ARM mimarili minimum devre şemaları

Başlatan Gökhan BEKEN, 05 Ocak 2014, 05:02:01

Gökhan BEKEN

Elimde STM32F0DISCOVERY ve STM32F4DISCOVERY geliştirme kiti var keil ile hazır bir kaç program atıp çalıştırdım, sonra bu programlarda değişiklik yaptım, debug yaptım felan filan baktım oluyor birşeyler ancak bu yaptıklarım benim işimi görmez ki.
Forumdaki konulara bakıyorum gördüğüm kadarıyla geliştirme kiti üzerinde yazılan uygulamaların kodları paylaşılıyor. İster istemez aklıma şu soru geliyor "ARM mimarili mcu'lar yazılımdan mı ibaret, bunun hiç donanımı yok mu?"
Ben bunun pcb dizaynı yapıp, lehimlemek ve çalıştırmak istiyorum, en basit haliyle bir devre çizip çalıştırsam devamı gelir diye düşünüyorum.
Microchip ürünlerinde iş kolay, çoğu zaman bağla vcc'yi vdd'yi MCLR'yi, ICSP pinlerini tamam, geriye kalanı giriş çıkıştan ibaret...

Çok derin araştırmadım, datasheette yazıyordur zaten ancak bilenlerin anlattığı gibi olmaz.
Sizce zor mu, bir stm mcu için devre yapmak?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

z

PIC islemci ile devre kurmaktan hiç bir farkı yok.
Çin'den satın aldığım STM32F103C8 işlemci kartının şeması.

http://www.cncdesigner.com/wordpress/wp-content/uploads/stm32f103c8sema.pdf

Verdiğim şemada konnektor sembolleri de entegre gibi gorunuyor.

Devrede sadece 2 cip var. Bunlar, MCU ve voltaj regulatoru.

Digerleri konnektor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

vbat pinini VCC ye bağlamak zorundamıyız?

Dokümanında şöyle bi cümle gördüm
VBAT = 1.8 to 3.6 V: Power supply for RTC, external clock 32 kHz oscillator and backup
registers (through power switch) when VDD is not present.

VDD bağlı olmadığında power switch ile Vbat pinine bağlanıyor diye anladım.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Erhan YILMAZ

Mucit23

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 05 Ocak 2014, 10:32:54
Baktın olmuyorsa biraz araştırıp bakmaya ne dersin?
Sayfalar 25/26 referans tasarım.

http://www.st.com/st-web-ui/static/active/en/resource/technical/document/application_note/DM00051986.pdf

Sayfa 25 deki Referans tasarımda birşey dikkatimi çekti. İşlemcinin NRST yani reset pini Pull-up yapılmamış. Normalde Bendeki deney kiti şemalarına felan bakıyorum hep 4.7K veya 10K gibi değerlerle pull-up yapmışlar.

Neden pull-up direnci koymamışlar?

mistek

Alıntı yapılan: Mucit23 - 05 Ocak 2014, 10:52:57
Sayfa 25 deki Referans tasarımda birşey dikkatimi çekti. İşlemcinin NRST yani reset pini Pull-up yapılmamış. Normalde Bendeki deney kiti şemalarına felan bakıyorum hep 4.7K veya 10K gibi değerlerle pull-up yapmışlar.

Neden pull-up direnci koymamışlar?

İçeriden pull up yapılmış.

Sayfa 61
http://www.st.com/web/en/resource/technical/document/datasheet/CD00251732.pdf
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Alıntı yapılan: mistek - 05 Ocak 2014, 08:31:10
vbat pinini VCC ye bağlamak zorundamıyız?

Dokümanında şöyle bi cümle gördüm
VBAT = 1.8 to 3.6 V: Power supply for RTC, external clock 32 kHz oscillator and backup
registers (through power switch) when VDD is not present.

VDD bağlı olmadığında power switch ile Vbat pinine bağlanıyor diye anladım.

1.8 ila 3.6 volt araligindaki VBAT,  cip beslemesi yokken (power switch kapatilmissa vs), RTC ve external 32Khz osc ve backup registerler devrelerini beslemeye yariyor.

Daha açik ifadeyle;

VBAT pinine pil vs bağlamaz doğrudan Vdd'ye bağlarsan bu durumda, cip beslemesini kestiginde RTC ve backup register icerikleri uçacak demektir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Gökhan BEKEN

Teşekkür ederim. STM32F407VGT6 chipinin 5 adeti 50 dolara satılıyor ebay'de. Tanesi 10 dolar aslında iyi sayılır.
Bir ara sipariş edip deneyeceğim.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

muhittin_kaplan

MC_Skywalker

farkettim. hata bende aramada çıkan sonunçta 5 tane yazıyor ama tansei $9.96 mış.

Mucit23

Aslında benimde bir iki tane almam lazım. Sürekli discovery ile uğraşıyorum. Olurda yakarsam değişirim.

muhittin_kaplan

bende de aynı durum mevcut. bir ara f4 alabilirim.
3 adet f4 disco 1 adet vldisco ve pcb ile pinlediğim 3 adet 103 işlemci mevcut.

mesaj birleştirme:: 06 Ocak 2014, 12:49:03

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 06 Ocak 2014, 12:36:41
farkettim. hata bende aramada çıkan sonunçta 5 tane yazıyor ama tansei $9.96 mış.
Hocam aliexpress de lot un içeriğindeki sayıya dikkat etmek gerekiyor.

mesaj birleştirme:: 06 Ocak 2014, 12:53:29

103rbt6 için şunları kullandım, Discovery kit üzerinden de programladım.

LukeSkywalker

Stm32f407 olmuş 8 euro. Niye pahalandı ki bunlar?

MC_Skywalker

NXP LPC1768 US $5.41 ile $9.99 dan gidiyor tanesi.