Linux Öğrenmek

Başlatan mfurkan7, 28 Kasım 2013, 23:31:45

mfurkan7

Merhabalar ben linux öğrenmek istiyorum. Şunda sadece linux kurulu bilgisayarımda bayağı kurcaladım linuxu ve kullanmayı biliyorum. Ama linux öğrenmek nedir, nerden aşlanır, ne tür kaynaklar kullanabilirim bu konularda yardımcı olabilecekler varsa çok sevinirim. İyi çalışmalar.

Kabil ATICI

ambar7

atioky_216

Öncelikle şunları konuşsak:
Neden linux öğrenmeliyiz?
Elektronikçi için linux çok mu önemlidir?
Linux'un hangi tarafı bizim asıl ilgi alanımıza girer? Paket geliştirmek mi embedded mi? Bu konuda neler yapabiliriz?

Yıllar önce pardusun ilk sürümünü yayınlanmasının haftasında denemeye almış, 6 ay dayanabilmiştim. Ondan once ubuntuda da bitmeyen güncelleştirme fantezileri sebebi ile onunla boğuşmayı bırakmıştım  ...

Yıllardır Neden? ve Nasıl? arasında ezindim durdum bu linux işinde...

Hani kendi kartınızı tasarlayıp proje geliştirmek istersinizde yok IDE sorun çıkartır, yok debugger firmwaresi ile ilaçlı IDE uyumsuzdur, yok dll de mi sıkıntı var der isyan edersiniz ya.... Aynen öyle bir his yaşattı bana bu meret.

Tesla.25

Linux 'u kullanmak için bir "neden" aramak boşuna. Neden Linux kullanıyorum? Çünkü güvenli. Ben programlamadan anlamıyor olsam bile anlayan binlerce kişi var onlar Linux 'u güvenli yapıyorlar.
Özgür.  Eğer teknik bilginiz de varsa Linux üzerinde ne isterseniz yaparsınız.
Ücretsiz. Aynı işleri Linux 'ta da yapabiliyorken neden Windows 'a para vereyim ki ya da neden kul hakkına gireyim?
Ayrıca bana göre bir elektronikçi kesinlikle Linux kullanmalı. Neden derseniz, yavaş yavaş muazzam bir bilgi birikimi yapıyorsunuz. Donanımı daha iyi anlayabiliyorsunuz.
Şu anca bir tek elektronik programları için Windows kullanıyorum. İşimi bitirdikten sonra da hemen Linux a geçiyorum. Üniversiteler öğrencilerine lisanslı sürümü veriyor ama okul bitince ne olacak? 400-500 TL yi verebilecek miyiz?

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: atioky_216 - 29 Kasım 2013, 00:17:02
Neden linux öğrenmeliyiz?

Pencere 7 pro işletim 450Tl gibi bir ücret ile satılırken ya MAC alacağız yada Linux oğreneceğiz. sırf bununla bitmiyor Pencere işletmi sitemi hep kullanıcıya en son donanımı almaya zorluyor

olemiss

"Linux öğrenmek" iki şekilde olabilir: kullanıcı olarak, ya da hem kullanıcı hem de programcı olarak.  Eğer bilişim profesyoneli iseniz, Windows bilseniz bile en azından Linux kullanıcısı da olmalısınız.  Ayrıca eğer Python biliyorsanız, her iki platform da çalışabilirsiniz.
Yazılım Mühendisi, Çevirmen.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 29 Kasım 2013, 10:16:11
Pencere 7 pro işletim 450Tl gibi bir ücret ile satılırken ya MAC alacağız yada Linux oğreneceğiz. sırf bununla bitmiyor Pencere işletmi sitemi hep kullanıcıya en son donanımı almaya zorluyor

Klavyenize saglik ;)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

metaltrrocker

Windows, Türkiye de tekelleşti artık.Son zamanlarda linüx ün yayılması daha erken tarihlerde olmalıydı.Linüx, son kullanıcı için sıkıntılı hala.Gidip ubuntu gnome da kursan güncelleme muhabbetleri olsun sistem de oluşan herhangi bir durum olsun.Termilal den illaki bir kod yazman gerekecek.Linüx oyun desteği de yok.(vine playonlinüx ü saymazsak.)
Mac alayım desen dünyanın parası, ki herhangi bir PC'ye mac yükleyemiyorsun.Bu durumda ,işi facebook' a girmek,tavla okey vs zımbırtıları oynamak isteyen xp kullanıyor:)
Fazla söze gerek yok,son kullanıcı kitlesini düşünecek olursak Linüx hala emekleme aşamasında.

