sharp LQ035Q3DG01 TFT nin sürücü entegresi nedir?

Başlatan tekosis, 01 Aralık 2013, 15:40:28

tekosis

selamün aleyküm arkadaşlar. aşağıda linkini verdiğim lcd de sayfa 5 te genel açıklamalar kısmında driver IC kullanıldığından bahsediyor ancak ben bu driverin hangi sürücü olduğunu bulamadım. muhtemelen SSD serisidir ama şu an bulamadım. bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

http://www.sharpsme.com/download/LQ035Q3DG01-24-Oct-07pdf
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

fgokcegoz

Bahsettiğin TFT LCD modülde, SSD serisi gibi bir driver yok. Orada yazan driver ic, senin verdiğin rgb renk sinyallerine göre ekranda görüntüyü oluşturan ic. 16 bit paralel haberleşebileceğin bir ic yok yani içinde...Sen RGB renk sinyallerini, timing sinyalleri(hsync, vsync, dotclk..) ile birlikte üretip lcd yi tarayacaksın... Bunun için muhtemelen harici bir ram e ve çok sağlam bir mcu ya ihtiyacın olacaktır... 
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

tekosis

bu iş için 80mhz lik bir pic yetermi?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

engineer

yada harici SSD1963 gibi bir çip kullanıcaksın, frame buffer için dahili sram'i mevcut. Bu çip için hazır kütüphanelerde var, fazla zorlanmazsın.

fgokcegoz

Alıntı yapılan: tekosis - 01 Aralık 2013, 16:25:32
bu iş için 80mhz lik bir pic yetermi?

STM32F429 serisi : 180 MHz
Direk 18bit RGB olarak sürebilirsin. İçinde dahili TFT LCD sürücüsü mevcut...
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

tekosis

@engineer şu an ssd1963'ü inceliyorum dediğiniz gibi işi baya kolaylaştırıyor ama mümkün olduğunca sürücünün gömülü olduğu bir sistem lazım bana. çok teşekkür ederim.

@fgokcegoz bu kontrolörü stm32f4 discovery kit ile programlamam mümkün mü ya da stm32f407 de aynı işi görürmü. bu arada hiç arm tabanlı kontrolör ve keil ile çalışmadım. ondan acemiliğim. ( http://www.cizgi.com.tr/product/education/stm-stm32f4 )

fgokcegoz

Alıntı yapılan: tekosis - 01 Aralık 2013, 20:15:56
@fgokcegoz bu kontrolörü stm32f4 discovery kit ile programlamam mümkün mü ya da stm32f407 de aynı işi görürmü. bu arada hiç arm tabanlı kontrolör ve keil ile çalışmadım. ondan acemiliğim. ( http://www.cizgi.com.tr/product/education/stm-stm32f4 )

STM32F4 Discovery kitinde de St-Link mevcut. Onun aracılığıyla program atıp, debug edebilirsin. Ama STM32F429 ile aynı işi görmez. O yüzden şu geliştirme kitini tavsiye ederim. http://www.cizgi.com.tr/product/education/stm-stm32F429I-discovery

tekosis

hocam bu STM32F429 kontrolörün içinde mi tft sürücü yoksa deney setinin bir parçası mı o noktaya takıldım şu an. çünkü adetli bir üretim olacak bittiğinde. ondan dolayı seri üretimde benim işime yarayacak fazlasına ihtiyaç duymadığım bir ürünü arıyorum. eğer aynı donanıma sahipse sanırım  STM32F407 daha ucuzdur. cihazım resim basacak, küçük bir animasyon oynatacak ve 5 pinini dijital I/O olarak kullanacağım.

fgokcegoz

Alıntı yapılan: tekosis - 02 Aralık 2013, 00:02:45
hocam bu STM32F429 kontrolörün içinde mi tft sürücü yoksa deney setinin bir parçası mı o noktaya takıldım şu an. çünkü adetli bir üretim olacak bittiğinde. ondan dolayı seri üretimde benim işime yarayacak fazlasına ihtiyaç duymadığım bir ürünü arıyorum. eğer aynı donanıma sahipse sanırım  STM32F407 daha ucuzdur. cihazım resim basacak, küçük bir animasyon oynatacak ve 5 pinini dijital I/O olarak kullanacağım.

Evet STM32F429 un içinde. LTDC(LCD TFT Controller) isminde bir peripheral var. Onu incele istersen...

tekosis

incelemeye devam ediyorum ancak kafama takılan şeyler var.
1 - Bu kontrolörün içindeki tft driver ile ssd serisi bir driver arasındaki fark nedir ya da fark var mı? 2 - Çeşitli paylaşımlarda ssd1963 serisi gibi sürücüler için kaynak kodları mevcut ve bunları uyarlamak kolay gibi ancak stm32f429 içindeki driver ile işlem yapmam gerekirse nelere ihtiyacım olacaktır?