Kombi termostat rf alıcı veri hakkında

Başlatan fractal, 09 Aralık 2013, 09:41:19

fractal

Arkadaşlar kombi termostatı almayı düşünüyorum. en az%30 tasaruf oluyormuş.ama programlanabili kablosuz kombi termostatları cok pahalı.300 tl den fazla.şöyle bir şey olabilirmi ;programlana bilir kablolu oda termostat daha ucuz 100 tl civarında buu alıp piyasada ucuz rf-alıcı veri alıp buna aküple edilerek kullanılabilirmi.kabloyu kesip rf vericiye gireceğiz rf alıcıyıda kombiye bağlayacağız.
birde bunlar evdeki wireless den etkilenirmi yada araya başka frekanslar girermi.birkaç kişiden duydum bu kablosuz olanlar bazen kafasına göre çalışıyormuş..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

mg1980

Kombi ve termostat konusuyla evde epeyce uğraştım.Uzak odaya kablo ile götürdüm.Ama tasarruftan ziyade sarfiyat arttı.Bir kaç yıldır kullandığım şöyle bir çözüm buldum hem daha çok ısınılabiliyor hem de sarfiyat daha az.Bir zamanlayıcı var.Değişik konumları var.Örneğin KISA konumunda 15 dakika aralıksız yanıyor.Bu arada kombi en yüksek ısısına ayarlanmış olmalı ki durup tekrar çalışmasın.Sonra 50 dakika duruyor.Zamanlayıcının role kontakları
termostat bağladığınız uçlara bağlı olacak.Bu zamanlayıcının SÜREKLİ, 70 dk, 120 dk gibi konumları da var.Hava durumuna göre seçim yapıyorsunuz.

polleme

Alıntı yapılan: mg1980 - 09 Aralık 2013, 10:36:29
Kombi ve termostat konusuyla evde epeyce uğraştım.Uzak odaya kablo ile götürdüm.Ama tasarruftan ziyade sarfiyat arttı.Bir kaç yıldır kullandığım şöyle bir çözüm buldum hem daha çok ısınılabiliyor hem de sarfiyat daha az.Bir zamanlayıcı var.Değişik konumları var.Örneğin KISA konumunda 15 dakika aralıksız yanıyor.Bu arada kombi en yüksek ısısına ayarlanmış olmalı ki durup tekrar çalışmasın.Sonra 50 dakika duruyor.Zamanlayıcının role kontakları
termostat bağladığınız uçlara bağlı olacak.Bu zamanlayıcının SÜREKLİ, 70 dk, 120 dk gibi konumları da var.Hava durumuna göre seçim yapıyorsunuz.

Ancak kombi ile ilgili talimatlarda hep düşük ısıda sürekli yanmasının, kısa sürelerle tam gaz yanıp durdurulmasından daha ekonomik olduğu belirtiliyor. Söylediğiniz bir ölçüde bunun aksi oluyor, yanlış mı algıladım?

mg1980

Hocam,
Kombinin saatteki m3 gaz sarfiyatını sayaçtan ölçerek, zamanlayıcıdaki süreyle mukayesesi sonucu kesin rakamsal sonuç bulunmuştur.Kesinlikle daha yüksek ısı ve az yakıt söz konusudur.Yaklaşık dört yıldır ANKARA soğuklarında kullanılmaktadır. İsim zikretmek yanlış olmazsa ALARKO servis yetkilisi
bir onarım için geldiğinde buna şahit olmuş kendi evinde denemesini yapmıştır. Önceki evde DEMİRDÖKÜM kombi ile de kullanılmıştır. Buradaki espri 15 dakika süreyle 85-88 dereceye varan ısıda evin ısıtılmasıdır. Kombilerin orijinal sistemlerinde genellikle 50-55 derecelerde kullanıyoruz. Tam ısınma olmadan kapanıyor tekrar açılıyor sürekli çalışıyor. Bu iki hali mukayese ettiğimizde - fiili kullanımla görülmüştür- kesinlikle daha avantajlıdır. Bunu siz de
basit bir çalışmayla ispatlayabilirsiniz.24 saat KISA-ki bu durum epeyce rahatsız edici bir sıcaklık durumudur ki ANKARA soğuklarında bile nadir kullanılır- durumunda çalıştırılsa 6 saat aralıksız gaz sarf edilmektedir.6x2,5m3=15 m3.Kombinin kendi sistemiyle buna yakın bir ısıyı 20 m3 ile zor alırsınız.Bizim günlük sarfiyatımız banyo-mutfak dahil 10 m3'ü geçmez.Saygılar.

emrahmrcn

Kombinin alev boyunu modüle eden yani alev boyu ile oynayabilen modülasyonlu termostatlar mevcut. Özellikle bu işlerde uzman markaları (honeywell gibi) tercih etmenizi önermekteyim.
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

fractal

peki benim sorduğum şey yapılabilirmi?çalışırmı?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

bocek

arkadaş kombiye pwm yapmış. hava durumuna göre 'duty cycle'ı ayarlıyor. ilginç:)
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

mustafa_cmbz

Arkadas oda termosunda birsey yok onu kendinde yaparsin.

skinti senin yapacaginin kombiye direk dur kalk yaptirmasi.arkadasinda dedigi gibi oda termosundan aldigi bilgiye gore gazi kisip acarsa bana kalirsa daha mantikli.

