Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

linux da arm kod geliştirme

Başlatan brlesc, 05 Ocak 2014, 20:48:24

brlesc

Her kese kolay gelsin
windows üzerinde keil ile stm32 arm serilerini kullanarak projeler geliştiriyorum gerektiğinde c# c  bazen vb kullanıyorum pcb cizim için ise altium ve eagle kullanıyorum . bayağıdır linux dagıtımlarından birine geçmeyi dusunuyordum fakat cesaret edemedim.
bu ortamlarda kod geliştirenler varmı  tecrubelerini paylasabilirmi avantajları eksileri ne olur..daha onceleri meraktan pardus ve ubuntu kullanmıstım.   acıkcası windowsa bağlı kalmak istemiyorum ama linuxda da bu çalışmalarımı devam ettirebilme durumum ne olur sizce ?
cevaplarınız için teşekkür ederim
edeb ya hu...

Kabil ATICI

ilk etapta doğrudan linux ortamında uygulama geliştirmekte zorlanırsanız, c# kodlarını linux ortamında  çalıştırılmayı sağlayan bazı destekler var. Örneğin http://www.mono-project.com/Main_Page gibi.
Bunlar üzerinden ilerleyebileceğiniz gibi native linux uygulamaları geliştirmek yerinde olacaktır.

Bu arada linux kodlarının açık kaynak kodları olarak uygulandığını göz önüne almanız gerekir.
ambar7

brlesc

açık kaynak kod derken linux un açık kaynak olduğunu mu söylemek istediniz hocam.. c#  için mono ile bi kaç basit örnek yapmıştım sadece meraktan. asıl amacım eclipse veya bu tarz ortamlarda stm32 serileri için kod geliştirmek.. bu konuda yorumlarınız ne olur, artıları eksileri..
edeb ya hu...

Kabil ATICI

Linux üzerinde linux için ticarı uygulama geliştirmekten bahsetmiştim. linux kendisi ve geliştirilen uygulamaları açık kodludur.
Ama siz farklı bir platform olan mikrokontroller üzerinde geliştirdiğiniz uygulamalar aslında linux üzerinde çalışmadığı sürece zaten farklı bir ortam oluyor. mikrokontroller uygulamasını nerede geliştirdiğinizin bir önemi yok. Her halükarda kodunuz mikrokontroller için derlenir ve işlemcinize gömülür. (tamamen farklı bir ortam)
Siz kendinizi nerede rahat hissediyorsanız mikrokontroller kodunuzu orada yazabilirsiniz. Hatta akıllı cep telefonunuzda bile?!?
ambar7

yamak

Code Red-Red Suite'ı deneyebilirsiniz.

MC_Skywalker

Ubuntu üzerine "arm-2012.03-56-arm-none-eabi.bin" kurmuştum. fakat kite program yüklemeye denemedim.

Tagli

Alıntı yapılan: ambar7 - 05 Ocak 2014, 21:49:39
Linux üzerinde linux için ticarı uygulama geliştirmekten bahsetmiştim. linux kendisi ve geliştirilen uygulamaları açık kodludur.
Burada olası bir yanlış anlamaya engel olayım. Linux ortamında çalışacak yazılımların açık kaynaklı olmak gibi bir zorunlulukları yok. Olay ortamla değil, bileşenlerin lisansları ile ilgili. Eğer projenizde GPL lisanslı bir bileşen (kütüphane) kullanıyorsanız, o zaman sizin yazılımınız da GPL lisanslı olmak zorunda diye biliyorum. Yani GPL lisansı bulaşıcı. Bu durumda böyle bir bileşen kullandığınızda siz de kodları açmak zorundasınız. Ama, bildiğim kadarıyla GPL lisanslı yazılımınızın kodlarını her isteyenle paylaşmak zorunda değilsiniz. Lisans koşulları gereği, sadece binary (çalıştırılabilir) dosyayı verdiğiniz (veya sattığınız) kişilere yanında kodu da vermek zorundasınız. Bu durumda, gömülü sistemlerin durumu belki farklı olabilir. Benim yorumuma göre, gömülü sistem tek başına bir bütündür ve siz müşteriye bir uygulama (çalıştırılabilir program) değil, bir bütün olarak ürünü verdiğiniz için belki kaynak kodu vermeye gerek olmuyor olabilir. Ayrıca, kaynak kodu açık olan tek lisans GPL değil. Başka bazı lisanslar, kütüphane kullanılsa bile kodu kapatmaya olanak veriyor diye biliyorum. Ayrıca çifte lisans diye bir olay da var, ama o konuda pek fikrim yok.
Gökçe Tağlıoğlu

