Kalınlık ölçme

Başlatan epolat, 04 Şubat 2005, 09:52:04

epolat

Kusura bakma geç gördüm mesajı .Yok çözüm bulamadım.Bir sürü ölçü aleti markası inceledim fakat hiçbiri 1mm nin altını ölçmüyor.

timpati

yaklaşık bir yıl önce yazmışsınız, işinize yarar mı bilmem ama bir zamanlar bursada "S-MİKRON" "adlı bir elektronik firmasında görmüştüm, nanometreler cinsinden kalınlık ölçebiliyordu. renk algılayanı bile vardı, özdisan'a sordun mu?
why mr. anderson, why ?

epolat

Özdisanın gertirdiği ürünler arasında ölçü aletleri varmı?

Analyzer

Ne tesadüf aynı kalınlık ölçme işi bana da lazım oldu... Plastik sektöründe çözülmesi gereken bir problem. Diğer kimseler nasıl çözdü acaba?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

epolat

Çözüm varda, lazer sensörler kullanılıyor oldukça pahalı.

Analyzer

Fiyatı ne civarda acaba?

Analyzer

epolat

Şimdi ne olmuştur bilmiyorum ve seni yanlış yönlendirmek istemem ama
benim ilgilendiğim sistem yanlış hatırlamıyorsam 15000$ dı ama bu ölçü aleti değil bir sistem için verilen fiyattı.

kesmez

geçen senede yazmıştım şimdide bir link vereyim...

http://www.netes.com.tr/ProductCategory.asp?parent=80

biz bu aletlerden kullanıyoruz manyetik malzemenin yani demirin üzerindeki manyetik olmayan malzemeyi yani çinko kaplama kalınlığını ölçmek için...

ölçmeside çok kolay probu sadece malzemenin üstüne getirip biriki saniye tutuyorsunuz...

sizde bir tane seçip alabilirsiniz..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

epolat

Bahsettiğin ölçü aletlerini biliyorum zaten bunlar piyasada mevcut çok çeşitli markada var.Ben kaplama kalınlığı ölçmeyecektim.Kaplama kalınlığı ölçenler  bir işime yaramıyor.Kalınlık ölçenler ise (ölçü aletlerinden bahsediyorum)1mm den başlıyor.Verdiğin linkte en altaki ölçü aleti.

kesmez

ölçeceğin pilastik malzemenin altına demir malzemeyi yerleştirsen ve plastik tarafından tek hamlede ölçüm yapsan olmuyormu...

epolat

Diyelimki dediğini yaptım bu durumda 1mm nin altını ölçebilecekmiyim bahsettiğin ölçü aletleriyle?

kesmez

hemde mikron mikron...

Analyzer

Alıntı yapılan: "kesmez"hemde mikron mikron...
Evet plastikte mikron mertebesi önemli zaten.. Nasıl yapıldığına detaylı olarak değinebilir misiniz?

Analyzer

kesmez

daha öncede belirttiğim gibi biz bu aleti demir üzerindeki çinko kaplamayı ölçmek için kullanıyoruz.. bu ölçülen malzeme ister kağıt olur ister odun ister plastik farketmez yeterki demir benzeri olmasın..Kısacası dokunduğu nokta ile demir arasındaki malzeme arasındaki mesafeyi ölçüyor bu cihaz , yani satıcı öyle demişti.. ben sadece çinko ölçtüm başka birşey ölçmek aklıma gelmemişti... fakat çinko olmayan malzemeleride ölçeceğine eminim..
eğer ölçeceğiniz kalınlık kaplama şeklinde değilse arka tarafa demir bir kütle yerleştirir ölçmeyi yaparsınız..
Kısacası gidip denersiniz işinizi görürse alırsınız..

Analyzer

Dostum iyi diyorsun da, bu cihazı detaylı tanıtırsan sevineceğiz. Örneğin link versen, bulabileceğimiz yeri yazsan, ne bileyim marka model versen de nasıl bir şey olduğunu görsek.. Ayrıca dokunmadan ölçen modeller olduğunu duydum.. Acaba bu konuda bilgin var mı? Lütfen teknik adını, bulabileceğimiz yerleri yazarsan, çok işimize yarayacak..

Teşekkürler,

Analyzer