ELEKTRONİK ÖĞRENMEYE NEREDEN BAŞLANILMALI ?

Başlatan teknikk, 06 Ocak 2014, 13:23:56

teknikk

Arkadaşlar merhaba.Ben elektronikte çok iyi olmak istiyorum.Devrelere yorumlar yapabilmeyi,kendim devre kurabilmeyi.Kurdugum devrelerdeki işlemcileri programlayabilme v.s.

Zaten programlama dillerinde sıkıntım yok bilgisayar teknikeriyim.C# C ve python dilleriyle çok fazla haşır neşirim.Bunların yanına elektroniği hobi olarak değil de işin tamamen ilmine girmek istiyorum.Hani merak ettiklerim kondansatör devrede ne iş yapar.AC ve DC gerilimler altında nasıl tepki gösterir ? Kondansatör kapasite değeri devrede nasıl hesaplanır ? Bobin değeri nasıl hesaplanır ? AC ve DC analizi nasıl olmalıdır ? ACDC veya DCAC gerilim dönüşümleri nasıl oluyor ? Temel filtreleme nasıl oluyor ? Gürültü hesaplama ve temiz sinüs için filtre devre analizi nasıl olmalıdır diye kafamda 1 milyon soru var.Amacım artık programlama tarafı değil en son iş artık.Ben elektronikte çok iyi olmak istiyorum bunun için nasıl bir yol izlemeliyim ? Hangi kaynaklardan yararlanmalıyım ?

Başlangıç olarak HasanSelçuk SELEK hocamızın kitabını aldım.Analog elektronik 1 kitabını.Çok kolaydı 1 haftada bitirdim diyot ve yarım dalga tam dalga doğrultucuları kesicileri öğrendim.
Sonra tekrar aynı yazarın DC ve AC devre analizi kitabını aldım.Kargoda...Bunun yanında mosfet,tristör,diyot,kondansatör,bobin,ölçü aleti,havya lehim seti,OSİLASKOP 20mhz  güç kaynağı,PIC deneme boardı ve sensör modül pack aldım.(42 adet).
Hevesim aşırı derecede var ve kafaya koydum öğreneceğim bu elektroniği !

Bana yol ve kaynak gösterin lütfen.Yapmak istediğim elektronikte güç kaynakları (UPS) , SMPS cihazlar v.s. bu cihazları tek üretebilmek için en öncelikte ;

1-Temel Elektronik (Kaynak ismi ,PDF)
2-Devre analizi AC/DC (Kaynak ismi,PDF)
3-Sayısal
4-dijital
5-güç elektroniği

gibi sıralarsak doğru sıralama nasıl olmaıldır ?

Lütfen benim bu yolda yardımcı olun.Biliyorum süreç uzun fakat kafaya koydum bir defa.

Erol YILMAZ

Hayırlı olsun öncelikle,

Bu azim ve bilinçle çok sürmez, bahsettiğiniz konularda iyi yorum yapabilecek seviyeye geleceksiniz diye düşünüyorum.

polleme

Yorum yapmak ve üretmek için sadece okumak yetmez. Okumak mutlaka gerekli, ancak en kolay olduğunu düşündüğünüz konularda bile uygulama sırasında yaşanılan tecrübeler en iyi öğretici ve öğretmen olmaktadır. O yüzden okumanızı, ama uygulayıp yaşamanızı öneririm.

ayhani

Temel elektronik için kitap almanıza bence gerek yok. Megepte birçok pdf mevcut. Alan olarak elektrik-elektroniği seçin
http://megep.meb.gov.tr/?page=moduller

Ayrıca kendi hazırladığım ücretsiz temel elektronik animasyonlu e-kitabı tavsiye ederim.
http://www.1amper.com/ekitap/elektronik.zip
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Icarus

Zorunlu
Electric Circuits - James W. Nilsson
Microelectronic Circuits - Adel S. Sedra
Analog Circuits - Robert Pease
Analysis and Design of Analog Integrated Circuits - Paul R. Gray
The Design of CMOS Radio-Frequency Integrated Circuits - Thomas H. Lee
Design of Analog CMOS Integrated Circuits - Behzad Razavi
Modern Control Engineering - Ogata

