Yüksek Voltaj Besleme Devresi

Başlatan TA7R, 24 Kasım 2013, 21:51:44

z

Kopru arizalanirken o diyod da bence kesin arizalanir. Ama ek guvenlik iyidir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

TA7R

Eğer Trafoyu burda (Trabzon) söktürüp  tek çıkış 2000v sardıramazsam (nüve belki işe yarar)  , yeni trafo almam gerekecek. Amerikalı bir arkadaşım bana tek sarım ototrafo öneriyor (varyak) Türkiyede bu kaliteli bir şekilde üretilebiliyor mu ? Tavsiye edermisiniz ? Nerde sardırayım ?

z

2800v cok sikinti olmamasi lazim. Trafocu sargilari karkasin kenarlarina sifir sarmasin. 5 hatta 10mm bosluk biraksin. Sargi yigilimi olmamasi icin bu bosluga prespand kusak atsin. Her bobin katini bitirdimi de araya presband koysun.

Presbandi karton tipi degil de polyester emdirilmis olandan kullansin.

Icarus

Alıntı yapılan: TA7R - 25 Kasım 2013, 22:38:27
Amerikalı bir arkadaşım bana tek sarım ototrafo öneriyor (varyak) Türkiyede bu kaliteli bir şekilde üretilebiliyor mu ?
Ototrafo ile varyak farklı şeyler.
Şuan kullandığınız trafoyuda ototrafo olarak sardırabilirsiniz. Bu size görünen güç kazancı sağlar. Ancak böyle birşey vericiler için iyi midir ? kötü müdür ? bilemiyorum. Çünkü devrenizi topraklamış oluyorsunuz.

TA7R

Alıntı yapılan: Icarus - 25 Kasım 2013, 23:16:52
Ototrafo ile varyak farklı şeyler.
Şuan kullandığınız trafoyuda ototrafo olarak sardırabilirsiniz. Bu size görünen güç kazancı sağlar. Ancak böyle birşey vericiler için iyi midir ? kötü müdür ? bilemiyorum. Çünkü devrenizi topraklamış oluyorsunuz.
Hocam bu topraklama işini anlayamadım , açıklayabilirmisiniz ?

z

Sekonder sebekeye bagli oldugu ve sekonder tarafi dogrultulacagi icin ototrafo vs hic uygun olmaz. Cihazin sasesinde dogrudan faz dolasir.

TA7R

Ben tek voltaj doğrultma çalışmalarına başladım , henüz trafo yok ama hazırlık olsun .  Doğrultma diyot olarak Silicon Alley K2AW öneriliyor ama üretimi yok , bulmak da çok zor . Bunun yerine bir Amerikalı amatör her bir kolda 6 adet 1N5408 ile kombine c+r lerle köprü yapmayı önermiş , ben de şöyle bir çalışma hazırladım , bir hata var mı ?  Diyotlar 1 N 5408 , dirençler 980 k ohms , kapasitörler 10 nf 1000V seramik .
[IMG]http://img32.imageshack.us/img32/5271/j72.bmp[/img]

Uploaded with ImageShack.us

mesaj birleştirme:: 25 Kasım 2013, 23:31:32

Alıntı yapılan: z - 25 Kasım 2013, 23:23:07
Sekonder sebekeye bagli oldugu ve sekonder tarafi dogrultulacagi icin ototrafo vs hic uygun olmaz. Cihazin sasesinde dogrudan faz dolasir.
Anladım , doğrultma devresi bu yalıtımı sağlamaz mı diye soracağım ama bu saatten sonra hiç rizikoya girmeye niyetim yok , Amerikalı arkadaş kullanmış ama ben vaz geçtim , primer -sekonderli sardırayım , teşekkür ederim sağolun.

z

Bi zamanlar 1A 2Kv guc kaynagi yapmistim. Aslinda guc 150w kadardi. (Ozel bir lamba ateslenmek icin 2kVa ihtiyac duyuyordu, ateslendimi 100 kusur voltla calismaya devam ediyordu.)

Bu calismada 1000v luk diyodlari seri baglamistim ve her diyodun paralel kapasitorleri vardi.

Gunumuzde 1200V luk cok degisik akimlarda  diyodlar satiliyor. Bunlari seri baglayabilirsin. Her birine paralel kapasitor de baglarsan sorun cikmamasi lazim.

IXYZ markanin saticisi ozdisan.

OG

NEON Trafosu saranlar 3-5 bin voltlara aşina insanlar, o voltajlara tecrübeliler. Trafoyu kotarabilirler.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

TA7R

Memlekette toroidi kimse saramıyor. Primer sağlamdır , üzerine 2000v sekonder sarmak için ist. yaptırdığım firma da çok para istedi . Bunun hesabı nasıldır ,kendim saramam mı acaba ?

Icarus

Saç trafolar benim uzmanlığım değil ama tahmin etmek gerekirse, 1000-3000 arası birşey olabilir. Elle sarmak zor.
3kW yerine 100W olsa hemen smps yapın derim. Kafadan atarsak büyükçe bir nüve seçip primer 3 sipir, sekonder(ler) 10 x 3 sipir. Diyot bulursanız tek, bulamazsanız 10 tane çıkış ile yaparsınız. Verim %70 olsa dahi sorun değil soğutursunuz.

Fakat 3kW olduğunda ciddi dizayn lazım çünkü verim veriminiz %95 olsa dahi 150W soğutmanız gerekir.

TA7R

Teşekkür ederim , caresiz trafoyu İst. yolladım seconder 2000v 1.5 A sarıp yollayacaklar primer aynı kalır sanırım .