makinede işlenmiş aluminyum

Başlatan olemiss, 06 Aralık 2013, 09:44:43

malpaslan1979

Alıntı yapılan: sabuncu - 07 Aralık 2013, 11:52:07
Çoook teşekkürler.  Çizim olmadan tabii yapılmaz, ama sormak istediğim, ustaların anladığı, piyasada alışılmış bir standart var mı?  ProEngineer, SolidWorks, Google SketchUp ya da elle yapılmış çizim?

Tekrar teşekkürler.

Not: Bir de şu sorum olacak: Kalıpçı freze'de yapılan manuel işlemde, CNC'deki gibi hassas işleme mümkün mü?

1-Piyasada standart program bazında yok.

Teknik çiziminizi Solidworks yada Spaceclaim veya dededen kalma AutoCad (!) ile yapabilirsiniz. Amaç teknik çizim yapmak sonuçta (teknik çizimin kendisi bir standarttır zaten).

2-Kalıpçı frezedeki işlem dik işlem kadar hassas olur mu sorusuna cevabım. OLMAZ. Bende size bir soru socağım. Jet motoruna parça mı imal edeceksiniz? :)

olemiss

Alıntı yapılan: malpaslan1979 - 07 Aralık 2013, 14:55:02
Ben de size bir soru soracağım.  Jet motoruna parça mı imal edeceksiniz? :)
Çok yararlı cevabınız için teşekkür ederim.

CERN hızlandırıcısı için aksesuar imal etmeyi düşünüyordum! ;-) Şaka bir yana, beni robotik'le uğraşmaktan alıkoyan, hobi olarak yapılanları görmem ve fazla beğenmemem.  Elektronik bir cihazın tahta ile yapılmasından zaten nefret ediyorum, fakat metal çalışmalar da beni "kesmiyor"!  Robotik ile uğraşmak istiyorum ama - ancak görünüşü de dahil kaliteli bir şey yaptırabilirsem.

Bu konuda daha fazla ne yazarsanız hepsini okumaya hazırım.  Çok teşekkürler.
Yazılım Mühendisi, Çevirmen.

meceng

Geometrisi zor olmayan (kompleks yüzeyler barındırmayan) tasarımları kalıpçı frezede ürettirebilirsiniz. Hassasiyet operatöre, takıma ve makine kalitesine bağlıdır. Karmaşık olmayan parçalarda işleme merkezlerine gerek bırakmayabilir. Lakin işin içine karmaşık yüzeyler girdiğinde İşleme merkezine ihtiyacınız olur. Ustalara anlatma işine gelince tasarımın teknik resmi çıkarılır. Bu resim bu alanın anlaşma dilidir. kendi standartları vardır. (Çizgi kalınlığı, konumlandırma vb.) Tasarımı nerede yaparsanız yapın teknik resmi aynı çıkacaktır. Sadece karmaşık şekillerde parçanın 3D geometrisini de vermek gerekir. (CAM yapılması için) 

engerex

Eğer tezgahlar bakımlı ise mümkün olan parçalar için freze/cnc farketmez. Operatörde biter iş. Resimdeki gibi parçaları cnc de 1-2 adet işletmen zor. Adamı ya ikna edeceksin yada işin hakkından fazlasını vereceksin.
Yapılacak işe göre tezgah seçilir. Tezgaha göre iş değil. :)

olemiss

Alıntı yapılan: meceng - 07 Aralık 2013, 20:23:32
Geometrisi zor olmayan (kompleks yüzeyler barındırmayan) tasarımları kalıpçı frezede ürettirebilirsiniz. Hassasiyet operatöre, takıma ve makine kalitesine bağlıdır. Karmaşık olmayan parçalarda işleme merkezlerine gerek bırakmayabilir. Lakin işin içine karmaşık yüzeyler girdiğinde İşleme merkezine ihtiyacınız olur. Ustalara anlatma işine gelince tasarımın teknik resmi çıkarılır. Bu resim bu alanın anlaşma dilidir. kendi standartları vardır. (Çizgi kalınlığı, konumlandırma vb.) Tasarımı nerede yaparsanız yapın teknik resmi aynı çıkacaktır. Sadece karmaşık şekillerde parçanın 3D geometrisini de vermek gerekir. (CAM yapılması için)
Bu yararlı bilgiler için çok teşekkür ederim.

mesaj birleştirme:: 07 Aralık 2013, 21:28:15

Alıntı yapılan: engerex - 07 Aralık 2013, 21:22:04
Eğer tezgahlar bakımlı ise mümkün olan parçalar için freze/cnc farketmez. Operatörde biter iş. Resimdeki gibi parçaları cnc de 1-2 adet işletmen zor. Adamı ya ikna edeceksin yada işin hakkından fazlasını vereceksin.
Yapılacak işe göre tezgah seçilir. Tezgaha göre iş değil. :)
Anladım, yararlı bilgiler için çok teşekkürler.
Yazılım Mühendisi, Çevirmen.

Analyzer

Alıntı yapılan: malpaslan1979 - 07 Aralık 2013, 14:55:02
2-Kalıpçı frezedeki işlem dik işlem kadar hassas olur mu sorusuna cevabım. OLMAZ.
Selam,

Bu bilgi doğru değil. Kalıpçı freze veya dik işlem arasındaki fark, birisinin kontrolünün maneul birisinin
kontrolünün elektromekanik olmasıdır. Mekaniği iyi olan, dijital cetveli olan, operatörü iyi olan bir freze
ile aynı iş çıkabilir. "Hassas" kelimesi de gerçekten hassas bir konu. Tolerans nedir ne değildir iyi anlamak
lazım.
@sabuncu : Bunlar çok temel konular. Google dan araştırarak temel bilgilere sahip olabilirsiniz.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!