ebay de free shipping olayı ?

Başlatan WrtM, 28 Kasım 2013, 11:39:06

WrtM

Arkadaşlar ebayde fiyat bölümünün bulunduğu yerin altında free shipping yazan ürünler bedava kargo ile mi geliyor ? Eğer öyleyse bu satıcılar nasıl kar ediyor? Az önce $0.99 dolarlık bir üründe free shipping yazdığını gördüm bu adamlar nasıl kazanıyorlar bu kadar ucuz bir ürünü dünyanın öteki uzuna göndermek mantıklı bir olay değil. kargo parasının ürünün toplam fiyatından daha fazla olması gerek.Nasıl bir sistem işliyor ?

Goo

Free shipping olayında ürün gemiyle gönderiliyor. Her gün Çin'den çok fazla sayıda gemiyle, ihracat yapılıyor. Mehtemelen inanılmaz ucuz rakamlara hallediyorlar bu işi.

Elektroemre

Kargo kesinlikle çok çok ucuz. Bunun dışında bazı ucuz ürünlerde amaç kar değilde "feedback" olabiliyor.
(Gerçi duruma göre bu daha büyük bir kar  :D)
Adam 1 dolarlık bedava kargolu üründen 2 ayda 100 tane satıyor alanlarda memnun mesela? Ne oluyor?
(100 satış) %100 positive feedback.

sadogan

Alıntı yapılan: WrtM - 28 Kasım 2013, 11:39:06
Arkadaşlar ebayde fiyat bölümünün bulunduğu yerin altında free shipping yazan ürünler bedava kargo ile mi geliyor ? Eğer öyleyse bu satıcılar nasıl kar ediyor? Az önce $0.99 dolarlık bir üründe free shipping yazdığını gördüm bu adamlar nasıl kazanıyorlar bu kadar ucuz bir ürünü dünyanın öteki uzuna göndermek mantıklı bir olay değil. kargo parasının ürünün toplam fiyatından daha fazla olması gerek.Nasıl bir sistem işliyor ?
Birde söyle düşün 0.99$ lık bir nesneyi 5$ korgosu olsa kaç kişi alır ?

engerex

Aslında kargo değil postane ile geliyor. Çin Postası, Hong Kong Postası, Singapur Postası gibi. Postalar biriktirilip ayda 1 kez 3 kez gibi sürelerde yollanıyor diye biliyorum. Ürün genelde 2-4 hafta arasında gelsede 1 hafta ve 90 günde gelen ürün yok değil.

Bir kaç karşılaştırma yapayım.

Yurtiçi Kargo ile anlaşmam olmadığı için İstanbul'a bir zarfı 10 küsür TL'ye gönderdim. Aynı sıralar PTT ile Amerika'ya kutu gönderimi 8 TL'nin altındaydı.
PC kasası kadar bir gönderi $23. Yerli kargo şirketiyle sadece bir zarf €50 üzerinde.

Ersin

1 dolarlık şey zaten zarfa sığan birşeydir . Bunu kargo olarak değil mektup olarak düşünün.

polleme

Alıntı yapılan: Elektroemre - 28 Kasım 2013, 12:12:39
Kargo kesinlikle çok çok ucuz. Bunun dışında bazı ucuz ürünlerde amaç kar değilde "feedback" olabiliyor.
(Gerçi duruma göre bu daha büyük bir kar  :D)
Adam 1 dolarlık bedava kargolu üründen 2 ayda 100 tane satıyor alanlarda memnun mesela? Ne oluyor?
(100 satış) %100 positive feedback.

Bunda doğruluk payı var, zira bazı satıcılar alımdan sonra bana e-mail gönderip özellikle pozitif feedback istiyor, alıncaya kadar da taciz ediyor.

leblebitozu

Ebay'deki satıcılar çoğu ucuz ürünü takip numarası olmadan gönderiyorlar (adi posta ile), Dolasıyla ürünü takip etme şansı olmuyor, Aliexpress'de gönderilen her ürüne takip numarası veriliyor tercih yaparken bunu da göz önünde bulundurun.

polleme

Alıntı yapılan: leblebitozu - 28 Kasım 2013, 14:25:42
Ebay'deki satıcılar çoğu ucuz ürünü takip numarası olmadan gönderiyorlar (adi posta ile), Dolasıyla ürünü takip etme şansı olmuyor, Aliexpress'de gönderilen her ürüne takip numarası veriliyor tercih yaparken bunu da göz önünde bulundurun.