brlesc

eclipse bu gpl lisanlar içine giriyormu peki hocam benim yazdıgım kodları paylasma gibi bi durum gerektirmiyordur herhalde? gcc ve st standart lib kullanarak kod geliştirme dusuncesindeyim
edeb ya hu...

Tagli

Hayır, sonuçta Eclipse sadece bir araç, senin programının bir parçası değil. Sen kendin Eclipse'ten yola çıkarak (türeterek) IDE yazıp dağıtmadığın sürece böyle bir durum ortaya çıkmaz. Bu arada, Eclipse'in lisansı GPL değil, kendine özgü bir lisansı var: http://en.wikipedia.org/wiki/Eclipse_Public_License
Gökçe Tağlıoğlu

brlesc

cevaplarınız için cok teşekkür ederim.. son olarak linux ortamında kod geliştirmemin ne avantajı olabilir.. keil vs gibi programları bi coğumuz crackli kullanıyoruz mesela. linux ortamında hepsi olmasada free yazılım daha cok bildigim kadarı ile bunu da göz onune alırsak daha baska avantajları varmıdır
edeb ya hu...

muuzoo

Kendi blog adresimde bir kaç yazı yayınlamıştım. Kurulumdan proje yapmaya kadar. Sanırım işinizi görür:

http://gunluk.muuzoo.gen.tr/category/prg/arm/
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

Farukc

Alıntı yapılan: Tagli - 05 Ocak 2014, 22:18:46
Burada olası bir yanlış anlamaya engel olayım. Linux ortamında çalışacak yazılımların açık kaynaklı olmak gibi bir zorunlulukları yok. Olay ortamla değil, bileşenlerin lisansları ile ilgili. Eğer projenizde GPL lisanslı bir bileşen (kütüphane) kullanıyorsanız, o zaman sizin yazılımınız da GPL lisanslı olmak zorunda diye biliyorum. Yani GPL lisansı bulaşıcı. Bu durumda böyle bir bileşen kullandığınızda siz de kodları açmak zorundasınız. Ama, bildiğim kadarıyla GPL lisanslı yazılımınızın kodlarını her isteyenle paylaşmak zorunda değilsiniz. Lisans koşulları gereği, sadece binary (çalıştırılabilir) dosyayı verdiğiniz (veya sattığınız) kişilere yanında kodu da vermek zorundasınız. Bu durumda, gömülü sistemlerin durumu belki farklı olabilir. Benim yorumuma göre, gömülü sistem tek başına bir bütündür ve siz müşteriye bir uygulama (çalıştırılabilir program) değil, bir bütün olarak ürünü verdiğiniz için belki kaynak kodu vermeye gerek olmuyor olabilir. Ayrıca, kaynak kodu açık olan tek lisans GPL değil. Başka bazı lisanslar, kütüphane kullanılsa bile kodu kapatmaya olanak veriyor diye biliyorum. Ayrıca çifte lisans diye bir olay da var, ama o konuda pek fikrim yok.
Hocam kütüphane açık kaynak olsa bile siz kapalı kaynak yazılımı geliştirebilirsiniz. Windows da yaptığınız herşeyi linux üzerinde de yapabilirsiniz olamazsa wine yükle windows programları çalıştır.

Faraday

Alıntı yapılan: muuzoo - 06 Ocak 2014, 00:34:58
Kendi blog adresimde bir kaç yazı yayınlamıştım. Kurulumdan proje yapmaya kadar. Sanırım işinizi görür:

http://gunluk.muuzoo.gen.tr/category/prg/arm/
Linux ortamında Matlab kurmuşsunuz ve çalıştırmışsınız. Linux ortamında Simulink ile hangi mikrodenetleyicileri programlayabiliyoruz ?