Bedava ARM ve gömülü sistem kursu : teori + pratik deneyli, her ilde

Başlatan picusta, 01 Aralık 2013, 21:46:05

pea

Alıntı yapılan: mir_as82 - 19 Mart 2014, 16:12:09
Sysctl_rgcg2_r |=0x010;
Delay=Sysctl_rgcg2_r;// clock Stabil olana kadar bekle diyor.

Burada nasip bir bekleme var? Yapilan sadece bu değişkene değer atamak.

Bu işi ben de tam olarak anlamadım ama çevrebiriminin saati kendine gelene kadar bir gecikme vermek gibi bir şey. TI forumunda "dummy load" demişler.
Delay = herhangi bir sayı yapsanız da çalışıyor.
Sanırım o register meşgulken okuma yapılamıyor, bu nedenle de Delay'e atama yapılamıyor. Register müsait duruma gelince, atama işlemi yapılabiliyor. Böyle bir gecikme olmuş.
while(register değeri doğru değilken){}
tarzı bir şey niye yapmamışlar, ekstra komut süresinden mi çekinmişler anlamadık.

pea

Lab 10 sonunda bitti.
Simülasyon bölümünde hata vermeden 20 puan ile "Done!" cevabı alıyordum. Board grader'da da PCTL hatası alıp durdum.
5.5 saat(gündem takip edip sövmece de dahil) sonunda lab'ı yapabildim.

Tavsiyem, elinize kağıdı kalemi alın bu lab için.
PCTL register'ında da her bacak için 4 bit(1 hex) alan olduğunu unutmayın.

mir_as82

Arkadaşlar Lab 12 için.
Simulation mode da programımı test ettim çalışıyor. Fakat real board grader da notlama sistemine geçtiğimde "grading" yaparken notlama anında "done" ve "error "sekmesi aynı anda işaretleniyor. Bunun nedeni ne olabilir? scop için olan PD3 ü bağlamamız şart mı? İkinci sorum da, head phone bağlamıyorum bundan kaynaklanabilir mi?

mir_as82

Şimdi texasdisplay de sinyalimi gördüm, doğru sesi de duyuyorum ama hala notlama sistemine geçip "grading" yapınca "done" ve"error" checkbox ları aynı anda yanıyor. Bu lab i yapan arkadaş yok mu?

pea

Metin Akın isimli bir "edXçi" 20 Nisan'da buluşma düzenlemiş:
https://piazza.com/class/hq8tss0cev37kb?cid=3805
https://www.eventbrite.com/e/edx-ut601x-bulusmasmeeting-tickets-11213944209

@mir_as82
Sorunu çözebildiniz mi?
2 hafta el sürmemişim LaunchPad'e, çok tembelim çok. Şimdilik lab11'deyim. Haftasonuna kadar lab12'ye gelirim diye umuyorum.

mir_as82

Evet hocam çözüldü.
1-kablolar çok uzun olmayacak
2-aynı program üzerinde hiç değişik yapmadan sadece butonlara basarak sorun çözüldü.
yani şöyleki:
birinci notlama: direktiflere uygun tuşlara basıyorum notum örneğin 40
ikinci notlama: aynı şekilde yapıyorum ama butonlara farklı tarzda basıyorum puanım 60
üçünü notlama:..

Anlayacağınız 100 alana kadar notlama döngüsüne girdim :).

Ama 12.lab da real board grader da (dikkat simulation da değil) notlama yaparken frekans düşük uyarısı verdi onu biraz yükselttim sorun çözüldü

Anlayacağınız benim sorunum donanımsalmış.

pea

Gel de delirme  :o 1 saattir kurcalıyorum, değişen bir şey yok.

Kart üzerinde 100 almama rağmen simülasyonda 50'de kalmak ve görülmeyen hata çıldırttı.
Meğerse *'dan sonra boşluk yerine NULL koymuşum. Foruma eklediğim resme yakınlaşınca fark edebildim.

MC_Skywalker

LAB10' bayağı zor geldi.   sanırım kopya çekeceğim  ::) :-X :-[ :'(

fgokcegoz

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 10 Nisan 2014, 13:28:20
LAB10' bayağı zor geldi.   sanırım kopya çekeceğim  ::) :-X :-[ :'(

LAB10 da hakikaten öyle bir sıkıntı var. Bende LAB10 a dokunmadan 11'e geçtim. Yaptırmak istediklerini anlatmayı beceremedikleri bir bölüm olmuş bence... En güzeli fazla takılmadan bir sonrakine geçmek...
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

pea

Uzaktan bakınca zor gözüküyor ama durum tablolarını çıkarınca iş bitiyor.
Alın elinize kağıt kalemi ya da Excel'i, her durumu, çıkışı, geçiş durumlarını çıkartın.
Gerisi Keil'a geçirmek zaten.

