Çift Uartlı pic, atmel v.s.

Başlatan Erhan YILMAZ, 15 Aralık 2013, 22:14:13

Ramiz

Sana DMA lazım.

mesaj birleştirme:: 15 Aralık 2013, 23:27:55

Yada en temizi fpga le yap :) istediğin gibi datayı aldığın anda diğer tarafa baska birşeyde basarsın, sıkılırsan, daha egzotik birşeyler yaparsın falan :)
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

OG

Alıntı YapFull duplex olmasında veri kaybı da olmasın istiyorum. Bi yerden okuduğumu bi yere basıcam. Deneyen varmı böyle?
Okuma işini zaten beklemek zorunda olduğuna göre, USART ile RX yaparsın, data alındığı gibi kesme ile gorur ve datayı SOFT olarak basarsın.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

engerex

Mikroe tüm uygulamalarında sort uart var ve PIC için şöyle bir açıklama var.

Important : The Software UART library implements time-based activities, so interrupts need to be disabled when using it.

Erhan YILMAZ

Cevaplar için sağolun. Konuyu değerlendirdim de ben bunu 16f88+ccs ile yaparım gibi geliyor. Msp430 soft uart(kendi full duplex örneği) denedim patates çıktı string alırken 2 karakter alıyor gerisini kaçıyor aklınızda bulunsun. 16f88 soft uartı rx pinini rb0'a bağlasam. Kesme gelince kbhit(yanlış yazmış olabilirim) fonku ile veriyi yakalarım heralde? Sonra aldığım stringi hw uart ile direk basarım gider. Dma ile uğraşılcak bir devre değil basit olsun dedim iş çığırından çıktı. :)

skara1214

hocam 38400 de sıkıntı yokta 115200 de sıkıntılar çıkıyor haberin olsun(interruptlı yaparsanız)
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: skara1214 - 16 Aralık 2013, 00:01:32
hocam 38400 de sıkıntı yokta 115200 de sıkıntılar çıkıyor haberin olsun(interruptlı yaparsanız)

Delta plcler kaç baud ile haberleşiyor ki?

mesaj birleştirme:: 16 Aralık 2013, 00:06:53

Ben 9600 diye hesap ettim tam öğrenirim onu ona göre devam ederim.

OG

Alıntı Yapsoft uartı rx pinini rb0'a bağlasam
Hocam RX i hard ile yapmanız daha uygun sanıyorum. Data vardı yoktu alındı alınmadı ile uğraşmaz işinize bakarsınız. USART ın data aldığında urettiği kesmesi var zaten.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: OG - 16 Aralık 2013, 00:08:53
Hocam RX i hard ile yapmanız daha uygun sanıyorum. Data vardı yoktu alındı alınmadı ile uğraşmaz işinize bakarsınız. USART ın data aldığında urettiği kesmesi var zaten.

Hocam 2. uart için diyorum. 1. zaten hard uart olcak tüm işlemler donanımsal. 2. (soft) uarta gelen paketleri yakalamak için diyorum. Zaten tek byte gönderilmez muhtemelen paket halince iletişim yapılacak.

engerex

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 15 Aralık 2013, 23:57:51
Cevaplar için sağolun. Konuyu değerlendirdim de ben bunu 16f88+ccs ile yaparım gibi geliyor. Msp430 soft uart(kendi full duplex örneği) denedim patates çıktı string alırken 2 karakter alıyor gerisini kaçıyor aklınızda bulunsun. 16f88 soft uartı rx pinini rb0'a bağlasam. Kesme gelince kbhit(yanlış yazmış olabilirim) fonku ile veriyi yakalarım heralde? Sonra aldığım stringi hw uart ile direk basarım gider. Dma ile uğraşılcak bir devre değil basit olsun dedim iş çığırından çıktı. :)
Bunun nedeni işlemci frekansı ile seçilen bağlantı hızının uyumsuzluğundan olacağını düşünüyorum. İşlemci ne olursa olsun ne fark eder?

skara1214

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 16 Aralık 2013, 00:03:40
Delta plcler kaç baud ile haberleşiyor ki?

mesaj birleştirme:: 16 Aralık 2013, 00:06:53

Ben 9600 diye hesap ettim tam öğrenirim onu ona göre devam ederim.
9600 ü sorunsuz kullanırsınız.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Burak B

Merhaba ucuz olarak LPC8xx serisi de işinizi görebilir.
LPC812M101 ve LPC810M021
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

MrDarK

Erhan örnek şablon kodu göndereceğim akşama ;

Bilgilerinize.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Erhan YILMAZ

115200 olacakmış donanımsal uart kullanacağım heralde. LPC8xlerin dip kılıflısını bulabilirsem işimi görür aslında. Olmazsa 18f25k22'ye yoğunlaşıcam.

sadogan

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 16 Aralık 2013, 13:32:47
115200 olacakmış donanımsal uart kullanacağım heralde. LPC8xlerin dip kılıflısını bulabilirsem işimi görür aslında. Olmazsa 18f25k22'ye yoğunlaşıcam.
18F45K22 2 Uart kullandım farklı hızlarda hiç sıkıntı çıkarmadı 18f25k22 de bunun 28 pinli olanı kullan hiç başın ağrımasın.

oyaz

18f46K22 de çift donanımsal uart hiçbir sorun olmadan çalışıyor,bilginize.

http://expkits.com/?s=urun_detay&urun=pic18f46k22-i/p.htm
Become a learning machine...