aluminyum presli rotor boslugu bulma

Başlatan agora_meyhanesi42, 25 Aralık 2013, 19:12:03

agora_meyhanesi42

Merhaba arkadaslar s.a. iyi aksamlar. Sincap kafesli asenkron motorlarda kullanilan aluminyum presle olusturulmus rotorlarin icinde bosluk kaldigi zaman uguldama oluyor. Rotor icersindeki bu bosluklari en ucuz sekilde tespit etme yontemleri nelerdir. Yani rotor oyuklari icine pres erimis aluminyumu basiyor fakat bazen ic kisimlarda hava boslugu olusuyor bu bosluklari nasil tespit eder ve duzeltiriz. Tesekkur ederim saygilarimla
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

Kabil ATICI

ambar7

z

Ultrason.

Boslugun yerini gozunle gorsen de gene balans alma isini titresim deneyiyle yapman gerekecek.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: z - 25 Aralık 2013, 20:21:32
Ultrason.

Boslugun yerini gozunle gorsen de gene balans alma isini titresim deneyiyle yapman gerekecek.
sagol ambar7 ve z. Z hocam balans alma isini bildigimiz balans makinasinda yapiyoruz fakat ugultuya bir cozum olmuyor. Titresim deneyi hakkinda biraz bilgi verirmisiniz. Normal balans alma isleminden farklimi tesekkurler

z

Titresim deneyi balans alma islemindekinin ayni.

Ugultu ile dokum icindeki bosluk arasindaki baglantiyi kuramadim.

agora_meyhanesi42

Baglantisi oldugundan degil onceden bakir cubuklu rotor kullaniyorduk sonra aluminyuma gectik ondan sonra farkli bir gurultu olusmaya basladi acaba rotordan mi diye dusunduk cunku rotor haric denenecek herseyi denemisttk. Cevaplariniz icib tesekkur ederim

mesaj birleştirme:: 25 Aralık 2013, 22:38:24

Bu bosluk dokumde ama rotor icindeki oyuklra dokulen aluminyum dokumde. Aluminyum bosluklara girince kisa devre cubugu haline donusuyor yani uzerlerine bir manyetik alan etki ediyor arada bosluk olunca devre kesiliyor ve manyetik bir sesmi olusuyor acaba diye dusundum acaba yanlismi dusundum

Kabil ATICI

emk etken olabilir. Sonuçta manyetik alan eksikliği kuvvet dengesini bozabilir.

tespitiniz doğru olabilir...
ambar7

z

Enjeksiyon dokum yaptiriyorsunuz degilmi? Rotorlarda normal dokum kullanilmiyor diye biliyorum.

camby

Ultrasonik ndt cihazlari var el tipi , catlagin yerini ve buyuklugunu bunlarla tespit edebilirsiniz , cin mali ucuz cihazlar var

agora_meyhanesi42

Evet enjeksiyon dokum dogrudur.

mesaj birleştirme:: 26 Aralık 2013, 07:29:39

Tesekkurler camby