RS-232 aparatı

Başlatan guest, 06 Aralık 2013, 22:00:59

guest

s.a arkadaşlar seri port ile çalışan bir prjem var bunu bilgisayara nasıl bağlarım diye düşünürken bizim bilgisayar öğretmeni enişte bu gün bana bir aparat verdi bilgisayarın anakartına takılıyor acaba bunu anakartta hangi pine takacaz birde anakart yerine bunu usb ye çevirip kullanazmıyız ?  ( usb değil daha farklı )  çünkü buna bağlayacağımız  rs -232 kablonun bir ucunu kesip karta öyle bağlıyacaz sıkıntı olurmu ? 

http://u1312.hizliresim.com/1j/6/v7ru0.jpg

polleme

PC anakartında UART veya RS232 denilen header uçlar varsa onlara bağlamanız gerekir. Ama bu kart bir PCI kart ise slotlardan birine takmalısınız.

guest

işte slota  takılan bir kart değil öyle olsa zaten hemen yaparım ucunda  7 YADA 8 Pinin bağlanacağı dişi bir soket var ben diyorum ki onun ucuna çevirici tarzı bişey takıp usb ye çeviremeziyiz zira bu şekild ekullanmak bana sıkıntı yaratabilir ? 

kudretuzuner

Amatör

guest

bu aparatın anakarta takılacak ucu ıcsp ıcsp ye çevirecek bir parat var mı acaba ???

polleme

Alıntı yapılan: guest - 06 Aralık 2013, 22:50:50
işte slota  takılan bir kart değil öyle olsa zaten hemen yaparım ucunda  7 YADA 8 Pinin bağlanacağı dişi bir soket var ben diyorum ki onun ucuna çevirici tarzı bişey takıp usb ye çeviremeziyiz zira bu şekild ekullanmak bana sıkıntı yaratabilir ? 

Onu takabilmeniz için anakartın size RS232 portu soket olarak veriyor olması lazım. Anakart kitapçığından görebilirsiniz.

mesaj birleştirme:: 06 Aralık 2013, 23:42:01

Ayrıca kudretuzuner'in belirttiği gibi USB-RS232 çevirici çok daha kolay ve sorunsuz olur.

guest

ya çok sıkıntılı bir durum nasıl yapacam bilemedim ...  :'(    :'(   

MrDarK

Alıntı yapılan: guest - 06 Aralık 2013, 22:00:59
s.a arkadaşlar seri port ile çalışan bir prjem var bunu bilgisayara nasıl bağlarım diye düşünürken bizim bilgisayar öğretmeni enişte bu gün bana bir aparat verdi bilgisayarın anakartına takılıyor acaba bunu anakartta hangi pine takacaz birde anakart yerine bunu usb ye çevirip kullanazmıyız ?  ( usb değil daha farklı )  çünkü buna bağlayacağımız  rs -232 kablonun bir ucunu kesip karta öyle bağlıyacaz sıkıntı olurmu ? 

http://u1312.hizliresim.com/1j/6/v7ru0.jpg

Hocam selam ; amacın rs232 uartı bilgisasyara baglamak ise seri port dönüştürücülerini kullanabilirsin.

Driverını yukledikten sonra bilgisayarda sanal port oluşturur bu sanal portu da herhangi bir dil ile yönetip pc bağlantısı kurabilirsin. O senin resimdeki şey işine pek yaramaz gibi çünkü sabit rs232 portu lazım ve ayrıca birleştirme çaprazlama derken kafan karışır gibi geliyor bana eğer bu işte yeniysen
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

guest

Alıntı yapılan: MrDarK - 07 Aralık 2013, 10:09:36
Hocam selam ; amacın rs232 uartı bilgisasyara baglamak ise seri port dönüştürücülerini kullanabilirsin.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Driverını yukledikten sonra bilgisayarda sanal port oluşturur bu sanal portu da herhangi bir dil ile yönetip pc bağlantısı kurabilirsin. O senin resimdeki şey işine pek yaramaz gibi çünkü sabit rs232 portu lazım ve ayrıca birleştirme çaprazlama derken kafan karışır gibi geliyor bana eğer bu işte yeniysen

dorğu diyonda usta  bu meretlerde çok pahalı ... :(   

MrDarK

guest

Alıntı yapılan: MrDarK - 07 Aralık 2013, 15:12:13
Pahalı derken ;

http://www.direnc.net/USB-TO-RS232-CONERTER-DAC13,PR-6554.html

;)   bu neden  böyle ucuz ben 1 haftadır internette araştırıyorum  hep 50 60 70 tl fiyatları çok pahalı meret ama bu güzelmiş bunun rs 232 tarafı nasıl kullanılıyor acaba ??

guest

Alıntı yapılan: Maxim - 07 Aralık 2013, 18:37:14
http://www.vatanbilgisayar.com/productdetails.aspx?I_ID=38061&gclid=COnc4tXFnrsCFQhZ3godfVEASA

24 tl

s link çok kaliteli bir ürün değil o yüzden bilmiyorum bu direnç.net de gösterdiğiniz ilgimi çekti kullaılma nasıl acaba rs -232 kablosunu nasıl takacaz buna bilginiz var mı ??? 

MrDarK

Yerinde olsam vatan computerdaki ürünü alırdım o daha kullanışlı bence