İnanın bu takip olayına çok takılmıyorum. Zira güvenilir (top-rated) satıcıları tercih ederseniz ürünün gelme olasılığı %95 üzerinde. Eğer gelmezse pes etmeyip başka bir satıcıdan tekrar sipariş ediyorum. Zira o ürünün Türkiye'deki fiyatı o kadar yüksek oluyor ki aynı ürünü üst üste 3-4 kez sipariş etsem bile toplamda daha ucuza gelebiliyor.

leblebitozu

@Polleme

Adreste bulamazlarsa ürünü arayıp bulmak mümkün olmuyor, elinizde numara varsa illaki bir yerden çıkıyor.

polleme

Alıntı yapılan: leblebitozu - 28 Kasım 2013, 18:21:23
@Polleme

Adreste bulamazlarsa ürünü arayıp bulmak mümkün olmuyor, elinizde numara varsa illaki bir yerden çıkıyor.

Bazı ürünler o kadar komik fiyata geliyor ki onu aramaya zaman ayırmak kat kat pahalıya geliyor. Benim şimdiye kadar 4 kez ürünüm gelmedi, üçünde satıcı ile temas kurup yeniden istedim, sadece kargo parası (1 USD) alarak tekrar gönderdiler, sadece bir kez hiç gelmedi, onu da yeniden sipariş ettim.

agora_meyhanesi42

Peki arkadaslar bende konu acilmisken sorayim mesela gecenlerde kok saati seklinde telefon gordum ben bunu alsam gumruk vs baska bir formalite gerekirmi yani ebaydan alinan herhangi bir urun icin resmi prosedurler nelerdir, ikincisi ise odeme , odeme sadece paybal uzerindenmi yapiliyor yoksa sanal kart gibi seylerlede yapilabilir mu ve alisverisi yapar yapmaz cekiyorlarmu yoksa gitti gidiyor gibi onay surecimi var teaekkur edwrim
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

polleme

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 28 Kasım 2013, 19:20:58
Peki arkadaslar bende konu acilmisken sorayim mesela gecenlerde kok saati seklinde telefon gordum ben bunu alsam gumruk vs baska bir formalite gerekirmi yani ebaydan alinan herhangi bir urun icin resmi prosedurler nelerdir, ikincisi ise odeme , odeme sadece paybal uzerindenmi yapiliyor yoksa sanal kart gibi seylerlede yapilabilir mu ve alisverisi yapar yapmaz cekiyorlarmu yoksa gitti gidiyor gibi onay surecimi var teaekkur edwrim

75 Euro üstü fiyatı olan ürünler takılabilir. Paypal dışında ödeme yöntemine rastlamadım.

engerex

Ödeme şekli Paypal tercih edin. Herhangi bir sorunda paranızı geri alma şansınız daha yüksek.
Takip numarası her yerde var. Satıcılar belli tutar ($20-$30-$50) üzeri gönderilere ücretsiz takip numarası veriyor. Ücretsiz tutara erişemezseniz $3 gibi ücret karşılığı takip numarası vermeyi teklif ediyorlar. Yada siz isteyebilirsiniz. PTT takip numarasını 1,5 dolara veriyor. Muhtemelen uzakdoğu ülkelerinde daha ucuzdur. Anlayacağınız takip numarasından bile para kazanıyorlar.
Eğer sınır değişmediyse €75 üzeri vergiye tabi. Gümrüğe takılırsa vergileri ödeyip ürünü teslim alabiliyorsunuz. PTT bazen adrese bildiri gönderiyor. Bazende kendiniz gitmeniz gerekiyor.

@agora_meyhanesi42 Eğer ürün gümrüğe takılırsa teslim hiç bir şekilde teslim alamazsın. Şahısların telefon ithal etmesi mümkün değil. Sadece yurt dışından gelirken yanında getiriyor olmalısın. Onda da 100 TL üzerinde kayıt masrafı var.

TA7R

Çin hükümeti ihracaatı desteklemek için adi posta hizmetinden ücret almıyor bildiğim kadarıyla ...