fatih6761

Alıntı yapılan: metaltrrocker - 29 Kasım 2013, 16:47:45
Windows, Türkiye de tekelleşti artık.Son zamanlarda linüx ün yayılması daha erken tarihlerde olmalıydı.Linüx, son kullanıcı için sıkıntılı hala.Gidip ubuntu gnome da kursan güncelleme muhabbetleri olsun sistem de oluşan herhangi bir durum olsun.Termilal den illaki bir kod yazman gerekecek.Linüx oyun desteği de yok.(vine playonlinüx ü saymazsak.)
Mac alayım desen dünyanın parası, ki herhangi bir PC'ye mac yükleyemiyorsun.Bu durumda ,işi facebook' a girmek,tavla okey vs zımbırtıları oynamak isteyen xp kullanıyor:)
Fazla söze gerek yok,son kullanıcı kitlesini düşünecek olursak Linüx hala emekleme aşamasında.
Hocam yazının iletisine katılıyoruma ama birkaç şeyi düzeltmek istedim. Birincisi, Linüx değil, Linux. Okunuşu bildiğiniz linuks şeklinde, yazılışı ile Linux. MAC bir işletim sistemi değil. Mac(intosh) bilgisayarlar Mac OS kullanıyorlar ve yasal olmamakla birlikte iATKOS sürümleri (Mountain Lion => iATKOS ML, ML2) olarak mevcut. Yani birkaç basit işlemle PC nize Mac OS kurabilirsiniz. (64-bit olmak zorunda). Mac OS ve Windows veya Linux  multiboot yapabilirsiniz.
Bunu söyleyebilecek tecrübeye sahip değilim ama, profesyonelseniz Windows daha uygun olur... (Bu bir tavsiye değil, zorunluluk aslında, kim Wine ile Keil/IAR kurup uğraşmak ister ki?)

atioky_216

Zamanında oldukça hevesli idim ancak donanım firmalarının olsun çoğu yazılım firmalarının (donanım driver'i , kontrol yazılımı , IDE vb.. ) linux' e doğru düzgün desteği olmayınca şunu düşündüm: "Biz neden bu linux'e bu kadar kasıyoruz ki?"
yıllar önce bir matlab kurma macerası yaşamıştım ki o zaman uzun bir süreliğine linux defterini kapamıştım.

Gerçekten ihtiyacım olduğunda kullanmayı düşünüyorum, umarım o zamana kadar geç olmaz.
Kimse windows kullanmak için (özellikle para vermek ve "yok şunu illa şu şekilde kullanabilirsin" yada devamlı yeni sürüm-yeni sürüm çılgınlığı) can atmasa da  fazla yaygın olması insanın elini kolunu bağlıyor.

metaltrrocker

Alıntı yapılan: fatih6761 - 29 Kasım 2013, 17:03:50
Hocam yazının iletisine katılıyoruma ama birkaç şeyi düzeltmek istedim. Birincisi, Linüx değil, Linux. Okunuşu bildiğiniz linuks şeklinde, yazılışı ile Linux. MAC bir işletim sistemi değil. Mac(intosh) bilgisayarlar Mac OS kullanıyorlar ve yasal olmamakla birlikte iATKOS sürümleri (Mountain Lion => iATKOS ML, ML2) olarak mevcut. Yani birkaç basit işlemle PC nize Mac OS kurabilirsiniz. (64-bit olmak zorunda). Mac OS ve Windows veya Linux  multiboot yapabilirsiniz.
Bunu söyleyebilecek tecrübeye sahip değilim ama, profesyonelseniz Windows daha uygun olur... (Bu bir tavsiye değil, zorunluluk aslında, kim Wine ile Keil/IAR kurup uğraşmak ister ki?)
Katılıyorum doğrusu.Arada linüx yazabilirim:)
Mac kısaltma o kadarını da takılma.
Bu arada normal pc lere mac os kurmak o kadar basit değil.Farklı donanımlarda farklı hatalar ortaya çıkıyor.Teknoseyir'in kurulum videosunda durum bu.
Wine konusunda ise şu yazılımcı şirketlerin artık(büyük firmalara sesleniyorum.) linux destekli uygulamalara yönelmeleri lazım.İşte o zaman wine kullanmadan linux üzerinde keil kurabiliriz.

MC_Skywalker

keil kurmanıza gerek yok GCC-ARM-noeabi kurduğunuzda Exlipse üzerinde kullanabilirsiniz. Ubuntu üzerinde Codesourcery GCC-ARM-Noneabi kurulumunu ekran görüntüleri.

Ayrıca Elektronik geliştirme versionu  olan Fedora nın 19 dağıtımını unutmamak gerek. VHDL bile var http://spins.fedoraproject.org/fel/

polleme

Kullandığımız tüm yazılımları dikkate alınca (tabi istisnalar vardır ama) Windows olmazsa olmaz durumunda. Ama sadece Windows da yeterli olmaz. Elektronik günümüzde artık programlama ve işletim sistemleri ile içiçe. Bu nedenle az çok işletim sistemleri ile çalışmak ve programlama yapmak zorunda kalıyoruz. Windows işletim sistemi donanım gereksinimleri çok yüksek olduğundan elektronik kart ve sistemlerde Linux kullanımı çok yaygın, bu sebeple bu tür uygulamalarda Linux'u en azından temel düzeyde bilmek gerekiyor.

Tagli

Yukarida bilgisayar oyunlarindan bahsedilmis. Steam artik Linux'ta da calisiyor. Bu durum, oyun ureticilerinin yavas yavas Linux'a kaymasina sebep olacak. Oyun sektoru Linux'u benimserse, uzun vadede kullanimi yayginlasacaktir.

Sahsen benim Linux kullanma sebebim tamamen ideolojik. Linux ve Windows'u birbiriyle kiyaslama geregi de duymuyorum. Hangisinin daha iyi oldugu hic ilgimi cekmiyor.
Gökçe Tağlıoğlu