ebay de free shipping olayı ?

Başlatan WrtM, 28 Kasım 2013, 11:39:06

muhendisbey

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 28 Kasım 2013, 19:20:58
Peki arkadaslar bende konu acilmisken sorayim mesela gecenlerde kok saati seklinde telefon gordum ben bunu alsam gumruk vs baska bir formalite gerekirmi yani ebaydan alinan herhangi bir urun icin resmi prosedurler nelerdir, ikincisi ise odeme , odeme sadece paybal uzerindenmi yapiliyor yoksa sanal kart gibi seylerlede yapilabilir mu ve alisverisi yapar yapmaz cekiyorlarmu yoksa gitti gidiyor gibi onay surecimi var teaekkur edwrim
Gümrükçü amca derseki bu saat değil telefon. gümrükten biraz zor geçer. Bildiğim kadarıyla hem gümrük vergisi hem de kdv ödüyorsunuz.
Ha bir de şu var: Gift (hediye) yazdırmak... Gümrük memurları bunu yemiyorlar, isterseniz hediye paketi yaptırın :)

en garanti yol paypal
niye?
Diyelim ki satıcıdan malı aldınız ve satıcı elinde ürünün kalmadığını söyledi?
Kredi kartı ile ödediyseniz 1 haftadan önce o para iade olmaz onun da garantisi olmaz
Paypalda işler trink yürür. Trink alırsınız trink iade olur.
diyelim ki birşey aldınız, satıcı dolandırıcı.
Kredi kartından aldıysanız üzerine su içebilirsiniz.
Paypal + Ebay'den aldıysanız
Ebay'den case (dava/şikayet ne derseniz) açarak paranızı yüzde 99 iade alırsınız. 3. güne pek sarkmaz. Hatta escalate ettiğinizde yani davayı ebay'in uzmanına gönderirseniz ertesi gün paranız sizde.
Yada pek bilinmeyen yol:
Paypal'dan şikayet oluşturursunuz. Bu biraz süreç gerektirir. 1 hafta 10 içinde paranızı yine yüzde99 alırsınız.

Tabi google translate ile bu iş yürümez. İngilizce e posta yazabilmek önemli.
Mal sınırı 100 dolar yada 75 euro'dur. Ancak değer sizin aldığınız fiyat üzerinden faturası varsa, faturası yoksa gümrük insiyatifi + yurt içi fiyatlar baz alınır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ogy

Haftada 1-2 kez fiyatları 10 doları geçmeyen komponent yada modüller alıyorum ebay'dan.Genelde acil ihtiyacım olmayan ve yurtiçinde minimum 3 katı fazlasına satılan ürünler olur bunlar.Gelsin bir kenarda dursun, vaktim olduğunda çalışmamı yaparım şeklinde düşünüyorum.Satış rakamları 100.000 üzerinde olan satıcıları tercih ediyorum.Tabii pozitif geridönüş oranı %99 civarında olanları.9 günde geldiği de oluyor, 50 günde de.Gelmeyen ürün hiç olmadı çok şükür.Burda dikkat edilmesi gereken şey öncelikle paypal ile alışveriş yapmak ve daha sonra doğru satıcıyı bulmak.Ürün yola çıkınca geçte olsa mutlaka geliyor.

fthdmrl

Alıntı yapılan: ogy - 29 Kasım 2013, 10:32:06
Haftada 1-2 kez fiyatları 10 doları geçmeyen komponent yada modüller alıyorum ebay'dan.Genelde acil ihtiyacım olmayan ve yurtiçinde minimum 3 katı fazlasına satılan ürünler olur bunlar.Gelsin bir kenarda dursun, vaktim olduğunda çalışmamı yaparım şeklinde düşünüyorum.Satış rakamları 100.000 üzerinde olan satıcıları tercih ediyorum.Tabii pozitif geridönüş oranı %99 civarında olanları.9 günde geldiği de oluyor, 50 günde de.Gelmeyen ürün hiç olmadı çok şükür.Burda dikkat edilmesi gereken şey öncelikle paypal ile alışveriş yapmak ve daha sonra doğru satıcıyı bulmak.Ürün yola çıkınca geçte olsa mutlaka geliyor.

e-bay'dan uzun zamandır alışveriş yapmayı düşünüyorum ancak sorunlu ürün gönderilirse diye kafama takılıyordu iyi oldu yorumunuz

Elektrik2012

Bencede amaç feedback.Adam Diycek ben 0.9$ ürün alıyorum kargo 5$ atıyorum niye daha çok para vereyim ki elektronikçiden alırım diycek ama 0.99 ürünü  kargo ücretsiz alıyorum diycek cazip gelicek.Adamlar Kargo çok ucuza getiriyorlar zaten 1$ ürün ne tutat kargoda :) Fiyatı bilmiyorumkargo ne tutar 1 ayda 100 kişi aldı 100$ yapar kargo parası diyelim ki 200$ olsun.Adamlar gene kazanıcak müşteriler beğenicek bu sefer aldıkları ürün fiyatları artıcak bu sefer satıcı kar yapıcak.
Aslında En iyisi atlayp Çin gitmek Şöyle İşe yarayacak şeyleriden az almak lazım  ::)  ;D

muhendisbey

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 31 Ocak 2014, 19:11:32
Bencede amaç feedback.Adam Diycek ben 0.9$ ürün alıyorum kargo 5$ atıyorum niye daha çok para vereyim ki elektronikçiden alırım diycek ama 0.99 ürünü  kargo ücretsiz alıyorum diycek cazip gelicek.Adamlar Kargo çok ucuza getiriyorlar zaten 1$ ürün ne tutat kargoda :) Fiyatı bilmiyorumkargo ne tutar 1 ayda 100 kişi aldı 100$ yapar kargo parası diyelim ki 200$ olsun.Adamlar gene kazanıcak müşteriler beğenicek bu sefer aldıkları ürün fiyatları artıcak bu sefer satıcı kar yapıcak.
Aslında En iyisi atlayp Çin gitmek Şöyle İşe yarayacak şeyleriden az almak lazım  ::)  ;D
Boşuna gönderi ücreti hesap etmeyin. Çin için gönderi ücretini küçük tutarak yurt dışı satışı teşvik ediyor. Hatta bir yerde ufak paketlerin gönderiminin ücretsiz olduğunu duymuştum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Elektrik2012

Her şey olabilir ustam. :) ne amaçladıklarını bilemeyiz evet dedikleriniz çok mantıklı