bilgisayar adaptörü yakıyor.??

Başlatan cihan_297, 01 Aralık 2013, 16:55:59

cihan_297

merhabalar. dell inspiron 5110 bilgisayar, adaptörünü bozdu. yeni adaptör aldım onu da takar takmaz bozdu. bataryası bitene kadar 2-3 gün kullandım.  sonrasında, sorunun güç giriş kartında olacağını düşünüp açtım. kartta gözle görünür bir sorun yok. onu değiştirdiğimde sorun çözülür mü? değiştirip denediğimde tekrar adaptör bozulursa yazık olacak. durumla ilgili fikir ve önerilerinizi bekliyorum..

fatih6761

Hocam muhtemel kısadevreleri test ettiniz mi? Öncelikle adaptör giriş jakını kontrol edin. Güç gelen pinler mekanik olarak (jak içinde) kısadevre olmuş olabilir mi? Giriş jakının içine iletken bir cisim kaçmış olabilir mi?

Kabil ATICI

Adaptör girişinde bir sorun olabilir. (kısa devre gibi)

Besleme kontrol bölümünde (bir dizi mosfet ve bir besleme kontrol çipinden oluşur)

Aslında çoğu durumda bu tür hataları adaptörün kablosu kullanılarak bir kısa devre korumalı güç kaynağından gerekli besleme gerilim ve akımı sağlayacak şekilde  bilgisayara uygulanır ve bakılır. Çoğunlukla hatanın nerede olduğu hakkında bir fikir verebilir.

Entresandır bilgisayarın içine kaçmış bir metal bile bu tür sorunlara yol açabilir.
ambar7

Bayramsumbul

Benim anlamadığım adaptörlerin kısa devre koruması olması gerek.Belkide 230 v yerine ya fazla yada az gerilim  geliyorsa (ki benim bildiğim bu durumda 110 v moduna geçer )o zaman zarar görür.Adaptörün içini açtınız mı.İçinde lehimlenmiş bir sigorta olması gerek.(Benim açtığım "Hp" marka adaptörde vardı.)Eğer varsa değiştirip kullanabilirsiniz.İyi aksamlar kolay gelsin.
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

cihan_297

öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. adaptörleri arkadaşım atmış. onlara bakamadım. ancak bilgisayarın içindeki power  girişini söktüm, jackta bir kısa devre yok, ama o giriş kısmı bir devreden ibaret, akım sınırlı bir güç kaynağım olmadığından onları deneyemiyorum. internetten o giriş kısmını sipariş ettim inş. sadece oradadır problem... hepinize tekrar teşekkür ederim.. sonucu tekrar yazacağım buraya.. iyi akşamlar..