Zamanlayici meselesine gelince.kirada otururken ferroli kombi kullaniyordum.bi kez 80 dereceye getirdim zaten bizim kombi 5dk da bir durk kalk yapiyor 2 odayi yakarken 250tl den asagi fatura gelmiyordu.

oda termosu yaptim direk kontak girisi vardi buradan  kontrol ettim buda pek bir ise yaramiyor cunki kombinin uzerinden set edilen degeri degistiremiyorsun.senin oda termosun calis komutunu versede kombi 60dereceye kadar isitip devreden cikiyor.

bundan dolayi kombiyle haberlesebilirseniz cok daha kralini yaparsiniz..

selimkoc

Demirdöküm Nitromix kombide 2 yıldır kendi yaptığım oda termostatını kullanıyorum. Gayet kullanışlı ve verimli. min ısı ile max ısı arasında en fazla 1 derece oynuyor. İstediğin dereceye ondalıklı olarak ayarlıyorum. Diyelim ki akşam yatarken 21.8 e ayarlıyorum. Sıcaklık 21.8 düşünce röle çekiyor kombi 65C yanmaya başlıyor. Yaklaşık 22.1 C de kesiyor. Atalet momentiyle 22.7 C ye kadar çıkıyor.

Çok memnunum. Devamlı devreye girmediği için elektrik sarfiyatı da azalıyor.

Modülasyonluları denemedim.

emrahmrcn

Standart yaklaşım ile en basit oda termostatı takmak bile %5 den fazla verim artışı sağlar. Eğer kontrol verimini yukarı çekmek isterseniz daha profesyonel ürünlere bakmalısınız. OpenTherm gibi çeşitli fizikselarayüz ve protokoller mevcut bunları bir inceleyin. Kablosuz olarak modüle edebilen termostatlarda mevcut. (Pahalılar)
Örneğin benim kullandığım ürün,  http://www.kablosuzodatermostati.com/?newUrun=1&Id=524172&CatId=bs243012&Fstate=&/Honeywell-Mod%C3%BClasyonlu-Dijital-Oda-Termostat%C4%B1-(T87M1029)

Ortam ısısını aynen dediği gibi 0.5 hassasiyet ile çok stabil bir şekilde tutabiliyor. Yoğuşmalı kombi kullanıyorsanız kazan sıcaklığınında 65C geçmemesine dikkat ediniz(0.5C insanın algılayabildiği en küçük farkmış)
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

Asil71

Arkadaşlar oda termostadı olarak yıllardır kombi işinde ugraştıgım için size tavsiyem öncelikle kombiniz bakımlı ve temiz en yüksek verimde çalışır ikincisi standart dairelere dijital yani mekanik olmayan oda termostadı dubleks  yani çok latlı daireler için oda termostadı degilde termostatik vana  gereklidir birde hansi olursa olsun evinizdeki tüm peteklerin balans ayarları yapılmış olmalıdır bunlardan sonra tasarrufu görün

elektronart

Sorunuzun cevabı yapılabilir. Buna uygun alıcı verici bulmak ne kadar kolay olur, bulduğunuz alıcı vericinin fiyatı ne olur, alıcı kısmında elektrik bağlantısınız nasıl yaparsınız, bunları bir değerlendirmek gerekir. Tak çalıştır şeklinde bir alıcı verici bulabileceğinizi sanmıyorum. Vericiyi termostata monte ettiğinizde duvarınızda nasıl görünür, başka bir yere monte edecekseniz yine duvarda sarkan bir kablo istediğiniz gibi birşey olur mu vs vs. Çok parametre var. 2 yıl kadar önce sizinle aynı şekilde yola çıkmış ve piyasayı bir hayli kurcalamıştım. Sonunda siemens'in haftalık programlı kablolu modelini aldım. Duvar rengine uygun göze batmacayak bir kablo ile de kombiye ulaştırdım. Benimki termostata yakın pencereden çıkıp dışardan geçtiği için çok sıkıntı da olmadı. Sırf kuru kontak olduğu için çok kalın kablo kullanmaya da gerek yok zaten. İçinden çıkan pillerle de 2 yıldır çalışıyor hala bitmedi. Haftalık programlı olması çok iyi gece kapanıyor, sabah kalktığımızda sıcacık, o yönden bir tasarrufu olduğu kesin. Gerisini bilmiyorum.
Açık Elektronik

ahmetbudak

Alıntı yapılan: Asil71 - 07 Ekim 2014, 21:17:59
Arkadaşlar oda termostadı olarak yıllardır kombi işinde ugraştıgım için size tavsiyem öncelikle kombiniz bakımlı ve temiz en yüksek verimde çalışır ikincisi standart dairelere dijital yani mekanik olmayan oda termostadı dubleks  yani çok latlı daireler için oda termostadı değilde termostatik vana  gereklidir birde hansi olursa olsun evinizdeki tüm peteklerin balans ayarları yapılmış olmalıdır bunlardan sonra tasarrufu görün
hocam peteklerin balans ayarı derken neyi kastettiniz yardımcı olurmusunuz?

Asil71

Petek balans ayarı kombiden peteklere peteklerden de tekrar kombiye giden suyun en kısa mesafeden dönerek verimsiz bir ısınma yapmaması için yapılan peteklerdeki vanaları lademeli bir şekilde ayarlanmasıdır
Örnek olarak 4 peteginiz var kombiden uzaklıgına dogru ilk peteginizin alttaki vanasını kapatıp % 25  açın 2 cisini % 50 üçüncüsünü % 75 dördüncü petegi % 100 açılması ayarıdır