ULN2003 ile N Kanal Mosfet sürülebilirmi ?

Başlatan Pyrodigy, 01 Aralık 2013, 20:06:12

Pyrodigy

Merhaba
Direkt ULN2003 ile N Kanal mosfet sürülmenin bir yolu varmı acaba ? Mosfet default kapalı olmalı !
Aklıma araya PC817 gibi bir opto koymak geldi. Optonun anot ucunu 5V a Katodunu ULN nin çıkışına bağlamak olabilir.
Acaba direkt sürmeyi başarabilen varmı? Yada fikir verebilecek olan ?
Saygı ve sevgiler
Persistance is the name of the game in this business....

magnetron

mosfeti sürmek için 15 V gate voltajı gerekir

ULN2003 ise open kollektör transistor çıkışı vardır

ve lojik "1" ile tetiklenince transistor ON konumuna geçer ve sıfıra çeker

yani girişe lojik "0" verirsen transistor OFF konuma geçer
eğer bir dirençle 15 V ' a pull up yaparsan mosfeti sürebilirsin

camby

tekosis

özellikle yüksek frekanslarda cevap alabileceğini sanmıyorum. mosfeti tam süremezsin yakarsın.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

MC_Skywalker

camby

hocam mosfet sürme açısından 2981 de çok farklı değil 2003'den. Bu da open emitter. Kesime götürmeniz sıkıntı.

Mosfet driver seçmek en garantili yol.

mesaj birleştirme:: 01 Aralık 2013, 21:38:34

EK :

Örneğin sot-23 mosfet driver 4.5V-18V besleme , 1.5A , 0.44€ 100+ : http://tr.farnell.com/microchip/mcp1415t-e-ot/ic-driver-mosfet-0-5a-5sot-23/dp/1630422

http://www.farnell.com/datasheets/1669445.pdf

Pyrodigy

İlginiz için teşekkür ederim. Anlaşılan o ki direkt ULN serisi P Kanal Darlingtonlar ile N Kanal Mostef sürmek mantıklı değil araya bir opto koymak daha mantıklı.
Çözüm olarak PC817 kullanarak bir çalışma yaptım. Bu çizimde sizce eksik veya mantık hatası varmıdır ?

MC_Skywalker

ULN den sonra opto kullanmanı sebebini anlamadım. direkt opto ile kulanına uygun sürüp MOSFET'i kesime/doyuma görürebilirsin.  bu arada kullanacağın MOSFET ve yükün durmu çok önemli.

@camby'ın değindiği gibi mosfet sürücüsü kullanman daha doğru olanıdır.

http://www.irf.com/technical-info/appnotes/mosfet.pdf

Pyrodigy

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 01 Aralık 2013, 22:33:49
ULN den sonra opto kullanmanı sebebini anlamadım. direkt opto ile kulanına uygun sürüp MOSFET'i kesime görüre bilirsin.  bu arada kullanacağın MOSFET ve yükün durmu çok önemli.

@camby'ın değindiği gibi mosfet sürücüsü kullanman daha doğru olanıdır.
Selam
Aslında Devre röle için tasarlandı, ileride olası mosfet'e geçilmesi durumunu karşı ULN den sonra yapılacak basit bir ilave ile mosfet sürülebilir diye düşündüğüm. PC817 ile rahatlıkla Mosfet sürüyorum ancak işin içine ULN girince hadise buraya kadar geldi.

timpati

verilen şemayı denemeden önce optonun diyoduna seri gelecek şekilde bir direnç eklemeyi unutmayın.
why mr. anderson, why ?

drozk

Alıntı yapılan: Pyrodigy - 01 Aralık 2013, 22:03:47
İlginiz için teşekkür ederim. Anlaşılan o ki direkt ULN serisi P Kanal Darlingtonlar ile N Kanal Mostef sürmek mantıklı değil araya bir opto koymak daha mantıklı.
Çözüm olarak PC817 kullanarak bir çalışma yaptım. Bu çizimde sizce eksik veya mantık hatası varmıdır ?

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Sadece opto sürülecek ise alt kısımdaki 1N4007 ve 12V bağlantısına gerek yok. Röle sürülecek ise de, 1N4007'nin orada olması yanlış. Dahili koruma diyotlarının çalışmasına engel olur. ULN2003'ün iç şemasına göz atmanızı tavsiye ederim.

HexfeT

İzolasyon gerekliliği yok ise opto ile sürmek ile direk uln ile sürmek arasında pek fark yok. Fet'i opto ile sürerken kesime, uln ile sürerken iletime sokmak gecikmeli olacak. Bu gecikme süreceğiniz yük ve anahtarlama frekansınıza göre sorun yaratabilir.

Fet sürücü ya da totem pole çıkışlı uln benzeri bir entegre, hiç olmadı npn-pnp bir çift transistörü totem pole bağlayıp sürebilirsiniz. Fet'i hem iletime hem kesime sokarken bunu sağlıklı bir şekilde yapmak istiyorsanız tabi.