Opsiyonel
Electric Machinary Fundamentals - Stephen J. Chapman
The Art of Electronics - Paul Horowitz
RF Microelectronics - Behzad Razavi
Modern Digital and Analog Communication Systems - B. P. Lathi
Discrete-Time Control Systems - Ogata

Şahsi kannatince en önemli şey şu: Sadece 2 transistörden oluşan bir devre dahi yapsanız eğer beklentinizden farklı çalışıyorsa neden böyle davrandığını mutlaka bulun. Bu size birşeyler öğretir. Ama "devre çalışmıyor o halde LM555 takalım" yaklaşımı bir öğretmez.

Maxim

metaltrrocker

Size benden kısa bir tavsiye kesinlikle adım adım gidin,bir konuyu yada sorunu halletmeden ötekine geçmeyin.Yoksa eninde sonunda çorba oluyor.
Başarılar.

teknikk

Cevaplar için öncelikle teşekkürler.Zaten diyot yapısını ve  (tam değil) dijital elektroniği öğrendiğim için diğer elektronik malzemelerin sağlamlık testini yaparak arızalı elektronik kartların tamirini yapmaya çalıştım ve 2 adet kart tamiri yaptım.Bu benim için çok keyif verici oldu.Kartlar ise UPS cihazının şarjör kartıydı.
@Sayın Gevv hocam,
Bu bilgileri bu akşama okur,proteus ortamında simülasyonunu yaparım.
@Sayın Allegro hocam,
Teşekkür ederim yorumunuz için.Amacım herkese hitap eden,kullanımı kolay ve verimliliği yüksek cihazlar ortaya koymaktır.
@Sayın polleme hocam,
Zaten osilaskop,komponent parça almamdaki en büyük sebeplerden bir tanesiydi.Uygulamak ve öğrenmek.
@Sayın Ayhani hocam,
Megep dökümanlarını biliyorum.Elektrik-Elektronik başlığı altındaki elektronik başlığındaki tüm dökümanları çekiyorum.Teşekkürler.
Diğer hocalarıma gelecek olursak ben ingilizce döküman okuyup anlayacak kadar ingilizce bilmiyorum.Sadece iyi bir google translate kullanıcısıyım o kadar :) fakat ben elektronik anlamında türkçe kaynakların yeterli olduğunu düşünüyorum.(Sanırım)

Arkadaşların beni özellikle hedefime ulaşmam için izlemem gereken yolları görmemişler sanırım.Elektroniğin hangi dallarından başlamam gerekiyor ? Temel elektronik bitirdim diyelim.Sonrası analog ? digital ? sayısal ? güç elektroniği ?

Yorumlarınız benim için çok değerli.Bu konu altında ise takıldığım yerleri,kafama takılanları sormak istiyorum müsadenizle.Amacım benim gibi olan arkadaşların bu konuyu takip ederekden,kafalarındaki soru işaretlerinin aydınlatılması.

İyi forumlar..

olemiss

Arduino kitin var mı?  Yoksa almanı tavsiye ederim.  Şu anda dünyada hakim olmaya başlayan "maker" kültürünün kilit taşı bu cihaz.  Bu cihazla devre tasarımı öğrenilmez, ama bir üst seviyede çok şey yapılabilir.
Yazılım Mühendisi, Çevirmen.

teknikk

Arduino kitim yok hocam.Fakat 2 adet pic development sistemim var.

İlki 16 ve 32 bit pıc destekleyen modül.
http://hk1.image4.pushauction.com/direct/4b/4b72f1c5-976b-494e-895d-2cbc3d840a95/f1/f1008f96-9d96-562d-b33d-bbee808b1a4c.jpg
ikincisi ise 8-bit pıc sistemleri için olan kart
http://c3.www57.babidou.com/pic/2010/1/9/wxl0729/ebaypic/PIC-EK_2.JPG

elekTRofizikci

Arkadaşım nacizane hazırladığım videolar var temel elektronik için. Bir incelersin kafana yatarsa devam edersin. 9 video toplamda. Slayt şeklinde ve slaytlar hızlı ilerliyor, bilinçli olarak yaptım. Uzun olursa kimse izlemez diye. Her video 1 dakika. Dur-oynat yaparak okuma hızına göre ayarlanmış oluyor.

