8 satır Alfanümerik LCD

Başlatan z, 03 Aralık 2013, 18:48:44

z

20x8 hatta daha çok satırlı Text LCD satıcısı bilen varmı?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Ramiz

4 satırdan yukarısına hiç rast gelmedim
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

Kabil ATICI

T6963C işlemcisi kullanan grafik ekranlarda normal karakter  LCD gibi çalışabilir.

T6963C kontrolcü içeren 240x128 grafik LCD modülü
FS=0 için 16 satır 30 karakter gösterime sahip. Örnek aşağıdaki bağlantıda mevcuttur.

http://elektronikvelemciler.blogspot.com/2013/07/atmega32-islemcisi-ile-t6963c-kontrolcu.html

Yukarıdaki görüntü tamamen text modunda oluşturulmuştur. Türkçe karakter konusunda sıkıntı olduğu için (karakter ram ile uğraşmamak için) bu şeklide görüntü oluşturulmuştur.

T6963C kontrolcü içeren 128x64 grafik LCD modülü
FS=0 için 8 satır 16 karakter gösterime sahiptir
ambar7

Ramiz

Bu z nin işine yarayabilirde,

Sadece text özelliği olan(örneğinizdeki gibi değil) ve 4 satırdan fazla text alanına sahip olan lcd modeli varmı?

Kabil ATICI

T6963C kontrolcüsüne sahip GLCD metin ve grafik özelliği seçime bağlı olarak birlikte veya birbirinden bağımsız olarak kullanılabilmekte.

Karakter LCD olarak piyasada gördüğüm  en fazla 4x40 idi.

Daha fazla karakter gösterim kapasitesine sahip LCD ekran olarak eski Apple bilgisayarlara ikinci ekran olarak bağlanan LCD ekrandı. Onlarında piyasada çalışır halde bulunabilirliğinden şüpheliyim.
ambar7

Mucit23

KS0108 çipli 128X64 LCD, 5X7 Fontta 8 Satır 21 sütün olarak kullanılabiliyor. İlla Text LCD mi olacak?

Ramiz

ks0108 max. kaç mhz de kullanılanılabiliyor? Netim sınırlı olduğundan suna datasheetini indiremiyorum.

mesaj birleştirme:: 03 Aralık 2013, 22:18:57

ayrıca T6963C te öyle?

z

Peki bu ekrani Text LCDlerde oldugu gibi 4Bit interface uzerinden calistirabilirmiyim?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kabil ATICI

T6963C için (16 saat) 1 makine çevriminde 1 bayt işleyebileceği belirtilmiş. Yukarıdaki örnek verdiğim ekran üzerinde 4MHz kristal vardı.
Ve çalışmalarımda 4 MHz için yazılmış bir kodu 7.3 MHz üzerinde çalıştırdım. Gerçi işlemcinin saat frekansının yüksek olması o kadar önemli olduğunu düşünmüyorum, çünkü burada LCD'nin busy durumu kontrol edilerek çalışılmaktadır. Kod akışı o şekilde düzenlenmiş durumda.

EK:
http://www.lcd-module.de/eng/pdf/zubehoer/t6963.pdf
"Simple 8-bit parallel interface" veri kağıtlarından. (sanırım grafik LCD olarak da kullanıldığı
için veri yükleme hızından ödün vermemek için.)
ambar7