Kablonun içinden akım geçtiğinde dışında tetikleme almak istiyorum ama nasıl?

Başlatan aksiozan, 05 Aralık 2013, 22:43:16

aksiozan

Selamlar arkadaşlar. Üstünde devamlı 220v hazır bulunan, ucundaki alıcı çalıştığında içinden akım geçen bir kablom var. Bu kablo hattında akım geçtiği anda bir tetiklemeye ihtiyacım var. Manyetik alan ile çalışan(akım geçerken oluşan manyetik alan) bir röle, anahtar vs. Biraz araştırmaya çalıştım ama google hazretlerinde kaybolup gittim. Dıjıtal, kontaklı ampermetre ve akım trafosuyla halledebileceğimi öğrendim ama daha ucuz veya masrafsız biryolu muhakkak vardır diye inanıyorum. İnşallah ne istediğimi anlatabilmişimdir. Bu konuda tecrübesi olupta paylaşmak isteyen ustalarımın yardımına ihtiyacım var. Allaha emanet.
HERŞEY KOLAY OLANA KADAR ZORDUR.

t2

Kabloyu kesip ek yapabiliyor muyuz?

Tetikleme için en düşük ne kadar akım olması gerek?

Kablodan kaç amper geçiyor?

Kabloya seri olarak direnç bağlanır, Bu direnç üzerinde 3 V düşecek olsun.
bu 3V   vasıtasıyla opto ile tetikleme alınır. 

MT

Hall effect sensor olarak arama yapmanı öneririm.

allegro acs712 işine yarar mı bilmiyorum bi araştır istersen.

sezgin05

Aşağıdaki devreyi yapabilirsin.Ayrıca akım trafosuna para vermek istemezsen yüzük şeklindeki bir ferrit nüveye akımına uygun sayıda ince bobin teli sararak kullanabilrsin.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Mucit23

Alıntı yapılan: sezgin05 - 06 Aralık 2013, 09:12:15
Aşağıdaki devreyi yapabilirsin.Ayrıca akım trafosuna para vermek istemezsen yüzük şeklindeki bir ferrit nüveye akımına uygun sayıda ince bobin teli sararak kullanabilrsin.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Motor devri ölçmek için bu sistemin aynısı buji kablosu üzerindede uygulanabilirmi?

M_B

Alıntı YapMotor devri ölçmek için bu sistemin aynısı buji kablosu üzerindede uygulanabilirmi?
kullanılabilir.
Neden derseniz eski CRT TV lerde  Flaman voltajını  FBT ( EHT Trafonun ) nuvesine bir kac tur Zil teli sarılarak elde ediliyordu.
Bu durum sadece FBT den Flaman beslenmediği veya tup kendi icinde atlama yaptıgında yapılıyor.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

z

Alıntı yapılan: t2 - 06 Aralık 2013, 10:30:33
Akım AC olunca reed kontak nasıl çalışıyor? titreme yapmaz mı?

Bu sorunun olabileceği aklıma gelmedi.

Mıknatıs kontaklar çektiğinde bir hysteresis olabilir ve bahsettiğin sorun oluşmayabilir.

Bir denemek lazım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

reed kontak üstüne sarılan bobinin yönü şöyle olmalıdır ters olursa ,  kontak kapanmaz, açılır,  gibi bir bilgi yok. gerçekten AC akımda  sorun çıkmayabilir.

aksiozan

Alıntı yapılan: sezgin05 - 06 Aralık 2013, 09:12:15

selamlar ustam. Devreyi arastiracagim optokuploru tetikleyen buyuk sekilli seyi anlamadim cepten mesai aracinda arastirmak biraz zor oluyor evde bakacagim. İyiki varsiniz...

aksiozan

http://u1312.hizliresim.com/1j/7/v91ms.jpg

(İnşallah resimi yüklemeyi becerebilmişimdir.) Arkadaşlar bu iki nüvenin yönlerini ledin değişik yönleriyle ve değişik güçlerdeki alıcılarda (1000w lık saç kurutma mak. ve 30w lık ampul) denedim. Led lambada, hat yüke girdiği ilk anda çok az ışık aldım ama sonrasında ışık kesildi. Nüvelerdeki tel çapını ve spir sayısını değiştirip tekrar deneyeceğim .  Hall effect sensör devrelerini biraz inceledim tetikleme aldığı malzeme mıknatıslarmış. içinden akım geçen kablodan tetikleme alırmı bilmiyorum. Selamlar arkadaşlar.

edit subram: resim boyutunuz çok büyük. Lütfen daha küçük boyutlu resimler kullanın
https://www.picproje.org/index.php/topic,49397.0.html

mesaj birleştirme:: 08 Aralık 2013, 00:42:55

Kusura bakmayın subram hocam bilmemek suç değil öğrenmemek suç deyip resim boyutu düzenleyen bir programıda sayenizde birkaç dakikada öğrendim sağolun.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aksiozan

Konunun ustunden baya vakit gecti ama spir sayisini baya arttirdim. Faz kablosunu nuve icinden gecirdim ve nuvede sarili bobin uclarina once  voltmetre bagladim ve aliciya elektriktrik verdim. Voltmetrede pek birsey gostermedi. Sonra led lamba bagladim bobindeki manyetik alanin led i yaktigini gordum fakat alici calistigi muddetce led yanmadi. Sadece alicinin start ve stop unda yandi. Bu kadarida benim isime yaradi. Tesekkur ediyorum arkadaslar hepinizden Allah razi olsun.