Yüksek Voltaj Besleme Devresi

Başlatan TA7R, 24 Kasım 2013, 21:51:44

TA7R

Konu eski , 2 yıl kadar önce başlamıştım epeyce bir kenarda durduktan sonra "bitireyim artık dedim "  İlk konuma yazdığımda "konunun eski olduğu " uyarısı ve yeni konu aç tavsiyesi ile karşılaşıyorum , ben de  yeni konu açarak devam etmek istedim . 
Cihazı kutulayıp test çaılşmalarına başladım , şemasını eklediğim besleme devresinde sorunla karşılaşıyordum en son bu gün de ana trafoyu yaktım. Besleme devresinin tek eksiği şemada yuvarlak içine aldığım c9 kondansatörü  çıkışta + ile - arasında 3.3 nf sanırım , yüksek voltajlı eleman bulamadığımdan ve de bu kondansatörü pek de önemsemediğimden takmamıştım. devre her bir girişine tek tek 220v verilerek test edildi ,sorun yok . Ana trafo doğrultucuya takılamadan step/start devresi ile test edildi sorun yok .   Trafo 8x 380 v seconderli . Bir adet 380 voltu veya 8 adetini birden bağlayınca  ilk stepte sorun yok ancak role tetikleyip start olduğunda 25 amperlik ev sigortasını attırıyordu . Bu gün doğrultma kartının cihaz şasesi olan bağlantısını söküp sadece bir 380v giriş ile test ettim önce , sorun çıkmadı setep de de starttan sonra da her şey normaldi . Sonra karta 3 adet 380v bağladım ( şase açık hala) start olunca trafodan duman ve ateş çıktı yandı sigortalar attı. Doğrultucu girişlerindeki 3 adet sigorta da atmış cihazın ana sigortası da ... Sigortaları değiştirip 220v la kontrol ettiğimde köprüler ve devreler sağlam , anlaşılır gibi değil. Devrede hiç bir yük de yoktu , çıkışında hiç bir kısa devre de yok . Aklıma trafonun sekonderlerinin iyi izole edilmediği geliyor tek bir sebep olarak . Belki artık sistemi tamamiyle değişip tek bir besleme yapacağım ama "bu neden oldu" yu bulmam lazım . Yardımcı olacaklara şimdiden çok teşekkür ederim .

[IMG]http://img7.imageshack.us/img7/3528/wn7t.jpg[/img]
Bu da baskı devresi
[IMG]http://imageshack.us/a/img191/8241/hvsupply.png[/img]

Kabil ATICI

Sanırım burada göz ardı edilen konu kondansatörlerin ilk besleme anında çektikleri akım.
Bunun için anahtarlamalı güç kaynaklarını incelemeni öneririm.
ambar7

TA7R

Alıntı yapılan: ambar7 - 24 Kasım 2013, 23:21:35
Sanırım burada göz ardı edilen konu kondansatörlerin ilk besleme anında çektikleri akım.
Bunun için anahtarlamalı güç kaynaklarını incelemeni öneririm.
Teşekkür ederim zaten kademe kademe  trafoya enerji veriyorum , ayrıca bir step start (soft start) devrem mevcut .

Kabil ATICI

Devrende burada verdiğin şemadan fazlası olabilir.

C1..C8 kondansatörlerini kastetmiştim.
ambar7

OG

Hocam ana trafo nedir, nasıl bir şeydir, çizim?
Step / start nedir? Kademeli çıkış mı? Varyak mı?

Şema için az daha yüksek çözünürlüklü mümkün mü_
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ErsinErce

Bahsettiğiniz gibi tamamen izolasyon sorunu,
normal trafo izolasyonu 600V u geçmez ki 2 sargıyı tek trafodan almanız bile tehlikeli
Siz 8 sargının hepsini tek trafodan aldığınız için alevlerin çıkması çok normal

direk yüksek voltaj trafosu sardırın ya da birkaç trafo grubuna çevirmek ideali

ayrıca pcbniz içinde izolasyon sorunu var gibi aşağıdaki linkleri inceleyerek mesafe arttırımı yapmanız iyi olur.
Birde piyasadan aldığınız köprü diyotlara bu tarz riskli işlerde güvenmeyin 1n4007 ile yapın

son olarak bağlamadığınız sargı olduğunda ya da sargıda sorun olduğunda osilasyonun azalması için DC kapasitörlerinize ters diyot koyarak
voltajın sonraki sargıya kolay geçmesini sağlarsanız daha stabil çıkış alırsınız

Linkler;

http://www.infineon.com/dgdl/Infineon+-+Application+Note+-+PowerMOSFETs+-+CoolMOS%E2%84%A2+-+Electrical+Safety+and+Isolation+in+high+voltage+Applications.pdf?folderId=db3a304314dca389011528372fbb12ac&fileId=db3a30433d1d0bbe013d20e0cbf017fe

http://www.smps.us/pcbtracespacing.html

z

Alıntı Yapson olarak bağlamadığınız sargı olduğunda ya da sargıda sorun olduğunda osilasyonun azalması için DC kapasitörlerinize ters diyot koyarak
voltajın sonraki sargıya kolay geçmesini sağlarsanız daha stabil çıkış alırsınız

