tcp-ip

Başlatan bıkkın, 29 Kasım 2013, 18:56:41

bıkkın

arkadaşlar şu tcp ip baya kafamı karıştırdı allah rızası için 16f877 için yazılmış çalışan bi kod örneği varsa pm atın da rahatlim öldüm nasıl oluyo ben bi web sitesinden bi android proğramdan komutu nasıl verecem pic bunu nasıl anlayacak lütfen yardım edin

atioky_216

barış samancı bir uygulama yapmıştı, sitesinde bulabilirsin. ancak elindeki o chip dahili ethernet barındırmadığı için ayrıca Serial to ethernet dönüştürücü ile uygulama yapabilirsin diye düşünüyorum. Ben hep  ti ürünleri kullandığıma, bu kadar yardımcı olabileceğim..

Kabil ATICI

Bu tip uygulamalar için minimum 18f serisi işlemciler ile uğraşman yerinde olabilir.
Sanırım 16f seri TCP/IP yığın olayı için yeterli gelmeyabilir. (RAM ve flash)
ambar7

Gökhan BEKEN

18f serisi bile artık yeterli gelmiyor, flash olarak yetse bile ram yetersiz gelebiliyor bazı uygulamalarda. Pic32mx serisine geçiyorum yavaş yavaş, tavsiye ederim. Zaten fiyatlar pek farketmiyor, sadece temin etmek uğraştırıyor.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

bıkkın

Peki sağolun ama şuan bunlarıda bilmem iyi oldu ama benim şuan daha çok merak ettiğim şey bu kodunların site içinde neya app ile nasıl haberleştiği yani nasıl haberleştiği derken de ben "filansitesi.com/ledyak"linkine filan tıkladığımı nasıl belirtiriyorum şuan bunu yapılmış bir örnekte anlatabilecek kimse bulamadım bu yüzdende kafamda bir türlü canlandıramıyorum.  Oh be sonunda tamamen anlatabildim sanırım kendimi. Tekrar bu verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

polleme

Ya da seri porttan bağlanabilen RS232-ethernet veya RS232-Wifi (WiFly) gibi modüller kullanabilirsiniz. Bu durumda 12F bile yeter.

yldzelektronik

Sitenin (benim kullandığım) html kodlarını bir diziye yazıyorsun.

Client request gönderiyor.Hangi metodu kullandığı sana yada sistemine bağlı.

Gelen requesti parse ediyorsun. Bunun için cgi kullanıyorsun.

Client sana yani servere sayfadaki bir veri için istekte bulunursa yine cgi ile parse ediyorsun.

Sonra istenilen veriyi tekrar hatta yazıyorsun.

Şimdi bahsettiğin denetleyicinin ethernet ile hiçbir alakası yok. Dolayısıyla eğer buişi mcu ile doğrudan halletmek istiyorsan uygun çip seçmelisin.

Alternatif olarak enc28j60 gibi stand alone çözümlere yönelebilirsin.

Bu eleman için yayınlanmış stack mevcut.

Stack dediğimiz yapı senin ethernet çipiyle haberleşmeni,onun gönderdiği veriyi, senin göndereceğin veriyi ethernet protolüne uygun şekilde paketler ve senin için verileri belirli bir tertipte toparlar ve gerekli aktarımı üstlenir.

Hasılı senin en kolay şekilde stack dediğimiz yapıyı kullanabiliyor olman gerekir.

Ancak bunun için ethernet denen yapıyı biliyor olman gerekir.

Fikir sahibi olman değil! Biliyor olman gerekir.!
Kolay gelsin.!
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

polleme

Aynen doğru. Bu iş kod örneği ile yapılabilecek bir iş değil, işin içinde çok parametre var.

bıkkın

Eyvallah çok sağolun benim şimdi stack üzerinde çalışmam gerekiyor sanırım daha sonra html kodlarıyla devam edeceğim oeki bu hazır stack'ı nasıl bulabilirim bir link verirseniz sevenirim.

yldzelektronik

Alıntı yapılan: bıkkın - 30 Kasım 2013, 09:07:16
Eyvallah çok sağolun benim şimdi stack üzerinde çalışmam gerekiyor sanırım daha sonra html kodlarıyla devam edeceğim oeki bu hazır stack'ı nasıl bulabilirim bir link verirseniz sevenirim.

Bu sözünden ethernet alt alt yapısıyla ilgili bilgin olduğunu varsayıyorum?

Ayrıca ccsstack i forumda bir yerlerde link vermiştim bulabilirsin.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: bıkkın - 30 Kasım 2013, 09:07:16
Neyi nerden indirmeniz gerektiği yazıyor. Simulasyon ile denemeler yapın sonra gerçek uygulamaya geçersiniz.
http://gokhanbeken.com/winpcap-sayesinde-ethernet-simulasyonuisis
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.