ARM ile Robot Kol Tasarımı

Başlatan mert3838, 07 Ocak 2014, 15:28:33

एक होना

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 18 Ocak 2014, 00:37:48
Bir tutam Z.

:)

Sanırım bende stm32f4 discovery kit sahibi olucam gibi gözüküyor.

z

Alıntı yapılan: mert3838 - 17 Ocak 2014, 23:58:06
Kusura bakmayın hocayla anca konuşabildim. Hazır kod konusunda hoca onay verdi. Ne tür malzemeler kullanacığımızı da söyleyebilir misiniz? Rapor vermemiz gerekiyor hocaya çarşambaya kadar.

Robot kolun interface devreleri ile ilgili ne kadar detay varsa vermeni istemistim. Hemen verseydin on hazirligimizi coktan yapmis olurduk.

STM32F4 Discovery haricinde neler gerekiyor bunu ancak robot kol uzerindeki elektronik devrelerin detayini verirnce anlayabiliriz.

Bu kolu kim satar linki vs varmi? Belki sitesinden gerekli bilgileri buluruz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mert3838

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 18 Ocak 2014, 00:37:48
stm32f4 discovery kit, yeteri kadar RC Servo, Bir tutam Z.

mesaj birleştirme:: 18 Ocak 2014, 00:39:38

mert okul ?
ısparta mı
Yok kardeş Erciyes

mert3838

Alıntı yapılan: z - 18 Ocak 2014, 02:40:58
Robot kolun interface devreleri ile ilgili ne kadar detay varsa vermeni istemistim. Hemen verseydin on hazirligimizi coktan yapmis olurduk.

STM32F4 Discovery haricinde neler gerekiyor bunu ancak robot kol uzerindeki elektronik devrelerin detayini verirnce anlayabiliriz.

Bu kolu kim satar linki vs varmi? Belki sitesinden gerekli bilgileri buluruz.
Bizim projemizdeki amacımız su dolu bir kaptan boş bir kaba su taşımak. Bunun için fazla bir ağırlığa gerek yok diye düşünüyorum. Bu kolları satanlar var ama ya şu anda ellerinde yok ya da çok pahalı. İskeletini kendimiz oluşturamaz mıyız?

engerex

Pahalı derken ne kadar pahalı?

muhittin_kaplan

mert Kolda birşey yok 4 adet RC servo.

mert3838

LukeSkywalker

Bu kolun icerisinde servo veya step motor yok. Bildiğimiz dc motor kullanilmis. Motorun aktif oldugu sürece bir yone dogru donuyor. Yani pozisyon kontrolunu sure ile yapacaksiniz. 2 saniye calis sonra dur gibi. Otonom olarak harici sensorler kullanmadan hassas bir pozisyon kontrolu saglamak zor.

z

Alıntı yapılan: mert3838 - 18 Ocak 2014, 13:28:40
Bizim projemizdeki amacımız su dolu bir kaptan boş bir kaba su taşımak. Bunun için fazla bir ağırlığa gerek yok diye düşünüyorum. Bu kolları satanlar var ama ya şu anda ellerinde yok ya da çok pahalı. İskeletini kendimiz oluşturamaz mıyız?

Öcelikle RC servo motor fiyatlarını bir araştır.
----------------------------------------------------------

1. Yöntem

İskeleti autocad ile çizebilirsin. Daha sonra hpgl formatına çevir ve flexglass reklam panosu yapanlara git. Çizimleri cnc de flexglassdan laserle kessinler.

Delik yerlerini vs de çizimde çizersern sana iskelet çıkar. Bu iskeleti de monte edersin.

2. Yöntem

Ya da büyük teknik marketlerde balsa ağacından hazır çıta ve levhalar satılıyor.

Çizimleri paint vs de çiz ve A4 kağıdına bas.

Daha sonra bunları balsa levhalara yapıştır.

Kıl testere, minik 12v matkap, maket bıçağı gibi basit alet edavatla kesme oyma işlerini elmelekesi ile gerçekleştir.

3. Yöntem

Elektrikçiden 2.5, yada 3 lük hatta bazı yerler için 6 mm kare NYA kablo al.

Yankesi, kargaburun, güçlü havya/lehim kullanarak bakır telden kes-bük-lehimle mantığıyla iskeleti oluştur.

Bu çalışmaları yapabilirsin. Yalnız temiz iş çıkarmak için el becerilerinin iyi olması gerekir.

En kolay bakır telle lehimleme ile yapılır.

Çocukken tel araba yaptıysan zorlanmazsın.

Bu çalışma için gaz tüplü minik pürmüz alman gerekebilir. (deodoran spreyi ebatlarında gaz tüpü olan pürmüzler)

4. Yöntem

PCB çizim programlarını kullanarak iskeleti çiz. Daha sonra pcbleri birbirlerine lehimleyerek birleştirip iskeleti oluşturabilirsin. Tanıdık birisini bulamazsan pahalıya mal olur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mert3838

İyi akşamlar kusura bakmayın uzun süre yazamadım. Sonuç olarak http://robotshop.com.tr/index.php/urun/owi-535-robot-kol-egitmeni-edge-kit-91010/ bu robot kolunu ve http://market.cizgi.com.tr/product/education/stm-stm32f4 bu işlemciyi aldık. Bundan sonra nasıl bir adım izlememiz gerekecek yardımcı olursanız sevinirim :)

hgs

Yumurta sorunu başladı sanırım.

learner

Bende oluşan kanıya göre bu projeyi tamamlayamazsınız. En iyi ihtimalle parasını verip birisine yaptıracaksınız. Vakit kaybetmeden "o birisini" bulmaya bakın ;)

Çünkü şimdiye kadar yaptığınız tek şey birşeyler satın almak olmuş.