Induction Heating (İndiksiyon Isıtma)

Başlatan tnen, 07 Şubat 2005, 22:39:35

tnen

Induction Heating (İnduksiyon ısıtma) ile ilgili bilgiye ihtiyacım var arkadaslar herkesin yardımını bbekliyorum.

z

Degisken manyetik alana maruz alan metalde voltaj enduklenir. Bu voltaj metalin kendi uzerinden kisa devre oluyorsa kisa devre akimlari akar ve I^R kayiplarina neden olur. Buda metali isitir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hamit

selam arkadaslar bu ındiksiyon konusunda daha ayrıntılı kaynak varmı acaba

yuksek gucte bu ısın IGBT moduller ıle de yapıldıgını duydum ama yeterlı kaynak bulamıyorum bu konuda bılsısı olan arkadaslar varsa sevınırım ıyı calısmalar

z

Olayin teorisini anladiginizda guc elektronigi bilginizle bir seyler yaparsiniz.

Cok guclu sistemlerde tristorler daha da yuksek guclulerde klasik jenaratorler kullaniliyordu. Gunumuzde IGBT lere yonelinmesi dogal.

Internette bayagi bir sey var ama sema bulabileceginizi sanmiyorum.

http://www.ameritherm.com/aboutinduction.html

tnen

Salim bey ben sizin dusundugunuz tarzda dusunuyor olsaydım sadece forumda yayınlanan bilgi paylasımlarını izlerdim.Bilgime ve bu bilgimin dogruluguna inandığım konularda elbetteki bende bilgilerimi paylasırım. Birde ben bu bahsettiğiniz cihazın fiyatı konusunda bilgi sahibi bile değildim.Demek ki siz bu dusunceler icindesiniz ki bu konu ile ilgili boyle bir yorum yapıyorsunuz.
Calışmalarınızda basarılar.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"
Bu başlığı açan ve soru soran arkadaşım niçin aster kadar bir link bile koymuyor.

Belki de bilmiyordur linkleri falan. Arastirmamistir. Zamani yoktur vs...

Sorduğu sorudaki cihazın 64 bin dolara satılmakta olması nedeni ile aman ha başkalarıda yapar diye bir endişe mi var.???

Muhakkak boyle bir endisesi vardir.

3 ay sonra ben buraya yaptığım cihazın çalışan fotoğraflarınıda koyarım,
ama sokakta , sağda solda kaçmaya çalıştığımız tarzdaki insanlar gibi buradada ortaya hiç bir şey koymadan hep birşeyler almaya çalışan insanlardan da kaçmaya başlıyacağız yakında...

Tahmin ettiginiz gibi bu pazarda veren aliyor. Yoksa hep almak mumkun değil. Siz karsinizdaki insana karsi ne kadar samimi davranirsaniz o da size o kadar samimi davranacaktir. Kacmaya gerek yok :)

salim ALTIN

Merhaba.
Birşeyleri başarmaya çalışmak ve bu amaç için mücadele ederken belki zorlukları belki kazanımları belki hayatı başka insanlar ile paylaşmak... Yada yanlız başına gerçekleştirmek.Verilmesi gereken bir karar.
Bir yıl öncesinde kullanmak istemediğim fakat çöpe gitmesine de gönlümün elvermediği kesintisiz güç kaynağı parçaları,malzemeleri vs. yi isteyene ücretsiz ama elde ettiği bilgileri de bu bordda paylaşmak kaydıyla verebileceğimi iletmiştim. Geçen zaman içinde yine bu bord ile tanıdığım iki arkadaş ziyaretime geldiğinde benim UPS yapmaya çalıştığımı ama bilgim olmadığı için mutlaka birilerine ihtiyaç duyduğumu bu nedenle bu konuyu dile getirdiğimi düşündüklerini söylediler.
Anlatmak istediğimin bu olmadığını fakat anlaşılanın bu olduğunu üzülerek gördüm.
Sonra ki bu iki hafta önceydi, elimdeki tüm ups leri elemanıma parçalatıp hurdaya verdim. 2 gün sürdü parçalaması bile...
Ve bundan önce geçen yıl bilgi ve tecrübemi aktarabilmek insan yetiştirmek için 3 tane lise stajyeri aldım firmama. Şubat ayında 2 tanesini işten atmak zorunda kaldım. Çünki birşeyler anlatmaya çalışmak için ayırdığım vakit ve umursamazlıkları beni kahrediyordu.
Sonuçta; ben bunu istiyorum hadi bana yardım edin tarzında bir yaklaşım beni fazlasıyla rahatsız etmeye başladı. İnsanlar paylaşmalı hayatı bence.
Paylaşım de tüm taraflara birşeyler kazandırmalı...
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

Stajerlerinde iş yokmuş, ama bu sitede öğrenmeye can atan yüzlerce adam var.

