Kalınlık ölçme

Başlatan epolat, 04 Şubat 2005, 09:52:04

epolat

Merhaba Arkadaşlar
0-1mm arası kalınlık ölçen dijital bir ölçü aleti biliyormusunuz?Ultrasonik kalınlık ölçer diye isimlendiriliyor.Ben 1-200mm arası ölçen bir alet buldum ama önemli olan 1mm in altındaki değerler.Bunu nasıl ölçebilirim?
teşekkürler

sezgin05

Digital kumpas veya digital mikrometre olmazmı?

epolat

onlar kullanılıyor ancak pratik olmadığı söyleniyor.(0.xyz) böyle bir hassaslık
gerektiren bir ölçüm yapılması gerekiyor.ölçülecek hammadde PVC sürekli
hareket halinde.Probu sabitlediğinizi düşünün ölçü aletinin ekranından sürekli ölçüm yapılabilir onun için böyle bir ölçü aleti gerekiyor.

sezgin05

1 mm'nin altını ultrasonik ile ölçmen pek mantıklı olmayacak bence.Bunun yerine Laser prensipli bir sensör aramanı tavsiye ederim.Çünkü ışığın yada sesin yansıması ile çalışacağı için ,yansıma mesafesi ses için oldukça düşük gibi gelde bana.

aster

eksen mi ölçeceksin ? eğer öyleyse cetvel kullanman daha doğru olur .001/mm ölçen türleri mevcut hatta liner pot da kullanabilirsin yerlisi bile var

epolat

peki bu amaca hizmet edecek bir ölçü aleti yok mudur acaba?incelediklerim ultrasonik diye geçiyor ve ayar sahaları mm mertebesinde
ama ölçüm yaptıkları maddelere dikkat etmedim.geneldede 0 ile 600mm
arası değerlerde çalışıyorlar

aster

pardon yürüyen bir malzeme ölçecekmişsin o zaman laser türü bir şey kullanman gerek
http://europe.keyence.com/products/measuring/instruments.html
bunları bir incele işini görecekse www.entek.com.tr türkiye dağıtıcısı idi
http://www.entekotomasyon.com.tr/
öyleymiş  :D

epolat

Eksen değil Aster, PVC hammadde kalınlığı ölçülecek.benim bulduğum 1-200mm arası ölçüyor 1mm nin altındaki değerleride ölçmesi gerekiyor.

epolat

Karşılıklı yerleştirilen iki sensör gibimi olacak bu sistem malzeme aradan geçecek değilmi.

aster

hocam ne diyim her türlüsü var adamlarda sürekli yeni malzeme tanıtımı yapıyorlar mail ile geçen silmiştim hepsini şimdi linkler hatırımda değil ama entekten bilal Türk le irtibat kurarsan o sana yardımcı olacaktır
bilal@entek.com.tr hatta sana uygulaman için mühendislik hizmeti bile verecektir (selam söylersin gelirse)  ;)
kolay gelsin

bsivgin

Valla ben lastik sektöründe çalışırken kord bezi üzerine kaplanan lastiğin kalınlığını beta ışını yayan bir sensör ile radyoaktif olarak ölçüyorlardı (sistem hareketliydi). Şimdi belki teknoloji değişmiştir.

Saygılarımla
Bülent ŞIVGIN
www.diyot.com

kesmez

bu tür ölçü aletleri gördüm ve kullandım.. bu cihazlar ik temel prensibe göre çalışıyorlar...
-- manyetik malzemenin üstündeki manyetik olmayan malzemenin kalınlığını ölçme... (boya çinko vs...)
-- manyetik olmayan malzemenin üstündeki manyetik malzemenin kalınlığını ölçme... demir sac gibi...
galvaniz fabrikalarını dolaş görebilirsin...
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

epolat

Merhaba
Dediğin gibi kaplama kalınlığı ölçenler var bunlar genelde 0-x mesafe arasını ölçüyorlar.(micron mertebesinde) birde kalınlık ölçenler var.
Bunlarda 1mm den ölçüme başlıyor benim istediğim 0 dan başlaması ve ölçtüğü değeri göstermesi (dijital olarak ekrandan).Böyle bir cihaz kullandıysan bana markasını ve kodunu verirmisin.
Teşekkürler

kesmez

benim anlattığım cihaz 0 mikrondan başlıyor ve birkaç milimetreye kadar mikron mikron ölçüyor...
markasını bilemeyeceğim.. dediğim gibi ts822 ve ts914 ölçümleri için galvanizciler kullanıyor...
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

aster

epolat, ne yaptın çözüm bulabildinmi ?  :roll: