ARM işlemcide üretilen analog sinyali AC'ye nasıl çeviririm

Başlatan tekosis, 04 Aralık 2013, 01:14:31

tekosis

selamün aleyküm arkadaşlar. yakında kısmetse stm32f4 serisi işlemci ile çalışmaya başlayacağım. yapacağım ilk iş üreteceğim bir analog sinyali AC ye çevirmek. aşağıda A şeklinde olan, tek bir dac çıkışından üretilen sinyal veya B şeklinde olan, iki farklı dac çıkışından yarım dalga doğrultulmuş iki sinyal alınırsa ben bu iki sinyali ya da herhangi birini nasıl ac sinyale çeviririm. elimde cihazı besleyen tek bir 3.7V batarya olduğunu düşünürsek bu mümkün mü?

elimde seri bağlı iki adet batarya olabilseydi  B şeklindeki sinyallerden birisini opampla tersleyip sonra bu iki sinyali yine opampla toplayıp AC yapardım ama tek batarya ile bir şekilde bu mümkün olabilir mi?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

z

Frekanslar cok dusuk olmamak kaydiyla;

A sinyalini bir kapasitore gir. Kapasitorden cikis noktasina git.
Cikis noktasindan GNDye bir direnc bagla.

Cikis noktandaki sinyal artik +/- periyodlari olan bir sinyal.

B sinyali icin;

1.65 + 1.Dac/2  - 2.Dac/2 islemini 3.3v rail to rail opampla yaparak A sinyalinin aynisini elde et. (1. ve 2. DAC cikisllarinin yarisini almak yerine 1/2.1 yada 1/2.2
gibi degerlerle carpmak daha iyi olur.

A sinyali icin yontemi vermistim zaten.

+/- beslemeli opamp kullanmadan boyle yapabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Elektroemre

Hocam benzer bir sisteme ihtiyaç olmuştu kısaca, tabii bizim sistemde hem AC hem DC bileşenler vardı. Kısaca;

-Direkt olarak tek DAC ile A şeklinde sinyali elde et.(0 ~ 3.3V Sinyal)
-Beslemeyi 2 adet 1K düşük toleranslı direnç ile tam 2'ye böl (1.65V referans)
-Bir adet DC-DC converter ile -3.3v elde et.
-Simetrik beslenmiş Op-Amp ile A sinyalinden referans ofsetini çıkarma işlemine tabii tut.

-1.65V ~ +1.65V sinyal elinde.

tekosis

bilgiler çok işime yarayacak teşekkür ederim arkadaşlar.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.