Burada dilediğin kadar paylaşabilirsin. Mesela UPS bilginle başla.

salim ALTIN

Merhaba.
Bazı şeyleri bir kenara bırakıp tek konuya odaklanmaya ve çalışmalarımı , enerjimi ve vaktimi bu şekilde kullanmaya çalışıyorum artık.
Ups benim için bitmiş olan bir konu. Dönüp tekrar bakmak istemiyorum bile.
Paylaşmak söz konusu olduğunda katkıları ve  yaptığımız çağrıları biliyorsunuz. Sanırım önemli olan verilen kadar alınmak istenen.  
Sanırım sizin bir yazınız vardı - İhtiyaç duyulmadan söylenmiş soz gaftır.boşa söyleyip lafımı gaf yapmam. diye geçiyordu konu...
Eğer hevesli birileri çaba gösterir se katkı mutlaka olacaktır.
Sonuçta biz öğrenci değiliz ve pek çok şeyi yeni öğrenmiyoruz. Denediğimiz konularda bildiklerimizle yardım ederiz herzaman ettiğimiz gibi...
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

Her nekadar öğrenci olmadığını iddia etsende bu meslekte ölünceye kadar öğrenci olarak kalacağımız kesin.

Dilenciye verdiğimiz üç beş kuruşun karşılığını beklemez yada Allah versin der yoluna devam edersin.  

Bilgiyi paylaşmak ta öyle. Ben sana şu kadar yardım ettim sen şu kadar sorgulaması yapılmaz.

Bilgi olarak ortada gezinen şey, okyanusta dolaşan buzdağının görünen ucudur. Paylaşılan da bu kısımdır. O ucun altında yatanı göremeyenler çok büyük şeyler aldıklarını yada verdiklerini sanırlar. Bir Allahın kulu da ucun altındakini vermez.

Bilgiyi en kuvvetli rakibine kendi ellerinle vermiş bile olsan aslında fazla bir kaybın olmaz. Zira verdiğin bilgiden çok daha önemli şeyler sende kalmıştır. O nun adı da tecrübedir.

Bilgi sonuç ise, tecrübe de bir çok sonucun toplamıdır.

Bilgi vermek istersen verir, istemezsen vermezsin.

Bu arada UPS konusu senin için bitmiş olabilir ama UPS konusuna yeni başlayıp öğrenmek isteyen çok kişi var, en azından sorularına cevap verebilirsin.

hamit

ortalık yıne karışmıs valla bende yazdıgıma yanı bu konuda bılgı ıstedıgıme pısman oldum dıye bılırım..

oncelıkle bır seyı goz ardı etmıyelımm burası bılgı paylasımı ıcın kurulmus bır sıte sanıyorum aramızda bu ısı tıcarı olarakta yapanlar var amator ve yenı yetısen arkadaslar da var burda defalarca yuzlerce seferde olsa bılgı ıstıye bılırsın cevap bulursun bulamazsın bu ayrı konu ama gun geldıgınde sende bıseyler vermeye baslarsınn bu zamanla ve tecrubeyle olusan bır bırıkımdır..

hıc bırımız dort dortluk degılız nekadar profesyonel olsaktaa bızım meslegımız  omur boyunca takkıı ben bıttım emeklı oldum dıyene kadar orenmekle gecer bu ısı yapıyorsak baska altarnatıfımız yok zatenn

ben bu makınayı bıyerde gordumm dıkkatımı cektıı elbette bende bazı lınklerı dolastımm ama ılgılenmıs olan arkadaslar varmı dıye mereak ettım ve boar da yazdım sagolsun arkadaslar ellerınden geldıgı gıbı sagduyulu davranarak bır tyakım kaynaklar sunmuslar ama olay tıcarı kaygı olayına donusmus gordugum kadarıyla bu aletın 64 bın dolar olması burdakılerın apartopor bu makınayı yapmaya kalkması demek degıldırr keske elımde kaynak sema olsaydı yayınlaya bılseydımm ....

hıc cekınmeden bunu yaparımm kı yapıcak arkadas olsa bıle elımden geldıgı kadar yardımcı olmaya calısırımm bız bu ısı profesyonel olarak yapıyoruz yanı elektronık bızım meslegımız ama her arkadasın meslekı konusu farklı kımse durup dururken yaw ben kalkıyım indiksiyon makınası yapıyım demez ama nevarkı ılgı alanına dahıl oldugu ıcın adamın ıcını bıseyler kemırıyorr ve arastırıyorsun belkı bırgun karsıma cıkar dıyee heersey tıcaret degıldır ısın aslı bu 40 yasındayım ve halaaa ılgınc gordugum her yenı aletı soker dagıtırım ve ıncelrımm mekanık dahı olsa

ve halaa ılk okul dayımm lıseye nezaman varıcamm bılmıyorummm orencılıkk zorrr ıs bızım okul  zor bıter bu gıdısle...........