2013, 22:56:08

Erhan YILMAZ

Demin haberim oldu bu mosfetten. Sot-23 kılıf ID=4.2 A @vgs=4.5V, T=25C. Böyle mosfetlerde mi varmış dedim. 45mohm RDson. 4.2 Amperde  herhangi bir tasarımda bu mosfet kullanılabilir mi? İçime sinmedi açıkçası bir yerleri yanlış mı anladım?

http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irlml2502.pdf

Erhan YILMAZ

Power Dissipation 1.25w diyor birde. PCB çizimi ile ilgili bir şeyde göremedim. Standart foot print ile 1.25w üzerinde harcanırsa ısınmaz mı? Güzel mosfet yapmışlar helal olsun. :)

mistek

Elimde 2 farklı yerden alınmış irf3205 var.

Datasheet RdsOn = 8mOhm

1.RdsOn= 10mOhm- Ebayden aldım
2.RdsOn=42mOhm- Özdisandan aldım

Sonuçlar hatalı çıkınca ölçmek aklıma geldi.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Erhan YILMAZ

Direncini nasıl ölçtünüz? Düşük bir değer sonuçta ölçü aleti kalibrasyonu da önemli.

mistek

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 23 Kasım 2013, 23:45:19
Direncini nasıl ölçtünüz? Düşük bir değer sonuçta ölçü aleti kalibrasyonu da önemli.

İki mosfet üzerinden de 1.00x Amper geçirip Fluke 177 ile mV kademesinde D-S pinlerinin tam dibinden ölçtüm. Vgs=11v
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Erhan YILMAZ

Üzerinde gerilim varken bir elemanın direncini ölçmek ne kadar doğru? Bi ara ayarlı yükün direncini ölçeyim dedim sonuç alamadımdı.

mistek

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 24 Kasım 2013, 00:06:16
Üzerinde gerilim varken bir elemanın direncini ölçmek ne kadar doğru? Bi ara ayarlı yükün direncini ölçeyim dedim sonuç alamadımdı.

Hocam direncin(RdsOn) üzerindeki gerilimden bahsetmiyor muyuz? Ölçme tekniği dersindeki bilgilerime dayanarak bu şekilde ölçtüm ama farklı bir yöntem varsa mosfetler duruyor onuda denerim.

AsHeS

@mistek doğru ölçmüşsün.
@Erhan V=IR formülünden I yı fixleyip V ölçümü yapılmış.

Erhan YILMAZ

Hee mV kademesindeymiş pardon hocam ben mOhm sanıp cevap yazdım.

camby

Alıntı yapılan: mistek - 23 Kasım 2013, 23:36:55
Elimde 2 farklı yerden alınmış irf3205 var.

Datasheet RdsOn = 8mOhm

1.RdsOn= 10mOhm- Ebayden aldım
2.RdsOn=42mOhm- Özdisandan aldım

Sonuçlar hatalı çıkınca ölçmek aklıma geldi.

markaları aynı mı

mistek

Alıntı yapılan: camby - 24 Kasım 2013, 00:45:15
markaları aynı mı

Evet hocam ikisinde de irf logosu var. (irf3205 kodlu başka firmanın ürünü var mı ki ?)
Görünüm olarak birinin bacakları ve plastik kasası mat.
Diğerinin kasası parlak bacakları çok dandik sönük bi rengi var.

camby

Alıntı yapılan: mistek - 24 Kasım 2013, 00:57:28
Evet hocam ikisinde de irf logosu var. (irf3205 kodlu başka firmanın ürünü var mı ki ?)
Görünüm olarak birinin bacakları ve plastik kasası mat.
Diğerinin kasası parlak bacakları çok dandik sönük bi rengi var.

hocam varsa imkanınız bu konunun üzerine gitmemiz yararlı olur , aldığınız satıcı ürünlerin orjinalliği ile övünen bir satıcı.

Tabi test koşullarından emin olmak lazım.

mistek

Alıntı yapılan: camby - 24 Kasım 2013, 14:13:34
hocam varsa imkanınız bu konunun üzerine gitmemiz yararlı olur , aldığınız satıcı ürünlerin orjinalliği ile övünen bir satıcı.

Tabi test koşullarından emin olmak lazım.

Üzerinden biraz zaman geçti. Sahte olduğunu anladığımda gidip durumu anlattım satış yapan elemanın cümlesi (kısık sesle) : Ya abi bizede arasıra piyasa malı geliyor elimizde olmayan malı dışarıdan alıyoruz sahte çıkıyor mecbur satmak zorunda kalıyoruz sizede böyle ürün gelmiş demek ki.

Mosfetlerin sayısı çok değildi iade etmedim. 
Yine malzeme alıyorum henüz sahte çıkmadı yada ben fark etmedim.

camby

Eski bir başlık vardı , o zaman isim vermemiştim ama aynı satıcıdan ben de ürün almıştım :

https://www.picproje.org/index.php/topic,42101.msg303947.html#msg303947

Siz yine de dikkat edin ürün alırken o zaman buradan...

Ersin

Büyük firma diye , patates getirmez anlamına gelmez , daha önce bana da denk geldi. Diğer firmalar da ( büyük veya küçük )  aynı , değişen bir şey  yok. Sorduğunda herkesin malı orijinal kimse dandik getirmiyor ama sonuç ortada.