Bölüm 1: UYGUN ÇALIŞMA OTAMININ HAZIRLANMASI
https://www.youtube.com/watch?v=_xC4DB0dHOA

Yeni başlayanlar için 1 er dakikalık ELEKTRONİK ÖĞRENME VİDEOLARI.  Beğenmeniz dileği ile.

Bölüm 9: SERİ VE PARALEL BAĞLAMA (Direnç, Kondansatör, Led, Pil, Lamba, Voltmetre, Ampermetre)
Bölüm 8:  AVOMETRE KULLANIMI
Bölüm 7: BREAD BOARD KULLANIMI
Bölüm 6: LEHİM NASIL YAPILIR (Lehim malzemeleri, lehim nerelere yapılır, öneriler)
Bölüm 5: ELEKTRONİK DEVRE ELEMANLARI 3 (GİRİŞ-ÇIKIŞ ELEMANLARI )
Bölüm 4: ELEKTRONİK DEVRE ELEMANLARI 2.YARIİLETKEN DEVRE ELEMANLARI (Yarıiletken Nedir, Diyot, Transistör, Diyak, triyak, Tristör, Entegreler, Mikroişlemciler, Opamplar)
Bölüm 3: ELEKTRONİK NEDİR? ELEKTRİK AKIMI NEDİR? DEVRE ELEMANLARI 1.(Transformatör, diyot, direnç, kondansatör)
Bölüm 2: ELEKTRONİK ÇALIŞMALARINDA KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER
Bölüm 1: UYGUN ÇALIŞMA OTAMININ HAZIRLANMASI

Tüm videolarım bu kanalda zaten. Sağlıcakla.

"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

olemiss

Alıntı yapılan: teknikk - 06 Ocak 2014, 16:48:36
Arduino kitim yok hocam.Fakat 2 adet pic development sistemim var.
İlki 16 ve 32 bit pıc destekleyen modül.
ikincisi ise 8-bit pıc sistemleri için olan kart
Şöyle: Ben de elektroniği Pic kiti ile öğrendim.  (O zaman Arduino henüz çıkmamıştı.)  Dezavantajı şu: Esas elektronik öğrenme işine odaklanmak yerine, Pic'in farklı ayaklarının hangi özellik için ayarlanmış olduğu, kullanılan kristalin frekansı, vb. ile uğraşmak zorunda kalıyorsun.

Arduino'da oturmuş bir standart ve bu standartı destekleyen sayısız kütüphane var.

Ayrıca başka bir üyenin yukarda yazdığı gibi, İngilizce bilmek de çok önemli.

Yazılım Mühendisi, Çevirmen.

teknikk

Hocam Arduino kısmı ayrı tabikide.Benim öncelikli amacım elektronikte bilgi eksikliğimi kapatmaktır.

teknikk

Arkadaşlar temel elektronik bilgilerini çektim.Kondansatör,bobin ve direnç pasif elemanlarının.Bunların devre üzerindeki etkisi gibi.Fakat dediğim gibi değer hesaplamalarını bir türlü çözemedim.Yarıiletkenlere pasifleri bitirdikten sonra geçmek istiyorum şimdi şöyle birşey soracak olursak;

Benim çıkış voltaj değeri110VDC olan bir doğrultmaç devrem olsun.Bunun çıkışında tepeden tepeye dalgalanma mevcut.Bundaki ripıl faktörünü ben;

√2.0.5
--------- = %0.32 değerini buluyorum.Şimdi ben bu ripıl etkisini temizlemek için kullanılacak filtreleme elemanlarına baktığımda en çok kullanılan LC
  110
filtreleme kullanılıyormuş.Alttaki resimi incelediğimizde;

Burada bobin ve kondansatör kapasite ve değerleri nasıl hesaplanır acaba ?

Kıymetli yorumlarınızı bizden esirgemezsiniz inşallah.