RFID Teknolojisi ile okul yoklama,yemekhane sistemi

Başlatan proje_maduru, 05 Aralık 2013, 14:18:25

proje_maduru

Merhabalar.Ben bitirme tezi olarak RFID ile öncelikli okul yoklama yapmayı düşünüyorum.Eğer mümkünse bunlara ek olarak kütüphane yemekhane gibi sistemleri de ekleme istiyorum.Yapılması mümkün mü ? Modüllerini araştırdım bunun için en uygunu ne olabilir karar veremedim. Nereden başlamalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim.  :)

Kabil ATICI

Bu olayı öğrenci açısından bakınca, arkadaşının rfid kartını yanında taşıyarak arkadaşını var gösterebilir.
Kütüphane, ve yemekhane olur en azından yeterince kişisel bir durumdur.
farklı bir uygulama olarak;
http://metupass.metu.edu.tr/sistemtanitimi.htm

Uygun olarak (madem tez olarak kullanılacak) bina girişleride kullanılan anahtarlık biçiminde rfid sistemleri olabilir.

http://www.rfidturkey.com/Products.html
ambar7

proje_maduru

Öncelikle ilginize çok teşekkür ederim.Bizden istenen özellikle yoklama sistemi olması. Aynı sorunu bende düşündüm bunu yapsak önüne geçilebilecek başka bir olay yok mu bunu bu şekilde bizden hocamız istedi o yüzden yoklama sistemininde yapılması gerekiyor.

Kabil ATICI

Evcil hayvanlarda kullanılan (deri altına yerleştirilmiş kimlik bilgileri taşıyan rfid cihazlar) implantlar kullanılmadığı sürece öğrencilerin bu cihazları yanıltma yoluna gidecekleri gün gibi ortada.

Bu gidişle bir tarafımıza çip takacaklar sözü gerçek olacak galiba.
ambar7

yildizelektronik

O sorunu rfid yerine ancak parmak izi ile çözebilirsiniz

drozk

Kimlik cihaza okutulduğunda kişinin fotoğrafı da çekilir ve kullanıcılar bu durumu bilirler ise sahtekarlık engellenebilir.
Kanıt olarak fotoğraflar, kimlik ve zaman bilgileriyle birlikte arşivlenmeli.

proje_maduru

Alıntı yapılan: drozk - 05 Aralık 2013, 19:33:38
Kimlik cihaza okutulduğunda kişinin fotoğrafı da çekilir ve kullanıcılar bu durumu bilirler ise sahtekarlık engellenebilir.
Kanıt olarak fotoğraflar, kimlik ve zaman bilgileriyle birlikte arşivlenmeli.

Anlaşılan bize bağlı bir çip zorunlu olacak  ;D
Parmak izi güzel fikir ancak okulda kullanılması çok doğru değil diye düşünüyorum ki buna karşı olan kişi sayısı bizde oldukça fazla.
Drozk peki bu dediğinizi nasıl yapabilirim? Zaman bilgileri olmak zorunda olacak ancak bu fotoğraf çekme işi kamera kısmı tamamda bunu rfid ile nasıl haberleşmesini sağlayacağım.

cicjoe

Benim onceki okudugum bolumde, yoklama kart ile yapiliyordu. Gerci hala yapiliyor. Suan ayni universitenin baska bolumundeyim, ama imza atiyoruz :D
Arkadaslarin da dedigi gibi, elinde 20-30 tane kartla gelen ve okutan kisiler vardi. Bazi hocalar ders girisinde, bazilari ders cikisinda, bazilari da her ara verdiginde yoklamayi aciyordu. Kapilarin yaninda ufak bir ekran var. Hoca kartini okuttugunda once kapinin kilidi aciliyor. Sonraki okutusunda yoklama basliyor. Kartini okuttugunda, o derse kacinci kez okuttugunu gorebiliyorsun.  Eger hoca ayni fakultenin farkli bolumune ders veriyorsa, o derse katilip, orda da yoklama basabiliyorsun. Bunu farkli gunlerde denemedim. Hocalarin cogu yasal problemler nedeni ile yoklama aliyor. Yarin bisi olursa, hocanin dersinde var gorunurken bir olaya karismissan, hoca neden ogrenci var gorunuyor sorusunu cevaplamak istemiyor. Yoklamayi takan hocalarda var tabiki.
Parmak izini ise genelde yurtlar kullaniyor. Yerime kart bas sorunu ortadan kalkiyor boylece. Ancak sanirim universiteler bunu cok zorunlu yapmak istemiyor olabilir. Bazi hocalarimiz derse girmeniz sart değil, cikin cay icin, aranizda tartisin diyordu.

proje_maduru

Parmak izi denildiği gibi okullarda pek istenilen birşey değil. Bölüm hocamız kendi onayladığı için tez konusunu bende çok fazla şöyle olur böyle olur diye üzerine düşmedim. Bazı okullarda uygulanıyormuş hepsinde öğrenci kartını bir başkasına veriyor hiç bunun önüne geçilen bir sistem yok mu peki?

drozk

Bence ucuz yollu bir PC ve webcam kullanılabilir. RFID okuyucu seri yada USB porttan kimlik bilgisini aktarır. PC webcam dan aldığı fotoğraf ile kimlik ve zaman bilgisini kaydeder.
Kolay görünmüyor belki ama kamera ve kayıt sistemini de tasarıma katmaktan daha zor olacağını da zannetmiyorum.

proje_maduru

Alıntı yapılan: drozk - 05 Aralık 2013, 21:54:27
Bence ucuz yollu bir PC ve webcam kullanılabilir. RFID okuyucu seri yada USB porttan kimlik bilgisini aktarır. PC webcam dan aldığı fotoğraf ile kimlik ve zaman bilgisini kaydeder.
Kolay görünmüyor belki ama kamera ve kayıt sistemini de tasarıma katmaktan daha zor olacağını da zannetmiyorum.

İyi güzel demişsiniz ama işte ben tüm bunları nasıl yapacağım.Onu bilmiyorum.

RaMu

görüntü tanıma ile yapalım tam olsun,
rfid mefid parmak izi uğraşmayalım
kapıdan kim hangi saatte girdi çıktıherşeyi kaydetsin.

Bu nedir arkadaş yani
ben üni için derse girme zorunluluğuna karşıyım
eğitim konusuna girersek zaten çıkamayız günlerce anlatsam anlatsak bitmez
ama bu yoklama işine kılım.

Ama biryere giren çıkan yada girebilecek olan kimdir vs. işlerinin gerekli olduğu durumlar var
bu nedenle bu gibi sistemleri nasıl tasarlamalıyız tasarlayabiliriz diye düşünmek güzel.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

proje_maduru

Asıl proje zaten personel takip sistemiydi ancak okulda böyle bir sisteme ihtiyaç duyulduğu için yapılması istendi benden. Bu sebeple okul tabanlı yapılacak proje. Bende karşıyım derslere girme zorunluluğuna ancak biliyorsunuz ki bazı derslerde gerekmektedir. Önemli olan projeyi nasıl hayata geçireceğim.