ARM ile Robot Kol Tasarımı

Başlatan mert3838, 07 Ocak 2014, 15:28:33

mert3838

İyi günler arkadaşlar. Robot kolumuzu ARM ile tasarlamamız gerekmekte. Ancak nasıl yapılacağına dair bir fikrim yok. Genellikle arduino ile yapılan örnekleri mevcut. Yardımlarınızı bekliyorum.

z

Böyle eksik bilgilendirirsen kimse sana yardımcı olamaz.

Kendini üyelerin yerine koy. Vatandaşın birisi ARM işlemci ile Robot Kol tasarımı yapacakmış. Fakat nasıl yapılacağına dair bilgisi yokmuş.

Şimdi cımbızla  lafları çekelim.

1) Sorun donanım kurmaylamı ilgili? ARM işlemci ile devre tasarımı mı yapamıyorsun?
2) Donanımı kurabiliyorsun fakat kod mu yazamıyorsun?
3) Hangi ARM işlemciden bahsediyorsun?
4) Robot Kolu mekanizması mevcutmu?  Mekanizmada ne tip actuatorler kullanılmış?
5) Actuatorler için ayrıca güç katı tasarımı gerekiyormu? Elinde hazır mevcutmu?
6) Kolun kaç tane eklemi var?

Vs vs bir sürü bilinmezlik var.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mert3838

Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Ancak ARM ile ilgili hiçbir şey bilmiyorum. Robot kol mekanızması da hazır kit olarak mevcut bunun gibi http://www.dicafatal.com/wp-content/uploads/2012/02/braço-robótico-maneira.jpg . ARM hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim.

z

Bu mekanizmanın üzerindeki elektronik devrenin ne tür bir interface kullandığı hakkında bilgi vermeniz gerekiyor.

Olabildiğince çok detay gerekli.

ARM Cortex CM4 işlemciye sahip STM32F407 Discovery kit kullanmanız durumunda ZIOS adını verdiğim kütüphane sayesinde bu projeyi çok kısa sürede bitirme imkanınız var.
Fakat bu bir ödev ise, hocanızdan hazır kütüphane kullanıp kullanamayacağınız konusunda onay almanız gerekir.

Hocanız sorarsa, Kütüphanenin, donanım katmanı ile yazılım katmanı arasında yer aldığını, bu sayede işlemci registerleriyle uğraşmaya gerek kalmadan program yazımına imkan verdiğini söyleyebilirsiniz.

Size önerdiğim kart ve kütüphane ile ilgili bilgilerin linki: https://www.picproje.org/index.php/topic,50595.0.html

ZIOS ile yapmaya karar verirseniz bu projeniz için tüm gücümle yardımcı olurum.

mert3838

Çok teşekkür ediyorum hocayla konuşup en kısa zamanda sizi bilgilendiririm.

z

Hocanıza daha fazla detay vermek isterseniz ZIOS nedir niçin böyle bir kütüphane yazılmak istenmiştir sorularının cevabı

https://www.picproje.org/index.php/topic,50595.0.html adresinde var.

İlave olarak   http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=3957 adresini de gösterebilirsin.

Bu günlerde ZIOS ile nasıl bir uygulama yapsam diye kara kara düşünürken sizin ortaya bu projeyle çıkmanız benim için de çok iyi oldu.

Belki de projeniz, ZIOS ile yapılan ilk ciddi proje olacak.

frkcn

Sayın z; Geçmiş zamanda öğreniriz diye talep ettiğim ücretsiz dağıtılan bir kit vardı 32f.... discovery diye devam eden bir kit almıştık. üzerinde harley motorsiklet resmi vardı. bu kit bu süreçte banada yardımcı olurmu. Bahzettiğiniz yöntemi öğrenmek için(zios)
Bugün ömrümün geride kalan son günü...

esensoy

Alıntı yapılan: z - 07 Ocak 2014, 17:29:03
Bu günlerde ZIOS ile nasıl bir uygulama yapsam diye kara kara düşünürken sizin ortaya bu projeyle çıkmanız benim için de çok iyi oldu.

Belki de projeniz, ZIOS ile yapılan ilk ciddi proje olacak.
mert in başına talih kuşu kondu
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

olemiss

Alıntı yapılan: z - 07 Ocak 2014, 17:14:31
Hocanız sorarsa, Kütüphanenin, donanım katmanı ile yazılım katmanı arasında yer aldığını, bu sayede işlemci registerleriyle uğraşmaya gerek kalmadan program yazımına imkan verdiğini söyleyebilirsiniz.

düzeltme: donanım katmanı ile uygulama katmanı arasında...

Çünkü ZIOS'un kendisi de bir yazılım.

;-)
Yazılım Mühendisi, Çevirmen.

z

Haklısın uygulama yazılımı demek lazım. Gerçi ASM yi yazılımdan saymıyorlar.

mesaj birleştirme:: 07 Ocak 2014, 20:41:16

Alıntı yapılan: frkcn - 07 Ocak 2014, 18:18:08
Sayın z; Geçmiş zamanda öğreniriz diye talep ettiğim ücretsiz dağıtılan bir kit vardı 32f.... discovery diye devam eden bir kit almıştık. üzerinde harley motorsiklet resmi vardı. bu kit bu süreçte banada yardımcı olurmu. Bahzettiğiniz yöntemi öğrenmek için(zios)

İşlemcisinin adını söyleyin bir bakayım. Ama muhtemelen bazı registerlerden dolayı sorun çıkacaktır.

Öte yandan, ZIOS'u herhangi bir ARM işlemciye uyarlamak mümkün. Belki bir bilemedin iki gün çalışma ister. Belki de yarım saatte uyarlanır.

olemiss

Alıntı yapılan: z - 07 Ocak 2014, 20:36:01
Haklısın uygulama yazılımı demek lazım. Gerçi ASM yi yazılımdan saymıyorlar.
İnanmıyorum! Doğru mu okuyorum, yoksa rüya mı görüyorum?  Z itiraf ediyor.  Bu tarihe geçecek bir gün.  Derhal bu başlığın kilitlenmesini ve sekiz farklı diske yedeğinin alınmasını talep ediyorum.

;-)
Yazılım Mühendisi, Çevirmen.

z

mert3838

Kusura bakmayın hocayla anca konuşabildim. Hazır kod konusunda hoca onay verdi. Ne tür malzemeler kullanacığımızı da söyleyebilir misiniz? Rapor vermemiz gerekiyor hocaya çarşambaya kadar.

muhittin_kaplan

stm32f4 discovery kit, yeteri kadar RC Servo, Bir tutam Z.

mesaj birleştirme:: 18 Ocak 2014, 00:39:38

mert okul ?
ısparta mı