Köprü diyodun içindeki diyodlar bu işi zaten üstlenmiyorlarmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

TA7R

Çok teşekkür ederim . Sayın @OG , trafom 220 volt giriş , 8 adet 380 volt 1.5 amper çıkışlı bir trafo (istanbulda sardırmıştım)  step / start devrem şöyle sisteme anahtarla enerji verdiğimde ana trafoya enerji ulaşmıyor , 12 voltluk bir roleyi tetiklediğimde (ana sistemi kontrol eden kartlar 12v hv kontrol çıkışı veriyor)  devreye giren 2 adet 24 volt 30 amperlik (magnetcraft usa) roleler ve 30 sn gecikme veren bir delay (omron)  oluşan devre ile ilk önce trafoya iki adet 100k 50w direnç üzerinden enerji gönderiliyor ,30 sn sonra ise tüm 220v girişi direkt olarak trafoya gönderiliyor. Bu malumunuz sigortaları attırmamak için.
      Sayın Ersin bey , çok teşekkür ederim .  Çıkışta 100 mega ohm gerilim bölücü dışında (ölçüm için) hiç bir yük yok , doğrultucuların köprüleri ve devreleri hala sağlam ,sadece  bağlanan 3 giriş sigortası atmış o kadar aradım benim de aklıma başka sorun gelmedi . Trafoyu maalesef yanlış yerde sardırmışım anlaşılan. Önceden izole mi diye ölçü aleti ile 8 çıkışı da aralarında kontrol etmiştim sorun yok gibi idi ama demek "yetersiz izole" imiş . Bu sistemle daha uğraşmayacağım , 220 giriş 2000v çıkış tek bir varyak veya toroid ile beslemeyi yapacağım bu defa da yüksek voltaj doğrultma için diyot + caps+res. sorunu var buralarda bulmak çok zor ama ne yapalım voltaj ekleme işi bizi aştı.

z

Vazgeçmeden önce şunu dene;

Köprü diyodlara gelen 250v nereden geliyorsa onun önüne 22 Ohm 25W bir direnç bağla. Enerji bu direnç üzerinden uygulansın. Yaklaşık 0.5...1 sn sonra bir role bu direnci kısa devre etsin.

Muhtemelen sigortalar bo kondansatörlerin yüksek şarj akımı nedeniyle atıyordur.

Eğer köprü diyodların beslemesi çok çıkışlı bir transformatör üzerinden geliyorsa adıgeçen 22ohm direnci bu trafonun primerine bağlayabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

TA7R

@Z hocam , Trafo yandı zaten , bir daha aynısı sardırmak istemiyorum. test için ayrı ayrı 220 v şebeke ile deniyorum ama bir den fazla girişe aynı anda 220v verebilme şansım yok  malum izolasyon sorunu .

OG

Devrenin amacı yüksek voltaj ve yüksek akım DC elde etmek ise,

HV standartlarına uygun tek trafo.
Soft start için primer çok sargılı,
ana 220V sargısı, ana güç gerektirecek kadar kalın
ona seri bağlı 220V daha ince (seri 440V olunca çıkış gücü düşeceğinden giriş de düşecek)
ona seri bağlı 220V daha da ince

Kondansator voltaj problemini kapasiteleri seri bağlayarak çözülebilirsiniz.
Seri bağlanınca kapasite düşeceği için 1 kondansator kapasitesi
220uF * 8  değerinde olmalı,
1 kondansator voltajı da, kullandığınız çıkış voltajı tepe değeri / 8  değerde , tabi toleransını vererek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Kabil ATICI

Sekonder 8 adet 380V 1,5A. Devrenin şu hali ile trafo Primer üzerindeki akım zaten 20A civarında. Bunun kayıplarla birlikte, ilk açılışta 20A  aşması çok kolay. Hele evdeki diğer elektrikli aletlerle birlikte 25A çok kolay aşabilir!
ambar7

Icarus

Meraktan soruyorum, kaç watt'a ihtiyacınız var ?

TA7R

Sayın @Icarus , bu besleme devresi 2500w lık bir seramik tetrode lambanın anot voltajını karşılamak içindi 3000-3300 V dc arası ve asgari 1.5 amper güce ihtiyaç var sadece Anot için , flaman ve grid beslemeleri ayrı .
Bu 2500w bir verici veya 100w çıkışı olan bir kısa dalga telsizini 2500w a çıkarmak için "Linear amplifier"

ErsinErce

Alıntı yapılan: z - 25 Kasım 2013, 11:06:09
Köprü diyodun içindeki diyodlar bu işi zaten üstlenmiyorlarmı?
trafonun o kısmı arızalı gibi düşündüğümüzde köprü diyotlar dediğiniz gibi iletimi tamamlıyor hocam tabi köprü diyotun bozulmayacağını düşünürsek
ama ekstra tek diyot hem olası osilasyonu yarıya indiriyor hemde o kısımdaki arıza köprü diyottan kaynaklıysa devreyi tamamlayarak sistemi kararsızlıktan kurtarıyor
fail-safe bir durum