RTC ve bit değişkeni

Başlatan Silas, 11 Aralık 2013, 14:31:22

Silas

merhabalar. benim iki konu hakkında bilgiye ihtiyacım var yardım ederseniz sevinirim.

1) S7 PLC'de gerçek zamanlı sistemle ilgili.
bununla ilgili bir şeyler okudum ama nasıl yapıldığını yazmıyordu. teorik olarak bu sistemlerin ne olduğunu açıklamışlar. bunu programda nasıl kullanabilirim? (LADDER'da.) hardware'de CPU içinde time of day interrupts diye bir şey görmüştüm. orayı biraz karıştırıp save and compile ettim. PLC'ye download ettiğimde ise online arayüze erişilemiyor diye bir hata verdi. bunu nasıl yapabilirim acaba?

2)bit değişkeni tanımlamayla ilgili.
geçenlerde de yazmıştım bunu(vizelerden önce) asansör projesiyle ilgiliydi. bu bit tanımlama denilen şey nedir? nasıl yapabilirim bunu?

herkese çok teşekkür ederim, saygılarımla.

Silas

efendim ben öğrenciyim ve bu yıl aldığım tasarım projesi PLC'lerle alakalı ve ben de bunları öğrenebilmek için yazılım yapmaya çalışıyorum. araştırıyorum, okuyorum, yazıyorum. takıldığım yerleri önce araştırıp sonra da burada sizlere soruyorum. ve yardımlarınızı bekliyorum. merak ettiklerimle ilgili biraz daha detay vereyim.

1) ev otomasyonuyla ilgili bir misal bu. ve burda yapmam gerekenlerden biri programın her sabah saat 9'da çimleri sulaması. bunun için timer kullanamam. biraz araştırdım gerçek zamanlı sistem kullanmam gerekiyor. fakat nasıl kullanacağım bilmiyorum. LADDER'da bunun bir çözümü var mı diye size sormak istedim. yardım ederseniz çok sevineceğim.

2) bir diğer husus ise; asansör projesiyle ilgili. bunu daha önce sormuştum ve bit değişkeni tanımlarsam daha kolay yapabileceğimi söylendi. bu bir değişkenini kontak olarak düşünebilirmişim. bu kontak açık kontak olsa gerek. fakat bunu nasıl kullanacağım? bu da gene LADDER'da.

kullandığım program Simatic Manager. yardımlarınızı bekliyorum.

teşekkür ederim, saygılarımla.

Salih

Sorduğun sorular da yeterli bilgi vermiyorsun.
1. Soru için PLC'nin hangi modeli ve CPU su ne?
2. Soru için. Programa bir yerinden başlaman gerekir. Takıldığın yerler de yardımcı olmaya çalışırız.

Silas

1. sorum için; PLC s7 300, CPU312
2. sorum için; programı epey yaazdım. takıldığım yer sizin daha önce önerdiğiniz bit değişkeni tanımlaması. bunu nasıl kullanacağımı anlayamadım. bu program için acaba yapısal programlama yapılabilir mi? bunu denedim Function dosyası oluşturdum oraya programı yazdım. daha sonra bunu OB1'de işlettim. fakat simülasyon yapamıyorum. function bloğunun sol tarafı yeşil oluyor fakat sağ tarafında siyah kesikli çizgiler oluyor.

bunlara ek olarak, PLC ile SCADA'yı nasıl haberleştirebiliriz? sadece mantığını ve kullanmam gereken hardwarelerin ve yazılım dillerinin isimlerini öğrenmek istiyorum. bununla ilgili döküman önerebilirseniz çok daha iyi olur benim için.

çok teşekkür ederim, saygılarımla.

Salih

CPU312 nin hardware RTC si yok. Bundan dolayı her enerji verilince rtc ayarlanması gerekir. Dolayısı ile kullanışlı olmaz.
İmkan varsa hw rtc olanı kullanmak daha iyi olur.

Bit değişkeni nasıl kullanamıyorsun anlayamadım.
Fonksiyon bloklarına geçmeden, normal programlamada ilerlemen gerekir.

Eğer siemens plc kullanacaksan scada olarak WINCC programını kullanabilirsin.