İki kablo ile hem güç hem sinyal iletimi

Başlatan yamak, 21 Aralık 2013, 21:32:15

yamak

Bugün eve termostat taktırdık.Kombi ile termostat arasında sadece iki kablo ile bağlantı sağlanıyo. Termostat gücü kombiden alıyo.Bu iş nasıl oluyo hem güç hem sinyal iletimi iki kablo üzerinden nasıl aktarılıyo?En az 3 kablo olması gerekmez miydi?

z

Gerek yok.

Mesela seri iletisimi dusun. 0 seviyesini +12v, 1 seviyesini -12v ile aktariyorsun.

Boyle yapmak yerine 0 seviyesini 10v, 1 seviyesini 12v yapsan nasil olur? Fistik Fistik.

Hat uzerindeki 10..12v ile devre beslenirken 10..12 arasindaki degisimi kolayca lojik 0-1 seviyesine cevirebilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kabil ATICI

uydu alıcıları- LNB bağlantıda besleme gerilimi için ayrıca hat mı çekiliyor?. Besleme için bobin, sinyal için kondansatör yalıtımı kullanılıyor.
ambar7

sadogan

Current loop  ve Lin bus konularına bakın.

yamak

Bunları bilmiyodum. Bilgiler için teşekkürler

mesaj birleştirme:: 21 Aralık 2013, 23:48:22

Alıntı yapılan: z - 21 Aralık 2013, 21:41:18
Gerek yok.

Mesela seri iletisimi dusun. 0 seviyesini +12v, 1 seviyesini -12v ile aktariyorsun.

Boyle yapmak yerine 0 seviyesini 10v, 1 seviyesini 12v yapsan nasil olur? Fistik Fistik.

Hat uzerindeki 10..12v ile devre beslenirken 10..12 arasindaki degisimi kolayca lojik 0-1 seviyesine cevirebilirsin.
Hocam böyle bişey şu anda kullanılıyo mu?Yoksa bu sizin fikriniz mi?

emrahmrcn

Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

bayelektronik

2 kablo ile 250 tane sıcak su sayacı hem besleniyor hem okunuyor.M-Bus protokolü kullanılıyor sistemde tek bir okuyucu ve 250 tane uydu ve 2 kablo

bocek

1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

izturk

Alıntı yapılan: z - 21 Aralık 2013, 21:41:18
Gerek yok.

Bu yöntem çok hoşuma gitti. bu kadar kolay olduğunu tahmin etmiyordum. :D
Alıntı yapılan: yamak - 21 Aralık 2013, 21:32:15
Bugün eve termostat taktırdık.Kombi ile termostat arasında sadece iki kablo ile bağlantı sağlanıyo. Termostat gücü kombiden alıyo.Bu iş nasıl oluyo hem güç hem sinyal iletimi iki kablo üzerinden nasıl aktarılıyo?En az 3 kablo olması gerekmez miydi?

Kombi termostatında elektronik bir sistem olduğunu sanmıyorum. basit bir aç kapa termostat vardır bence. kömürlü kaloriför termostatı öyleydi en azından.

cetinkaya

ayni sekilde 4-20mA sinyali icin HART-Protokolü kullaniliyor. Bunda da 0 ve 1 Analog Sinyale bindiriliyor.

z

@Izturk

O kadar cok yol varki. Ornek verdigim en basit olani.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pisayisi

Bu termostat düzeneklerinin iki kablolu olanlarında LCD ekranda güç tüketimi çok az olduğundan sıklıkla dışta pil kapağı olmadığı halde içerde iki adet alkalin pil görüveriyorsunuz. Bunun daha karmaşığı termostatta pil yok kombiden 12v ikili hatta veriliyor. Termostat yüksek bir içdirençle bu hattan beslenirken  ısıl değişimleri hatta değişken direnç gibi yani akım kaynağı gibi davranarak yansıtıyor. Bir tür ısı ayarlı akım kaynağı gibi düşünebilirsiniz. Daha karmaşığı ise modülasyon teknikleri ile haberleşenler , Bir yük gemisinde karşılaşmıştım birkaç kilometrelik ikili hatta bağlanan yüzlerce yangın sensörü adreslenebilir sistem gürültülü ortam fuzy logic fsk neler yokki...
Murat

Andromeda

Yüksek gerilim hatlarında , haberleşme hat üzerinden sağlanıyordu,"kuranportör" cihazı ile..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

OG

Alıntı yapılan: elek - 22 Aralık 2013, 15:41:31
Yüksek gerilim hatlarında , haberleşme hat üzerinden sağlanıyordu,"kuranportör" cihazı ile..
Artık değiştirdiler, en üstten giden tekli toprak hattının içinde fiberoptik kablo var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mucit23

Bu sistem kullanılarak evdeki 220V elektrik hattından beslenen bütün cihazlar birbiriyle haberleştirilebilir değilmi? Eğer öyleyse Her evde bu sistem uygulanabilir.