MC_Skywalker

ayrıca ben konuyu anlayamadım. FSM den bahsediyor ama konuyu bana anlayacağım şekilkde anlatamıyor yada ben anlamak istemiyorum.  ???

Jonathan W. Valvano nun yazdığı 3 kitabın özeti olmuş bu kurs.

lab11 daha anlaşılır duruyor.

pea

Ben önce C10'u bitirdim. Lab 10'a gelince de takılıp 10.4 bölümünü tekrar okudum. Program10.4 örneğini karşıma alıp tablo çıkarınca iş halloldu.
Lab10 kursun en zor projesi, Valvano da kabul etti zaten. Gereksinimler ve açıklamalar bölümü aşırı uzun olmuş. Kolaylık olsun diye de Grader'ın nelere baktığını açıklamışlar. Tablo çıkarırken bunları göz önünde bulundurmazsanız çok büyüyor iş.

Kurs dediğiniz gibi çok iyi değil. Eğitim bahane, Valvano'nun ve TI'ın reklamı şahane. Lab'lar da hep konu içerisinde geçen bir örneğin geliştirilmiş hali oluyor.

FSM olayını da kabaca özetleyeyim. Belki işinize yarar.
Finite State Machine, Sonlu Durum Makinesi, adından da anlaşıldığı gibi sonlu sayıda durum içeren bir sistem. Bu "makine"nin amacı, belli sayıda durumlar arasında geçiş yapmak. Ve her durumun bir önkoşulu(giriş ve önceki durum) ve çıkışı(ışıklar ve süre) var. Özellikle PLC sistemlerinde çok kullanılan bir yöntem, öğrenmenizi tavsiye ederim.
Ana döngümüz içerisinde sürekli olarak bu önkoşulları sınıyoruz ve uyum olan duruma atlıyoruz. Sürekli durumun gerekliliklerini(çıkışlarını) yerine getirip, sıradaki duruma geçiyoruz.

Algoritma da şu şekilde kabaca:
Başlangıç durumuna geç. (Kuzey-Güney araçlarına yeşil ışık durumu ile başla)
Sonsuz Döngü:
Durumun çıkışlarını sağla. (Trafik ışıklarını yak, gerekli süreyi bekle)
Girişleri oku. (Trafik sensörleri)
Tablodan bakarak, sıradaki uygun duruma geç. (örneğin Doğu'dan araba geliyorsa, Kuzey-Güney için sarı ışık durumuna geç. Gelen giden yoksa, yeşil ışık durumuna tekrar git)
Döngünün başına git.

fgokcegoz

Alıntı yapılan: pea - 10 Nisan 2014, 14:01:47
Uzaktan bakınca zor gözüküyor ama durum tablolarını çıkarınca iş bitiyor.
Alın elinize kağıt kalemi ya da Excel'i, her durumu, çıkışı, geçiş durumlarını çıkartın.
Gerisi Keil'a geçirmek zaten.

İllede LAB10 u yapacağım diye inat etmenin anlamı yok. Zaten %70 tamamlanınca sertifika almaya hak kazanıyorsun. LAB10 hariç diğer herşeyi tamamladığınızda %83 gibi bir netice elde ediyorsunuz. Daha açılmayan iki konu var. Başarılı bir şekilde tamamlamak için yeterde artar bile.

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 10 Nisan 2014, 14:04:27
ayrıca ben konuyu anlayamadım. FSM den bahsediyor ama konuyu bana anlayacağım şekilkde anlatamıyor yada ben anlamak istemiyorum.  ???

Jonathan W. Valvano nun yazdığı 3 kitabın özeti olmuş bu kurs.

lab11 daha anlaşılır duruyor.

+1
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

mir_as82

Peki hocam sertifikadan haber var mi? Ben takip ediyorum ara ara ama bir gelişme yok gibi.
Lab 10 konusuna gelince, fsm leri düzgün siralayinca sorun kalmiyor.

pea

@fgokcegoz
İlla yapmaya gerek yok tabii ki. Ama amaç öğrenmekse zorlamak, yardım edinmek lazım.
Bir de önceki aldığım derslerde %60-70 ile normal sertifika, %85-100 ile farklı sertifika veriliyordu.

@mir_as82
Piazza'da %70'i geçince sertifika verileceği söyleniyor. Neden Honor Code Certificate için yazı yazdık, sonuç bekledik bilmiyorum. Sonradan patlamaz umarım.